Stáž v americkom Capitole – Cadillac, súkromné kluby, „parties“ (5. časť)

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Capri23auto
DALITO -

August 1995, Florida, Jacksonville, Washington D.C., ani som sa nenazdala a môj tretí assignment sa prehupol do druhej polovice.

Jedno ráno mi robil spoločnosť pri raňajkách Joe a len tak medzi rečou mi položil kľúče na stôl. Na moju otázku, čo to je, sa Joe uškrnul  a sucho konštatoval: „Kľúče od auta. Vezmi si auto a choď spoznávať okolie.“ Skoro mi zabehlo, ale kľúče som si vzala.

Hneď po raňajkách som zbehla dolu pohľadať „moje“ dočasné „fáro“ … a druhý raz mi skoro zabehlo. Pred domom stál nablýskaný zánovný Cadillac. Joe otvoril dvere na strane šoféra, kývol rukou a pozval ma sadnúť si doň a šoférovať.

Nastúpila som … Joe sedel vedľa mňa a začal mi vysvetľovať, ako sa jazdí s autom, ktoré je dlhé ako týždeň pred výplatou a má automatickú prevodovku.

Začala som od N – neutrál, zaradila D – drive, potom R- reverse , opäť D a išla som. Najskôr pár metrov, potom pár okruhov, potom na najbližšiu „čerpačku“ natankovať a späť domov. Joe vystúpil, zakýval a zamumlal niečo ako „jazdi opatrne“!

A ja som jazdila, pomaly, rýchlejšie. Spoznávala som okolie Jakcsonville, vycestovala na dva dni do Orlanda, navštíviť svetoznámy Disney World, Water World a basketbalovú Amway Arene, kde hrávali slávni Orlando Magic svoje zápasy v rámci NBA a iné atrakcie.

Nikdy som sa necítila tak slobodná, tak dôležitá, ale tak „sama“. Veľmi som si želala aby bol so mnou môj malý synček, ktorý by si toto všetko mohol vychutnávať spolu so mnou.

Čitatelia mi odpustia, že nezavesím fotky mojich výletov ani auta, nakoľko fotku auta si prisvojil môj syn a ostatné fotky som jednoducho stratila.

Ako vďaku za moju nezávislosť som pre Joea a Betty navarila večeru –  tzv. český trojboj – pečené mäso, dusenú kapustu a domácu kysnutú knedľu, ktorú sme zapili pivom (americkým). A po večeri kávička s višňovo-makovou štrúdľou.

Silver Springs a súkromné kluby

Jeden z mojich nezabudnuteľných výletov som zažila pri návšteve Silver Springs, v Marion County. Vďaka českým priateľom – emigrantom, ktorí založili nadáciu, pomáhajúcu deťom so štúdiom a aj s brigádami.  Vďaka ich pomoci mohli študenti pracovať a študovať na stredných aj vysokých školách  po celej Amerike.

V súkromnom klube v Ponte Vedra Beach spolu s Nancy aj s českými priateľmi/fotp: archív Gabriela Nemkyová

Silver Springs sú liečivé teplé artézske pramene, ktoré boli objavené v 19. storočí,  v roku 1852. Sú známe predovšetkým nedotknutou prírodou a symbiózou divokej zveri a človeka  – tvoria súčasť Silver Spring National Park.

Ďalšou zaujímavosťou je, že túto divú prírodu si môžete pozrieť iba z člnov. Plavíte sa nimi po Silver River, pričom člny majú špeciálne sklenené dno. Vidíte svet pod vodou a počas plavby  sledujete život na brehoch rieky. Pozor, opice môžu po vás niečo hodiť. Sú divé, zvedavé a drzé. Teplé liečivé pramene môžete využiť aj vďaka množstvu bazénov,  v ktorých sa môžete okúpať alebo len zrelaxovať.

Celý výlet sme zakončili večerou v súkromnom klube na Ponte Vedra Beach. Práve Ponte Vedra Beach patrí medzi najväčšie a najznámejšie pláže v severnej časti pobrežia Floridy.  V Ponte Vedra nájdete verejné pláže, ale hlavne súkromné kluby s vlastnými  plážami.

Členstvo v takýchto kluboch nie je lacné a zvyčajne sa dedí z generácie na generáciu. Nových členov veľmi nechcú prijímať, a ak, tak vtedy, ak staré členstvo zanikne z nejakého dôvodu. Členovia takýchto klubov majú svoje zvyky, ktoré nemenia  – či už sú to debaty pri poháriku brandy s cigarou, alebo dámy hrávajú svoj obľúbený bridž. V tom „našom“ súkromnom klube som ochutnala najlepšie krabie koláčiky vôbec.

St. Augustin a farma aligátorov

Posledný víkend pred mojím odchodom ma Joe s Betty vzali na výlet do St. Augustin.

S Betty a Joeom pri prvej zriadenej škole v USA, v mestečku St. Augustin/foto: archív Gabriela Nemkyová

St. Augustin je mesto v juhovýchodných Spojených štátoch , na východnom pobreží. Založili ho v roku 1565 španielski prieskumníci. Je to najstaršia nepretržite obývaná európska osada a  druhé najstaršie mesto na území Spojených štátov, po San Juan v Puerto Rico.

Mestečko dýcha starou históriou. Nájdete tu pôvodné hradby a múry, starý prístav, zachovaná je aj prvá škola pre potomkov španielskych prisťahovalcov. Modernú súčasnosť pripomína množstvo malých obchodíkov so suvenírmi a potom veľká atrakcia – farma aligátorov.

Nie, nie je to farma, na ktorej chovajú aligátorov pre ich kožu. Je to farma, kde sa snažia o to, aby aligátor prežil a nevyhynul. Aligátory tu boli všade, kam som sa pozrela. Veľké, malé, meravé a lenivo sa vyhrievajúce na slnku, mláďatá, ktoré sa snažili schovať pred imaginárnym nepriateľom a neistým krokom hľadali bezpečie močiarov.

Nájdete tu korytnačky – morské aj suchozemské, alebo aj dravé pirane. Môžete sa dokonca dívať na ich kŕmenie. Ale  viac-menej nič neuvidíte, pretože, len čo chovateľ vysypal potravu, voda sa sčerila a za okamih bolo po kŕmení.

Návštevníkov tejto farmy lákal ešte jeden gigantický plaz – Gomek. Gomek je krokodíl, ktorý žije v slaných vodách, v Papui Novej Guinei. Tam ho chytil George Craig a previezol ho práve na túto farmu. Vážil úctyhodných 860 kilogramov a meral takmer 5,5 m. Tento ozrutný krokodíl žil v obrovskom akváriu s ešte obrovskejším výbehom. Bol veľkou atrakciou až do roku 1996, kedy zomrel na srdcovú chorobu.

George Craig s Gomekom/foto: George Craig

My sa vidíme, Jacksonville

Počas môjho  pobytu mi Betty a Joe ponúkli možnosť vrátiťsa na Floridu, do Jacksonville aj so synom a pracovať pre nich a zároveň študovať. Z University of North Florida (UNF) sa mi podarilo  získať tzv. akceptačný list, čo znamenalo, že ak splním podmienky na prijatie, tak môžem začať študovať. Dohodli sme, sa, že po mojom návrate domov začnem všetko vybavovať tak, aby sme sa mohli na Floridu vrátiť. Žiaľ, nepodarilo sa mi to a dodnes si to vyčítam. S Betty aj s Joeom sme boli v kontakte.

Dnes na nich spomínam s láskou. Vždy, keď sa dívam na naše spoločné fotky, mám v očiach slzy. Ďakujem vám. Thank you, Betty,  Thank you , Joe!

Dodnes som sa síce do Jax nevrátila, ale raz to dám …

Blížil sa môj odchod domov. Lúčenie s krajinou skúseností a zážitkov bolo smutné, ale o tom neskôr, v záverečnej časti.

Autorka Gabriela Nemkyová sa špecializuje na mediálne a komunikačné tréningy a na vzťah s verejnosťou viac ako 20 rokov. Po vyštudovaní Filozofickej fakulty UK, Odboru žurnalistika pracovala v médiách ako redaktorka. V roku 1992 sa stala redaktorkou Rádiožurnálu SRo, neskôr moderátorkou aj vedúcou vydania. V roku 1993, akceptovala ponuku Jána Budaja a Milana Kňažka a nastúpila na pozíciu tlačovej tajomníčky novovzniknutej strany Aliancia demokratov (neskôr Demokratická únia). V lete 1997 úplne zmenila oblasť pôsobenia, keď začala pracovať súkromnom IT sektore na pozícii marketingovej manažérky. V súčasnosti sa zameriava na komplexný marketing a PR.

Stáž v americkom Capitole – Senát, na zozname s Lewinskou (2. časť)