Švédske orgány upozorňujú: Počas leta nenechávajte v aute dezinfekciu na ruky

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Počas pandémie sa väčšina naučila pravidelne používať prípravky na dezinfekciu rúk, ktoré sa stali súčasťou nielen dámskych kabeliek a pracovných tašiek pánov, ale aj šoférov. Mnohí si dezinfekčné prípravky nechávajú v aute, aby ich mali poruke. Často aj v odkladacom priestore, na ktoré svieti slnko aj vtedy, keď auto zaparkujú.

Dezinfekcia rúk v aute uprostred leta môže predstavovať vážne nebezpečenstvo požiaru, varujú švédske orgány verejnej bezpečnosti.

Z auta sa v letných horúčavách stáva doslova sauna. Dezinfekčný prostriedok sa preto v rozhorúčenom aute môže rozpáliť tak, až sa z neho začne vyparovať alkohol. To môže vytvárať horľavé plyny, ktoré sa môžu vznietiť napríklad vďaka iskrám vygenerovanými statickou elektrinou.

„Čím je teplejšie, tým sa alkohol rýchlejšie vyparuje.Tým sa plyn z neho môže rýchlejšie zapáliť a vznietiť,“ uviedol Peter Albertsson zo švédskeho riaditeľstva pre bezpečnosť komunity a núdzovú pripravenosť.

Švédsky odborník pripomenul, že dezinfekčný prostriedok na ruky by sa nemal skladovať ani pri vysokých teplotách v aute a už vôbec nie na priamom slnku.

Zdroj: © NTB Scanpix / #Norway Today / #NorwayTodayNews

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)