Starostka Oslo chce menej zarábať: „Môj plat je príliš vysoký.“

Dalito.sk/Národná opera a balet v Oslo/foto: Dalito.sk
DALITO -

Starostka Osla Marianne Borgenová (SV) sa domnieva, že vrcholoví politici sú platení príliš veľa, vrátane nej samotnej. Požiadala, aby sa platy v komunálnej politike znížili. Oznámil to denník Norway Today.  Starostka navrhla nový mzdový systém.

“Môj plat je príliš vysoký,” povedala s tým, že ak jej aj plat znížia, stále bude oproti iným, ktorým má slúžiť, vysoký. „Stále budem mať dobrý plat, ”povedala Marianne Borgenová pre denník VG.

Spolu so šéfom mestskej rady Raymondom Johansenom (AP) patrí k najlepšie plateným politikom v komunálnej politike v Nórsku s ročným platom viac ako 1,4 milióna NOK (135 tisíc eur ročne, z toho 45% daň je 60 750 eur ročne).

Starostka počas epidémie koronavírusu chce, aby skontrolovali platy v celom komunálnom sektore.

Aj stranícka daň a Slovensko

Navrhujú, aby nový plat starostov a ich zástupcov predstavoval 1,7-násobok priemerného príjmu v Nórsku. Pre starostku, ktorá platí aj stranícku daň Strane socialistickej ľavice (SV), by zníženie platu predstavovalo 11 000 nórskych korún mesačne. Za volebné obdobie štyroch rokov je to viac ako 500 000 NOK (48 300 eur).

Platy starostov a primátorov na Slovensku sa odvíjajú od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá sa násobí koeficientom podľa počtu obyvateľov obce. Zo zákona je možné jeho zvýšenie o maximálne 60 percent. Mnohí z nich na Slovensku zarábajú aj viac ako niektorí  poslanci NR SR, ktorí v minulom roku dostali na výplatu vyše 5000 eur (daň 25%). Poslancovi patrí plat vo výške trojnásobku priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.

Drahý nórsky život

Život v Nórsku podľa poslednej štúdie Eurostatu patrí medzi najdrahšie v Európe. V mnohých  kategóriách doslova najdrahší a predbieha aj Švajčiarsko.

Náklady na život v roku 2020 porovnal Eurostat v 37 krajinách. 27 členských krajín EÚ, Veľkej Británie, Islandu, Nórska, Švajčiarska a šiestich kandidátov na vstup do únie ako Albánska, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Srbska, Turecka a Bosny a Hercegoviny.

Podľa zistení Eurostatu je Nórsko najdrahšou krajinou pre nealkoholické nápoje aj tabak. Švajčiarsko bolo pri nákladoch na potraviny až najdrahšou krajinou. Island zasa viedol pri alkoholických nápojoch. V Nórsku si neuveriteľne zaplatíte aj za služby.(pánsky strih 80 eur)

Nórsku vo výdavkoch na domácnosť celkovo patrí po Švajčiarsku a Islande tretie miesto v Európe. Po Švajčiarsku je druhou krajinou, kde za jedlo a potraviny zaplatíte najviac (23. Slovensko). V nealkoholických nápojoch je dokonca najdrahšie. Pri alkohole ho preskočil len Island. Nórsko však vedie aj pri tabaku (22. Slovensko). Celú súhrnnú správu Eurostatu nájdete TU.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)