Úradníkom na veľvyslanectvách: Služba v diplomacii za naše peniaze nie je rodinný výlet, ale služba občanovi

foto: Dalito.sk

Ako to povedal nový prezident Slovenska? Dieťa nemôže za to, do akej rodiny sa narodilo. Ja by som pridala ešte aj to, že človek nemôže za to, do akej krajiny sa narodil.

Končí vám platnosť pasu. Normálne. Takže si normálne mesiac dopredu hľadáte termín na slovenské zastupiteľstvo, aby ste v lete mohli vycestovať kamkoľvek na svete, kam vám srdce aj peňaženka ráči. Však vypnúť najmä od digitálneho sveta potrebujeme všetci.

Nenormálne

Potom zistíte, že najbližší možný termín na podanie žiadosti je v systéme voľný takmer až od dva mesiace. Samozrejme len počas pracovnej doby ambasády, maximálne do 14,00 hod. Čo tam potom, že oni majú slúžiť občanom a nie sa občan prispôsobovať im. Tak dobre, naplánujete si pol dňa dovolenky. Nenormálne, ale dobre.

Zaregistrujete sa kam treba, urobíte čo treba, zapíšete si to do diára. A hlavne, hlavne si nenormálne naplánujete dovolenku podľa diára ambasády, však nemáte pas a vy potrebujete, čo potrebujete, jednoducho chcete cestovať tam, kam bez pasu neprekročíte hranice. Však je to normálne, necestujete predsa tam, kam vám úradníci, ktorí vám majú slúžiť umožnia, ale tam, kam chcete. Však vám majú slúžiť, nie vás obmedzovať.

Potom dva mesiace čakáte na termín IBA podania žiadosti a dúfate, že ten pas nebudú vaši „sluhovia“ riešiť ďalšie dva mesiace.

Normálne

Normálne ďalej pracujete, žijete si svoj život doma aj v práci a medzitým možno… Možno normálne ochoriete, možno sa dostanete aj do nemocnice kde nie je ani wifi a vy ani nemáte chuť a ani silu ťukať do počítača či mobilu. Alebo si pri čakaní na objednaný termín na ambasáde normálne poviete, že ste unavený zo všetkého tak, že sa jednoducho aspoň na týždeň digitálne vypnete. Alebo odcestujete na služobnú cestu tam, kam vám stačí občiansky a na súkromné maily už nemáte čas. Jednoducho úplne normálne možnosti, ktoré prináša život.

Nenormálne akože normálne

A niekde medzi dvojmesačným čakaním na vytúžený termín na podanie IBA žiadosti na nový pas vám kdesi v útrobách počítača, pokojne aj do spamu, akože normálne pristane mail, v ktorom vám ambasáda oznamuje, že keď do 120 hodín nepotvrdíte už objednaný termín prídete oň a musíte požiadať o nový. Teda, opäť čakať mesiace… Toto niekomu príde normálne?

Oni totiž úplne „normálne“ ani nepredpokladajú, že medzi slovenskými občanmi sa môžu nachádzať aj takí, ktorí sú zodpovední a ak by už objednaný termín nevyužili, ambasáde by dali vedieť.

Toto niekomu príde normálne?

Zo strany štátnych úradov, ktoré majú a musia slúžiť občanom nielen za hranicami, mi takýto mail príde ako absolútna arogancia a ukážka moci:

MZV SR: „Dovoľujeme si pripomenúť rezerváciu termínu Vašej návštevy na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky: PRAHA – ČR dňa o 11:55 hodine. Účelom návštevy je vybavenie: Žiadosť o vydanie cestovného dokladu v zahraničí.
Číslo žiadosti: CD_

Pre potvrdenie rezervácie termínu kliknite na nižšie uvedený odkaz do 120 hod. od prijatia tohto e-mailu. V opačnom prípade Vám bude termín zrušený.“

Mne to teda zo strany slovenských zastupiteľstiev normálne nepríde. Vyhrážať sa, že o termín prídete na súkromných mailoch, ktoré predsa nekontrolujete denne. Nikde v zákone nevidím, že slovenský občan má zákonnú povinnosť nielen non-stop sledovať svoje súkromné maily, ale mať aj mail.  

Však buďte normálni

Chcela by som normálne slovenským ambasádam a hlavne ich šéfovi, ministerstvu zahraničných vecí opäť pripomenúť, že oni slúžia nám, nie občania im. To je normálne, nie to že si nenormálne myslia, že úlohou občana je denne sledovať súkromné maily, či mu tam náhodou niečo nepristane.

Alebo si mám myslieť, že v piatok je najlepšie z roboty vypadnúť už na obed? Alebo, že služba na slovenských veľvyslanectvách je vlastne len takým rodinným výletom zamestnancov, ktorí diplomatickú službu z veľkej časti chápu ako jeden obrovský dovolenkový výlet za peniaze daňových poplatníkov, ktorým majú slúžiť?

Tak si to pripomeňme ešte raz, to staré známe. Milí úradníci aj na veľvyslanectvách, vy slúžite nám, nie my vám. Občania platia vás, nie vy nás. Ďakujem za porozumenie!

P.S.: Za hranicami som si po prvý raz užila voľby pod iným štátnym znakom, ako prvé európske. Už sa neviem dočkať toho, že raz to budú aj lokálne parlamentné.

(Ak vás tento postreh zo života zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať:

1 reakcie na Úradníkom na veľvyslanectvách: Služba v diplomacii za naše peniaze nie je rodinný výlet, ale služba občanovi

  1. Paní Tomečková, vaše články čtu rád, ale po letech mi přijde, že jste apriori ke všemu slovenskému kritická. Potvrzovací email mi chodí i když jdu žádat o novou občanku, rodný list, parkovací kartu atd… prostě z každého ČR úřadu kde je třeba se objednat na termín, nevidím v tom nic zvláštního. Ale je pravda, že jde vše na počkání ikdyž za příplatek, čekat 2 měsíce – to bych je poslal kamsi…