V obchode s čiernymi perlami s Johnnym Deppom aj riaditeľom Hermès

Dalito.sk/Johnny Depp na ostrove Moorea vo Francúzskej Polynézii/foto: archív Pearl Romance

Keď sa už rozhodnete letieť na dovolenku tak veľmi ďaleko, na úplne druhú stranu zemegule, až do samej Francúzskej Polynézie, určite v tejto prenádhernej časti sveta neodmietnite návštevu jednej z unikátnych fariem čiernych tahitských perál.

O perlách existuje veľa legiend. Vraj vznikli z kvapky dažďa alebo rosy, iní tvrdia, že perla vznikla v mysli bájneho Boha, iní zasa, že sú to slzy Adama, Evy, anjelov alebo nýmf. Jedno je však nezvratný fakt. Ustrica s čiernymi perlami je skutočný poklad, ktorý sa odlišuje od všetkých ostatných a sú najkrajšie na zemi.

Čierny perlový raj

Do vzácnej tmavej farby odrastajú totiž perly iba na troch miestach na svete. Pri ostrovoch Francúzskej Polynézie, Japonskej Akoya a Južnom Pacifiku. A to vďaka mimoriadnemu zloženiu morskej vody a šikovnosti pestovateľov týchto organických drahokamov.

Od ostatných hostiteľských ustríc sa odlišujú najmä v tom, že tahitská perla alebo aj inak volaná čierna perla, je unikátna v tom, že sa pestuje iba v okolí ostrovov Francúzskej Polynézie. Drahokam dlhými rokmi vyrastie v miestnej perlovke morskej, ktorá patrí medzi najväčšie na svete a tak má perla dostatok priestoru, aby vyrástla do nadštandardných rozmerov. Ustrica má aj tmavý okraj, ktorý perlu po oplodnení sfarbuje. Z týchto vzácnych ustríc prežíva len malá časť a jednotlivé perly sa od seba veľmi odlišujú. Takže zostavenie jedného náhrdelníka môže trvať naozaj dlho, prípadne klenotníci musia roztriediť stovky až tisíc perál.

Náhrdelník zo zelených perál rovnakej kvality vzniká veľmi dlho/foto: Dalito.sk

Pravá čierna tahitská perla je extrémne vzácna a považujú ju za jednu z najkrajších na svete. Mimoriadne vzácne sú aj jej odtiene. Tým, že sú tieto perly kultivované odborníkmi, dokážu vytvárať neuveriteľné odtiene aj tvary. Oproti iným perlám tak majú obrovskú výhodu, hodia sa do akéhokoľvek šperku. Stačí si vybrať.

Miestni pestovatelia zadávajú život perlám tak, že tenký pásik mäkkýša vložia do pohlavných žliaz staršieho mäkkýša. Trvá roky, kým staršia ustrica dospeje a tak začne vytvárať perleť. Celý proces musí byť veľmi rýchly, pretože ustrica bez vody nevydrží dlho.

Najznámejšia perlová plantáž sa nachádza pri brehoch ostrova  Taha’a. Obchodom a obchodníkom so vzácnymi perlami sa však v Polynézii nikde nevyhnete. A bola by to aj škoda.  Jedným z najrešpektovanejších miestnych klenotníctiev je Pearl Romance, kde tahitské perly kupujú najslávnejší z celého sveta. Ich pobočky nájdete v takmer všetkých najluxusnejších rezortoch vo Francúzskej Polynézii.

Malé obchodíky nájdete rovno aj na farmách uprostred lagún. Na jednej z takých fariem pracuje aj jeden z najslávnejších klenotníkov s tahitskými perlami Peter  Owen. Z ostrova Fae na jeho farmu vypláva loď každých 15 minút. Na farme vás čaká unikátna exkurzia od pestovania čiernych perál až po výrobu šperkov všetkého druhu.  

Ostrov Taha’a  je síce väčší ako Moorea, ale na pláže Moorei vraj nemá. Taha’a sa totiž viac sústreďuje na pestovanie vzácnej vanilky a perly.

Pozor na mačku vo vreci

Ak chcete mať istotu, že nekupujete „mačku vo vreci“ a ak si dokážete priznať, že sa perlám rozumiete menej ako segedínskemu gulášu, tak okrem fariem sa nemusíte báť kupovať perly v ktoromkoľvek hotelovom klenotníctve. Vývoz tahitských perál tvorí viac ako polovicu ročného zahraničného obchodu tejto krajiny, preto si domáci nedovolia kaziť si meno len tak, bezdôvodne.

V hotelových rezortoch nájdete tie najexkluzívnejšie perlové skvosty, aké si len dokáže predstaviť. Od tých najjednoduchších až po naozaj unikáty, ktoré na noc musia zamykať do trezorov.

V butikoch sa tak v istom momente bez problémov stretnete a navzájom si budete chváliť vybrané šperky s pirátom z Karibiku Johnnym Deppom alebo prevádzkovým riaditeľom exkluzívneho módneho domu Hermès Patrickom Thomasom (okrem iných významných funkcií).

Prvý vyberal náramok pre seba a syna, druhý urobil šťastnou svoju milovanú polovičku. Rozdiel medzi vami bude iba v cene šperku, teda kvalite, veľkosti a sfarbenia perál. Teda vo všetkom. ?  

Patrick Thomas s manželkou, manažér a businessman/foto: archív Pearl Romance

Ako nakupovať perly

V zásade platí, ak vám neprekáža ich nedokonalosť, čím je perla menšia nedokonalejšia, tým je lacnejšia. Priemerná cena priemernej perly je asi 83 eur.

Pánsky “pirátsky” náramok s čiernou perlou/foto: Dalito.sk

Čo nám odporučili odborníci v Pearl Romance pri nákupe perál:

Tvar: Najvzácnejšie sú dokonalo guľaté a v tvare kvapky. Potom sú rôzne nepravidelné, ktorých hodnota sa veľmi odlišuje. Ak si domov chcete odviesť naozaj vzácne perly, nenechajte sa pomýliť takzvanými žliabkami-circle. Laikovi sa síce môžu páčiť, ale cenu perly prudko znižujú. Jedine, že vám nepôjde o cenu, aj to je samozrejme správny prístup, ak teda nejdete po kvalite.  

Veľkosť: Veľkosť tahitských perál sa začína asi od  7 mm. Ich cena sa zvyšuje podľa mierky. Doteraz najväčšia tahitská perla mala priemer 25 mm. Samozrejme platí, čím je perla väčšia, tým je drahšia.

Veľkosť: Závisí od toho, koľko perla na farme v ustrici rástla. Najmladšie do 7,5 mm dorastajú asi 6 rokov, najväčšie 10 rokov a viac.

Lesk: Cena veľmi záleží od toho, ako sa perla leskne. Lesk najvyššej kvality pripomínajú až tekutinu, v ktorej sa láme svetlo všetkých farieb.  

Perleť: Je vrstva okolo jadra v samotnej perle. To znamená, čím je tenšia, tým rýchlejšie stratí svoju unikátnosť a veľmi rýchlo sa zmení na klasickú korálku, najmä ak perly aj reálne nosíte. Zistiť, aká je skutočná vrstva perlete dokáže iba röntgen. Obchodník však málokedy klame. Vo Francúzskej Polynézii veľmi dbajú na značku, preto ich automaticky nepodozrievajte a už vôbec nie v značkovom obchode. Pri vývoze perál aj tak musíte ešte aj na letisku odovzdať špeciálny daňový doklad. Všetko vám vystavia v obchode a presne upozornia, ako máte pri odlete postupovať. Takže ak cena perly je nízka, bude mať aj tenkú vrstvu perlete čo znamená, že sa z jej lesku a tvaru budete tešiť len krátko.

Klenoty s čiernymi perlami na ostrove Moorea vo Francúzskej Polynézii/foto: Dalito.sk

Farba: Perly majú samozrejme akúkoľvek farbu, akú si len viete predstaviť. Záleží len na vás, ktorú si vyberiete. Medzi najhodnotnejšie však patria čierne, zelené, ružové, purpurové a modré.

Povrch: Najkvalitnejšie perly musia byť dokonalé. Cenu znižuje každá nerovnosť, jamka, ryha či škvrny.

Všeobecne miestne certifikované predajne rozdeľujú perly do štyroch skupín:

Kvalita A
Bezchybná perla alebo s povrchovými nedokonalosťami menej ako 10%.
Vysoký lesk.

Kvalita B
Perla s menej ako 1/3 povrchových nedokonalostí. Vysoký až stredný lesk.

Kvalita C
Perla s menej ako 2/3 povrchovými nedokonalosťami. Stredný lesk.

Kvalita D
Perla s viac ako 2/3 povrchovými nedokonalosťami. Žiadny lesk.

„Farby sa pohybujú od najtmavšej čiernej cez jasne šedú až po zeleno-ružovú alebo zlatú. Tahitská perla zostáva vzácna a jedinečná. Vypestujeme pre vás tie najkrajšie,“ Thierry Bernicot, návrhár kultivátorov perál vo Francúzskej Polynézii.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)