Stiahnite si formulár k rodičovskému dôchodku

Formulár na rodičovský dôchodok/zdroj: SP
DALITO -

Podať vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok je možné už aj prostredníctvom Elektronického účtu poistenca. Sociálna poisťovňa sprístupnila túto funkcionalitu dnes a doplnila tak už existujúce možnosti doručenia tohto dokumentu: osobne, poštou a všeobecným podaním cez portál slovensko.sk. Jednoduchší je tiež proces aktivácie prístupu do Elektronického účtu poistenca: tento proces môže klient absolvovať spoza počítača cez elektronický formulár na portáli slovensko.sk. 

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke formulár k novinke, ktorú od nového roka zavedie do praxe novela zákona o sociálnom poistení – rodičovský dôchodok.

Formulár je určený klientom poisteným v Sociálnej poisťovni v roku 2021, ktorí chcú poukázať rodičovský dôchodok osobe, ktorej boli zverené do starostlivosti. Rovnako je formulár určený tým klientom, ktorí si neželajú, aby Sociálna poisťovňa poukázala časť ich odvodov rodičovi, resp. rodičom. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Sociálna poisťovňa prizná Rodičovský dôchodok biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi poistenca bez toho, aby bolo potrebné podať akúkoľvek žiadosť alebo vyhlásenie. Nárok na rodičovský dôchodok vzniká najskôr od 1. januára 2023.,” uviedol pre Dalito hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)