Talent pool poskytuje príležitosti na nevídaný rast spoločnosti

ilustračné foto: Domeyko Photography
DALITO -

Talent pool nie je len jeden. Kde všade hľadať tajné zdroje šikovných pracovníkov? Talent pool poskytuje príležitosti na nevídaný rast spoločnosti.

  • Prezraďte to všetkým 
  • Nové kategórie databáz 
  • Prebádajte nedotknuté teritóriá 

Hodnota talentovaných pracovníkov vzrastá. S dostatkom záložných zdrojov sa viac netreba obávať, že by o nich bola núdza. Hľadať talenty na nových miestach vám môže dať dokonca výhodu pred konkurenciou. 

Ani vy sa viac nemusíte spoliehať iba na databázu uchádzačov, ktorí nedostali príležitosť pri predchádzajúcich výberových konaniach. Ostatne, aká je šanca, že odmietnutý kandidát prejaví záujem o spoluprácu o tri roky neskôr? Skúsiť to samozrejme môžete, no namiesto neistých vyhliadok si radšej vytvorte vlastné rezervoáre, ktoré môžete kedykoľvek v budúcnosti využiť. Na začiatok dokonca stačí začať medzi vlastnými radmi. Pokiaľ sa medzi nimi nachádza dostatok pracovníkov-seniorov s bohatými skúsenosťami, zaradením do talent poolu sa môže spoločnosť pripraviť na svoj ďalší rast a šikovne podchytiť zdatných adeptov predtým, než sa rozhodnú pokračovať vlastnou cestou, alebo objavia ďalšie výzvy u iného zamestnávateľa. 

Prezraďte to všetkým 

Hoci sa talent pooly obvykle zmieňujú v súvislosti s prípravou najlepších zamestnancov do manažérskych pozícií, akákoľvek pracovná pozícia si vyžaduje toho správneho človeka, ktorý rozumie svojej profesii. Nemusíte teda začínať len s top pozíciami, naopak, informujte existujúcich zamestnancov o zámere otvorenia nového pracovného miesta prioritne, teda ešte predtým, než sa rozhodnete ponuku propagovať cez personálnu agentúru.

Takýmto spôsobom si dokážete vytvoriť nielen šikovný záložný zdroj nových posíl, no súčasne získať popri resumé odporúčania a referencie z prvej ruky, ako napríklad to, kde doposiaľ navrhovaní spolupracovníci pôsobili, aké majú technické či jazykové kompetencie a v neposlednom rade aj to, aká je ich povaha v kolektíve. Takzvané employee referrals je možné spojiť aj s formou odmeňovania, napríklad vo forme voucherov alebo wellnessu, prípadne vo forme pohyblivej zložky mzdy. 

Nové kategórie databáz 

Employee referrals sú však len špičkou celého ľadovca a zaobstarať si dostatočné množstvo nových talentov môžete napríklad aj prostredníctvom skupín na Facebooku či sledovaním profilov na Twitteri. Existujú však aj oficiálne cesty zamestnávania. V prípade začlenenia dlhodobo nezamestnaných získavajú podniky navyše nárok na finančnú podporu od štátu. Sú mladí absolventi príliš rizikoví pre nábor do technologicky náročnej pozície – dajte im príležitosť v oblasti komunikácie a online prezentácie spoločnosti.

Máte medzi kandidátmi ľudí s viac ako tridsaťročnou praxou – nezostávajte pri otváranej pozícii, zistite, aké sú možnosti spolupráce a obohaťte svoju firemnú štruktúru o skúsených mentorov, ktorí budú kultivovať pracovné návyky mladšej generácie. Talent pool poskytuje príležitosti na nevídaný rast spoločnosti.

Viac sa o téme dočítate v článku Talent pool nie je len jeden. Kde všade hľadať tajné zdroje šikovných pracovníkov? [pracuj.sk]

Môže vás zaujať: