Už sa mi nechce nikomu nič dokazovať

dalito.sk/Lucia Tomečková/foto: Milan David

Našou misiou je byť aj zdrojom zaujímavých životných skúseností. Sprostredkovať autentické ľudské príbehy, životné situácie a inšpirovať čitateľov. Prezentovať vzory, ako sa to dá v živote “DAŤ” , hoci to zdanlivo nejde. Ale aj ako to jednoducho NEDÁTE, keď napríklad aj priazeň osudu hľadí iným smerom. Chceme ukázať, že jedno zo základných pravidiel úspechu je, že vlastný úspech či neúspech je vo vás a nie v druhých.

Mám 46 rokov a už sa mi nechce nikomu nič dokazovať, či vysvetľovať. Dokonca sa ani ospravedlňovať za úspechy, za ktorými je tvrdá drina a celoživotné vysoké pracovné tempo či už v nadnárodnej spoločnosti alebo dlhých takmer 20 rokov v televíznom spravodajstve. Už som veľká a už naozaj nemusím.

Nemusím už ani tolerovať narážky frustrovaných ľudí, že to ja nepochopím, lebo sa mám dobre! Možno sa mám podľa niekoho dobre. Cítim to tak hlavne potom, ako som konečne zatvorila dvere štátnej inštitúcie aj s jej nedôstojnými pracovnými podmienkami. Kde neplatilo, že keď na sebe skutočne pracujete, vzdelávate sa a nefňukáte, ale bojujete, výsledok sa jednoducho dostaví. Dokonca aj na Slovensku, či v Česku. Všetko je vo vašich rukách rovnako ako u množstva ľudí, ktorých som počas svojej dlhej práce v spravodajstve spoznala. A nielen tam. Príkladov je mnoho, len sa o nich málo píše, čím je málo inšpirácie, a tým viac spoločnosť prepadá do frustrácie. (Aj moje návrhy príbehov musel v minulosti niekto odsúhlasiť, platilo však pravidlo “nemáš kauzy, nemáš pravdy“). Áno, žije sa u nás veľmi ťažko, ťažšie možno ako kdekoľvek inde v krajinách Európskej únie. Ale ide to aj u nás. Nielen vtedy, keď bezhlavo pod vplyvom naivity vhadzujeme volebné lístky do urien, ale aj tvrdou prácou na sebe samých.

A nezávislý portál www.dalito.sk je presne o inšpirujúcich prípadoch úspešných a aj pre úspešných. Neporovnáva, nesúdi, ale prijíma každého jednotlivca ako aj spoločnosť také, aké sú. Prinášame zaujímavé ľudské príbehy vo vzťahu k práci a podporujeme vlastný potenciál ľudí. Neukazujeme ciele, ale sme sprievodcom na ceste životom a práce. Našou misiou je byť aj zdrojom životných skúseností. Sprostredkovať autentické ľudské príbehy, životné situácie a inšpirovať čitateľov. Prezentovať vzory, ako sa to dá v živote “DAŤ” , hoci to zdanlivo nejde. Ale aj ako to jednoducho NEDÁTE, keď napríklad aj priazeň osudu hľadí iným smerom. Chceme ukázať, že jedno zo základných pravidiel úspechu je, že vlastný úspech či neúspech je vo vás a nie v druhých, a to jednoducho platí. Obklopila som sa ľuďmi, ktorí chápu, že za každým lepším autom alebo dovolenkou nemusí byť automaticky „zlodejina.“ Žije tu obrovský počet ľudí, ktorí len nesedia frustrovaní za počítačmi a nadávajú. Za každým ich pekným autom je životný príbeh, často so vzostupmi aj pádmi, ktorý by nikto z nás možno nechcel zažiť. Nemôžem sa už pozerať na to, ako väčšina závidí len ich konečnú výhru.

Na vlastnú zodpovednosť

Čítať náš portál bude nebezpečné a na vlastnú zodpovednosť, pretože možno vďaka DALITO.SK zistíte, že mnohé veci ste doteraz robili zle, a môžete si tak akurát vlastnú hlavu obúchať o stenu. Budete sa možno pýtať samých seba, kde som urobil/la chybu?! A DALITO.SK vám odpovie. Ak vás príbehy úspešných ľudí, ktorí už dnes môžu s hrdosťou povedať: „DAL SOM TO!“, inšpirujú, splní sa náš sen, priniesť do frustrovanej spoločnosti plnej káuz aj niečo pozitívne. Ale aj ponaučenia od druhých s prežitým.

Niekedy sa pýtam, či pohodlnosť niektorých mladých učíme na školách, alebo si to nesú z rodín, že všetko to príjemné padne úspešnému človeku rovno z neba len tak. Auto, byt, dovolenky … „ Poznám to veľmi dobre,“ povedala mi podnikateľka, ktorej som prekvapene hovorila príbeh o tom, ako niekto nemá ani na hypotéku, ale ON cez víkendy pracovať nebude. „Vieš, na Slovensku je to tak. Všetci chcú mať veľa, ale len málo z nich pre to aj niečo urobí. A keď sa po rokoch tvrdej práce úspech dostaví, nastúpi závisť.  Akoby nám to malo padať všetko z neba samé. Aj my vo firme máme pocit, že to snáď tých mladých učia na škole,“ zamyslela sa majiteľka úspešnej firmy, ktorá nevie zamestnať schopných ľudí. „Mladí vôbec nechápu, že kým oni už dávno spia, my s manželom ešte pracujeme, keď oni vstávajú, my sme už vo firme, a keď balia veci na víkend, my do firmy.“

Demokracia je naozaj krásna a inšpiratívna. Umožňuje žiť tak, ako si zaslúžime. Demokracia totiž nie je len o právach, ale v prvom rade o povinnostiach a zodpovednosti k sebe samým.

Slovenský premiér povedal, že najväčšou prednosťou Slovenska je schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov. Nezávislý portál www.dalito.sk je aj o tom, aby týmto skromným ľuďom ukázal, že nemusia takto nedôstojne žiť, a  mnohé majú len vo svojich rukách a nielen pri volebných urnách. Ak nie im, tak snáď aspoň ich deťom, aby nemali len príklady najbohatších „verejných zlodejov“, ale aj pracovitých podnikateľov, manažérov či inak skúsených ľudí.

Už sa mi nechce nikomu nič dokazovať

Mám 46 rokov a už sa mi nechce nikomu nič dokazovať, či vysvetľovať. Ani sa ospravedlňovať napríklad za to, že mám veľké auto. No lebo! Lebo sme to spoločne s manželom DALI! Lebo je za nami množstvo odretej práce , non-stop a dlhé roky, množstvo novinárskych ocenení a skúseností. Neľutujem ani to, že ma vysoké pracovné tempo zaradilo medzi skupinu obyvateľov ZŤP. Aj tak ma to len naštartovalo dokázať, že aj človek s preukazom ZŤP, ak mu to čo i len trochu zdravotný stav dovolí, môže pre svoj život urobiť maximum. Portál dalito.sk je chráneným pracoviskom. Aj preto chce v nemalej miere prinášať príbehy ľudí s rôznym telesným či duševný postihnutím, ktorí  sa však vzopreli vlastnou vôľou osudu a dokázali veci, ktoré sú motiváciou a úžasným príkladom pre všetkých. Ako chránené pracovisko spolupracuje dalito.sk aj s novinármi, ktorí sú zdravotne znevýhodnení. Na projekte sa podieľa takmer dvadsiatka ostrieľaných redaktorov s dlhoročnými novinárskymi skúsenosťami zo Slovenska a Českej republiky.

Nezávislá

Nemám za sebou silného investora, teda vlastne žiadneho. Nezávislý portál dalito.sk rozbieham z vlastných tvrdo zarobených zdanených peňazí a plánujem ho financovať z reklamy a služieb. Odvážne? Viem, ale napriek tomu verím, že to „DÁM“  aj ja.  Aj vďaka spolupráci so skúsenými kolegami, pomoci priateľov a spokojných klientov alebo len tak s podporou sympatizantov, ktorých môj projekt oslovil. Áno, mám strach, veľký strach, že rodinu zruinujem, ale aj dostatok energie na tvrdú prácu, ktorá musí  priniesť ovocie tak, ako sa mi to v mojom doterajšom pracovnom živote často potvrdilo.

Vitajte na stránke www.dalito.sk, ktorá môže zmeniť váš život alebo aspoň pohľad naň.  A možno si pri nej len tak oddýchnete.

Želám vám príjemné čítanie, vážení priatelia!

šéfredaktorka  DALITO.SK Lucia Tomečková

5 reakcie na Už sa mi nechce nikomu nič dokazovať

  1. Lucka, poznáme sa z branže, viem o Vašom životnom príbehu, o Vašej sile a nezlomnosti. Veľmi Vám držím palce – a to nemyslím ako frázu.