To, čo pri očkovaní predvádzame je unikát, lebo na Slovensku je to tak. INAK

Dalito.sk/Potvrdenie od lekára priamo v očkovacom centre proti Covid-19 v Prahe do Medzinárodného očkovacieho preukazu/foto: LT

Nie, nebudem sa už rozpisovať o tom, ako Slovensko jediné vo vyspelej Európe začalo nesolidárne očkovať prednostne mladých učiteľov či taxikárov, úradníkov, revízorov a podobne. Na túto tému som už napísala všetko. Mala som pocit, že aj pri očkovaní predviedlo úplne všetky možné kombinácie, ktoré amaterizmus dokáže spôsobiť. Ale nie, existujú ešte dve (budúcnosť ukáže, či aj ďalšie), po ktorých som opäť ostala v nemom úžase a musela som sa štipnúť, že to naozaj nie je len zlý sen, ale bohužiaľ slovenská realita.

Slovensko vydáva medzinárodné očkovacie certifikáty na Covid-19 iba v slovenskom jazyku. Oznámila v Televíznych novinách TV Markíza (red. Tomáš Velecký). Neverila som vlastným očiam ani ušiam, že niečo také je dnes vôbec možné. Predstavila som si, ako ma obracajú od hraníc iné štáty a klepkajú mi na čelo. Asi by mi totiž ani nenapadlo skontrolovať, či je certifikát aspoň dvojjazyčný, brala by som to ako úplne automatické. Ale nie, na Slovensku je to tak, inak ako v rozvinutom svete. A vraj to máme pochopiť, lebo situácia v krajine bola zlá. Povedala pre TV Markíza hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová.

To, že vakcína je vraj na Slovensku sloboda, na tom som si už zvykla, kým pre iné múdre štáty je to ochrana života, zdravia a najbližších. Ale to si fakt niekto vo vláde myslel, že s certifikátom v slovenčine a ešte aj bez čítacieho kódu budú niekde Slovákov vítať na hraniciach s chlebom a soľou? Maximálne slovenského okresu…

Pandémiu som nútene prežila v Českej republike, kde bola ešte horšia situácia, ale niečo mi hovorí už teraz, že certifikáty automaticky vydávajú dvoj a možno aj trojjazyčne, presne tak, ako mi dali aj certifikát o PCR teste, s ktorým som počas pandémie precestovala krížom cez celú EÚ a ešte aj mimo nej. A môžem vám garantovať, že podľa toho, ako Dáni a Nóri kontrolovali akékoľvek papiere, vrátane Medzinárodného očkovacieho preukazu, do auta či lietadla ani nesadajte, aj keď vám tieto krajiny ako bezpečné odporúča na dovolenku slovenský rezort diplomacie. Rovno vás otočia domov a ešte o vás ako Slovákoch budú colníci či vojaci doma pri večeri rozprávať, ako o zážitku roka!  

Podľa hovorkyne MZ SR Zuzany Eliášovej, tak teda do slovenského certifikátu doplnia „dve vety“. Bože, toto môže povedať len človek, ktorý za posledný rok neprekročil hranice, alebo si myslí, že na slovenských hraniciach sa končí svet, pritom tam len začína. Verím tomu, že rezort zdravotníctva si aspoň klikne do doktora Googla a zistí, ako presne taký certifikát musí vyzerať a čo všetko dvojjazyčne musí obsahovať. Inak sa Slováci za hranice nedostanú aj rok.  Garantujem im totiž, že dve vety to nebudú. Snáď nás pred diletantstvom a slovenským amaterizmom ochráni únia a všetko vyrieši za Slovensko. Inak cítim katastrofu neslobody pre tých doma.   

Niekedy mám pocit, že to vláda SR robí občanom naschvál, aby nikde necestovali, inak si takéto diletantstvo už naozaj neviem vysvetliť. Vraj MZ SR všetko vyrieši do 26. júna! Štipnite ma! To fakt až 26. júna??!!! A to sa ešte máme spoľahnúť na tých geniálnych IT štátnych odborníkov, ktorí dodnes za milióny neurobili nič a ešte aj to čo urobili skončilo v koši.

A to stále nie je všetko! Slovensko je jedinečné aj pri papierových  Medzinárodných očkovacích preukazoch (MOP), ktoré v týchto dňoch objavili Slováci. Až tak, že ho už ani len tak nezoženiete. Blažení tí, pre ktorých je MOP súčasťou pasu už roky. Ale ak aj MOP zoženiete, väčšinou vám do neho aj tak lekári nedajú pečiatku, že vás zaočkovali proti covid.  Voči všetkým ostatným vakcínam sveta áno, covid NIE!  Niekedy mám naozaj pocit, že to nedôstojné povinné vytieranie nosov (ešte aj novorodencov), ktoré celému svetu predviedlo Slovensko a vlastne predvádza podľa semaforu dodnes, vytrelo v niektorých hlavách oveľa viac ako len sopeľ.  

V Českej republike máme s manželom za sebou prvú dávku očkovania. Na vyžiadanie som dostala (samozrejme zadarmo) hranatú pečiatku od lekára v očkovacom centre v Prahe rovno do MOP, ako bonus papierové potvrdenie v češtine. Pravdou je, že ak by MOP mal byť úplne korektný, mala by som tam mať pečiatky okrúhle, teda úradné. Ale teším sa aj z hranatých. Zatiaľ som problém nikdy nemala, ale pri covid určite nič nenechám na náhodou, ale niečo mi hovorí, že Česi certifikát aj covid pas zvládnu rovnako automaticky, ako to zvládajú niekoľkojazyčne pri iných certifikátoch. Česky, anglicky aj rusky.

„Švagor si kúpil ten preukaz (MOP) a v očkovacom centre mu odmietli dať pečiatku, že oni to neriešia. Dali mu len to slovenské potvrdenie na A4, čo je mu na dve veci,“ napísala mi zhrozená priateľka. Ďalšia, že všade je Medzinárodný očkovací preukaz vypredaný a že pri očkovaní vám to ani nepotvrdia, že musíte ísť k obvodnému lekárovi.  A ani ten vám nemusí potvrdiť, že vás očkovali, vraj na to ešte neexistuje vyhláška na Covid pas. Pozerám na riadky zúfalých slovenských priateľov, ktorí sa stali väzňami vo vlastnej krajine a rukojemníkmi vlastnej neschopnej vlády a pýtam sa jednoducho: „Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“ Nechce sa mi veriť, že takéto niečo je naozaj ešte dnes možné, že ešte aj nejaký lekár odmietne potvrdiť do MOP, že vás očkoval, čímkoľvek. Dodnes neverím, kam vláda SR dokázala aj pri očkovaní až zájsť.

„V Poprade to nebol problém, boli nachystaní, mali aj samolepku so šaržou. Čoskoro pôjdem na 2. dávku, tak uvidíme,“ písal mi ďalší známy v rokoch z Bratislavy, ktorého zaočkovali až v Poprade.

Oslovila som preto prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha, ako je možné, že lekári  odmietajú dať zaočkovaným pečiatku do MOP rovnako, ako to robili pri ktoromkoľvek očkovaní ešte pred covid. Na akú vyhlášku pri MOP čakajú?

„Myslím si, a z môjho pohľadu aj ako všeobecného lekára aj ako lekára s očkovacieho centra, že celá situácia je natoľko neprehľadná, stále sa meniacimi nariadeniami  a neustálou kampaňou o elektronických očkovacích  preukazoch, že je to výsledok  zmätenosti mňa a aj mojich kolegov. Mám pocit, že pri blížiacom sa termíne na elektronický certifikát (MOP) je papierový MOP zbytočný. Musím ale dodať, že do toho obdobia asi inak ako papierovým MOP sa nikto vo svete nepreukáže, že bol zaočkovaný. V našom očkovacom centre sme sa dohodli, že pacient si potvrdenie do MOP (papierový) vypýta u všeobecného lekára, ktorý si skontroluje očkovania v el. pacientskom sumáre, alebo sa pacient preukáže potvrdením o zaočkovaní. Mnohí naši cestovatelia už taký preukaz majú, pretože potrebovali vydokladovať aj iné očkovania .V tom prípade nevidím problém doplniť aj údaj o očkovaní na covid,“ reagoval prezident ASL Šóth.

Nie je to náhodou tak, že lekár, ktorý odmietne potvrdiť očkovanie aj do MOP poruší doteraz platnú vyhlášku MZ SR o očkovaní?

„Myslím si, že to vyplýva s chaosu a enormného potvrdzovania tlačív, ktoré vystavujeme aj v súvislosti s Covid  testovaním, prekonaním ochorenia,  očkovaním…. Musím, ale zopakovať na obhajobu kolegov , že pri stále medializovanom elektronickom MOP to vnímam ako zbytočný  krok , ale asi to patrí k historickým danostiam Rakúsko- Uhorska, že my potrebujeme potvrdenia na všetko a stále platí heslo: „Papier nepustí!“ uviedol prezident ASL.

To, že v centrách vám odmietnu MOP potvrdiť priznáva aj Bratislavský kraj, ktorý to oznámil na svojej stránke.

“Medzinárodné očkovacie preukazy v našom očkovacom centre zatiaľ nepotvrdzujeme. Vydáme vám naše vlastné potvrdenie o očkovaní, s ktorým by ste mali prísť za všeobecným lekárom, ktorý vám akýkoľvek potrebný doklad na základe toho nášho potvrdí.”

O akej vyhláške pri pečiatke do MOP o očkovaní proti Covid-19 hovoria lekári, som zisťovala aj na Úrade verejného zdravotníctva SR, ktorý riadi Slovensko vyhláškami už viac rok. Pre istotu, keďže sa už často strácam v tom, kto tu vlastne riadi pandémiu a všetko okolo nej. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račka uviedla, že ich úrad nemá v kompetencii toto riešiť.

Úrad verejného zdravotníctva SR nemá v kompetencii riešiť žiadnu Vami popisovaných častí súvisiacich s procesom vakcinácie. V tejto súvislosti Vám preto odporúčame počkať na reakciu MZ SR, ktorého tlačové oddelenie ste oslovili,“ uviedla Dáša Račková.  

Oslovila som aj MZ SR. Odpoveď hovorkyne Zuzany Eliášovej uvádzam v plnom znení.

“Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pracuje na riešení zefektívnenia uznávania už existujúcich dokladov o očkovaní proti COVID-19 aj v zahraničí. Digitálne zelené osvedčenie (COVID-pas) bude dôkazom o tom, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu, alebo ochorenie COVID-19 prekonala. Bude k dispozícii bezplatne v digitálnom alebo papierovom formáte. Bude obsahovať kód QR na zaistenie bezpečnosti a pravosti certifikátu. MZ SR, MIRRI a MV pripravujú projekt zavedení green pasov u nás  tak, aby bol 26. júna pripravený. Realizácia projektu prebieha podľa stanoveného harmonogramu. Súčasťou projektového tímu je aj NCZI, ktoré bude certifikáty vydávať, vrátane participácie na pilotných projektoch v závere mája, resp. v úvode júna. MZ SR bude spolu s partnermi o prípravách informovať verejnosť podľa harmonogramu prác. Očkovacie centrum, v zmysle aktuálne platných usmernení, môže zapísať vakcináciu proti COVID-19 do Medzinárodného očkovacieho preukazu. Aktuálne je to však na dobrovoľnej báze. Vykonať zápis do tohto dokladu môže aj všeobecný lekár na základe potvrdenia vydaného očkovacím centrom.”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/na-slovensku-je-to-tak-bezmocne-a-hanebne-stazujte-sa-na-mz-sr/