Vďaka Američanom sa Detské kardiocentrum stalo najlepším v Európe

DALITO -

Veľvyslanec SR v USA Ivan Korčok odovzdal vo Washingtone ocenenie významným kardiológom zo Slovenska a Spojených štátov. Práve americkí kardiológovia pomohli pred 25 rokmi vybudovať Detské kardiocentrum v Bratislave.

Kardiochirurga Detskej nemocnice v Bostone a profesora Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity Johna Mayera, a profesora Wisconsinskej vysokej školy medicíny a riaditeľa Srdcového inštitútu Herma vo Wisconsinskej detskej nemocnici Viktora Hraška ocenili za spoločné úsilie, ktoré stálo za zrodom Detského kardiocentra v Bratislave. Toto zariadenie, ktoré dnes slovenským deťom poskytuje špičkovú starostlivosť na svetovej úrovni, získalo ocenenie tiež.

„Dnešné podujatie je jasným dôkazom toho, že spolupráca Slovenska s USA zahŕňa oveľa viac ako len vysokú politiku, obchod či obranu. Naše vzťahy sú priateľské aj vďaka osobným väzbám medzi ľuďmi. Príbeh spolupráce, ktorú sme dnes ocenili, je silný preto, že na jeho konci sú zachránené životy detí,“ uviedol Ivan Korčok.

Udelenie zlatej medaily ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka za rozvoj slovensko-amerických vzťahov pripomína úspešný príbeh partnerskej pomoci, ktorý začal pred viac ako 25 rokmi, keď sa na Slovensku začala budovať špičková detská kardiochirurgia.

Profesor John Mayer pri tejto príležitosti pre RTVS povedal, že keď pred 25 rokmi prišiel na Slovensko najviac ho prekvapilo to, aké máme obrovské chodby v nemocniciach a malé izby pre pacientov. “V USA je to presne naopak,” upozornil.

Podľa profesora Hrašku dnes každé dieťa liečené v Detskom kardiocentre benefituje z bostonského know-how, ktoré sa prenáša z pokolenia na pokolenie slovenských lekárov a stáva sa dedičnou črtou tohto zariadenia.

Pomoc americkej vlády pre Slovensko bola realizovaná začiatkom 90-tych rokov z prostriedkov Agentúry pre medzinárodný rozvoj – USAID v rámci tzv. Project Hope. Ten nadviazal na projekt Slovensko-amerického kultúrneho strediska Heart to Heart pod vedením MUDr. Meška, významného amerického detského kardiológa, ktorý do roku 1968 pracoval ako lekár na Sliači a v Bratislave.

Z darov amerických Slovákov boli pre troch kardiológov financované dlhodobé študijné pobyty, pričom po páde komunizmu americká vláda vyčlenila cez USAID 2,5 mil. dolárov USD na pomoc vybranému zdravotnému odboru v krajinách strednej Európy.

Projekt Detského kardiocentra zaujal zameraním sa na systematický rozvoj starostlivosti o deti s vrodenými chorobami srdca. Realizátorom celého projektu sa stala Detská nemocnica v Bostone, ktorá má výnimočné postavenie v americkom zdravotníckom a vzdelávacom systéme. Je totiž súčasťou Lekárskej fakulty Hardvardovej univerzity a kolískou detskej kardiológie a kardiochirurgie na svete.

Pod vedením Johna E. Mayera, jedného z najvýznamnejších kardiochirurgov, sa  vytvorila pracovná skupina kardiológov, anesteziológov, operačných sestier, perfuziológov a pooperačných sestier, ktorá po prvej návšteve v Bratislave v novembri 1992 pripravila komplexný plán rozvoja Detského kardiocentra. Slovenské deti boli liečené americko-slovenským tímom, z amerických prostriedkov boli poskytnuté najlepšie učebné materiály a technické vybavenie.

Za 25 rokov existencie kardiocentra v ňom bolo operovaných viac ako 8500 detí s vrodenými srdcovými chybami. Veľká väčšina z nich dnes žije život bez obmedzení, podobne ako ich zdraví vrstovníci.