Unikátnu chatu Libušín navrhol slovenský architekt Jurkovič

Dalito.sk/Na Pustevnách otvoril vzácnu chatu Libušín/foto: archív NMvP
DALITO -

Rekonštrukcia vyhorenej chaty Libušín na Pustevnách je kompletná, po šiestich rokoch od požiaru sa koncom júla 2020 otvorila pre verejnosť. Drevenici architekta Dušana Jurkoviča sa vrátila podoba a farebnosť z roku 1925.

Došlo k výmene vykurovania za tepelné čerpadlá, zavedeniu požiarnych čidiel a moderného plynového hasiaceho zariadenia. Všetky reštaurátorské práce boli vykonávané ručne pôvodnými technológiami pod dohľadom experta. Proti požiaru chráni chatu moderné hasiace zariadenie.

Obnova chaty Libušín na Pustevnách v Beskydoch sa týkala kompletne celej budovy. Požiar v roku 2014 výrazne poškodil hlavne jeho pravú časť, v ktorej sa nachádza umelecky najhodnotnejšia jedáleň. Rekonštrukcia začala v apríli 2016. Investorom a majiteľom budovy je Národné múzeum v prírode v Rožnove pod Radhoštěm, na pokrytie nákladov sa finančne podieľali ľudia verejnou zbierkou.

Na vypracovanie projektovej dokumentácie využíva špeciálnu metodiku zvanú Building Information Management (BIM), ktorá umožňuje koordinovať všetky potrebné projektové dáta a vytvoriť virtuálny 3D model. Moderné technológie slúžili na to, aby bol výsledok čo najviac pôvodný.

Základom tradičné ručné práce

Nový Libušín vznikol ako vedecká rekonštrukcia, teda za použitia pôvodných technológií. Pri všetkých opravách boli dodržané tradičné ručné remeselné postupy, používali sa pôvodné materiály a technológie. Remeselníci sa museli naučiť robiť svoju prácu ručne a má to praktický dôvod. Napríklad ručne hobľovaná doska vydrží na poveternosti rádovo o desiatky rokov viac ako doska, ktorá je opracovaná hobľovačkou.

Drevo pre stavbu sa vyrúbalo v zime, kedy je v stromoch najmenej vody a v rovnakej nadmorskej výške, ako sa nachádzajú Pustevny, aby odolávalo miestnym podmienkam. Z každej jedle, ktorú pre stavbu darovali Lesy Českej republiky, bol vytesaný jeden trám. Tie nové doplnili pôvodné, ktorých sa podarilo zachovať len minimum.

Rekonštrukcia návratom k originálu

Referenčným bodom obnovy aj farebnosti sa stal rok 1925, kedy bola pamiatka sprevádzkovaná po prvej svetovej vojne. Ako podklady pre obnovu slúžil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Dôležitým zdrojom informácií boli historické fotografie zachytávajúce autentický vzhľad chaty.

Interiér chaty Libušín/foto: archív NMvP

Pôvodnú podobu získal aj interiér secesnej ľudovej stavby. Tradičnou metódou remeselníci vytvorili napríklad fresky a sgrafity s motívmi valašských a slovenských povestí od Mikoláša Alša. Farby vyrobené podľa pôvodnej receptúry z ľanového oleja a prírodných pigmentov boli nanášané na omietku ručne. V drevenici zostala zachovaná jedáleň aj ubytovacia časť.