Velecká: „Peter Bondra nikdy nemešká, ani z Ameriky.”

Dalito.sk/Peter Bondra odovzdáva šek na Charity Golf Cup 2017/foto: Ivan Malárik

Spolupracuje s rešpektovaným, dnes už manažérom Petrom Bondrom, bývalým slávnym slovenským hokejistom NHL. Pred jedenástimi rokmi zorganizovali pod záštitou Petra Bondu a hráčov NHL myšlienku s výrazným charitatívnym rozmerom: pozvali hokejistov, športovcov, podnikateľov, hercov, jednoducho osobnosti, ktoré sú ochotné spojiť sa pre dobrú vec a pomôcť iným. Vďaka projektu Charity Golf Cup sa počas 10 ročníkov turnaja podarilo Petrovi Bodrovi zakúpiť zdravotné pomôcky, prístroje, uhradiť náklady spojené s operáciou či liečením hendikepovaných detí v sociálne slabších rodinách za viac ako 186 000 €. Úspešný charitatívny projekt od začiatku riadi Danka Velecká z golfového rezortu Black Stork, A PGA Golf Course vo Veľkej Lomnici. V mnohom sa na ňu spolieha práve slávny hokejista Peter Bondra, ktorý je tvárou projektu, ale väčšinu príprav trávi pracovne ako manažér hokejového klubu NHL Washington Capitals za veľkou mlákou. Prípravy Charity Golf Cup 2018 sú už v plnom prúde. Danky Veleckej sme sa pýtali, aká je spolupráca s rešpektovaným a skúseným manažérom svetového významu. Aj o tom, aký je Peter Bondra v súkromí a v čom je inšpiráciou pre druhých. 

Vrcholoví športovci sú ľudia, ktorí v živote veľa dokázali. Často im však k úspechu pomáhal aj tím ľudí. Servis, logistika… Príprava veľkého golfového turnaja musí byť preto aj pre nich zložitá. Aká je s nimi komunikácia ?

V prvom rade musím povedať, že sú to športovci, ktorí skutočne niečo v živote dosiahli a napriek tomu, že boli veľmi úspešní alebo ešte sú úspešní, majú v sebe obrovskú pokoru, úctu ku každému človeku a je úžasné s nimi spolupracovať.

Funguje to tak, že ja mám myšlienku, ale pomôžete mi to celé zrealizovať?

Najviac spolupracujem s Petrom Bondrom a nesmierne si ho vážim. Je pre mňa potešením s ním robiť, lebo keď sa rok dopredu dohodneme kedy bude turnaj, koho pozveme, aké budú hlavné myšlienky, čo pripravíme, tak to platí. Raz si to povieme, netreba nikde nič zapisovať, nikde to ohlasovať, jednoducho to platí a to je úžasné. Dnes je to veľká vzácnosť.

Všetko, na čom sa dohodnete obeháš  ty alebo Peter aj osobne získava peniaze, organizuje, zaujíma sa?

Keď Peter Bondra niekoho osloví, zväčša nie je problém s podporou, čo sa týka financií alebo osobnej účasti. Peter je v prípravách veľmi aktívny a o všetko sa zaujíma. Naozaj mu na turnaji mimoriadne záleží.

Je vyslovene taký typ človeka, že sám sa do toho vloží a niekam napríklad zavolá? Mám správnu informáciu, že napríklad pred troma rokmi sám vytelefonoval 3D tlačiareň pre detské kardiocentrum ?

Ja som sa ho len spýtala, čo by povedal na to, že kardiocentrum potrebuje 3D tlačiareň. Peter okamžite potvrdil, že samozrejme v prípade potreby zavolá do firmy sám. Aj zavolal, tlačiareň získal od firmy za polovičnú cenu a ešte pridali aj hmotu na štyri roky. Veľakrát  robím len predvoj, zisťujem kontakty, možnosti a už len potom uvediem, že turnaj organizujeme pod záštitou Petra Bondru alebo zavolá priamo on. Peter Bondra je meno, ktoré otvára dvere.

Čiže on vlastne ani nemusí telefonovať, stačí,  že len zaznie jeho meno a ľudia aktivitu radi podporia?

Áno, veľakrát je to tak a je za nami 10 úspešných ročníkov turnaja. Napriek tomu, že už Peter nie je aktívny hokejový hráč, lebo golfový stále počas sezóny je, tak jeho meno stále rezonuje. Navyše toto meno je stále pojem v celom svete.

(vľavo) Peter Bondra, Miro Šatan, Jiří Hurška, Sylvia Hrušková – odovzdávanie šekov Charity Golf Cup 2017/foto: Ivan Malárik

Pripravujete ďalší ročník Charity Golf Cupu 2018. Peter ti zavolá, že Danka ideme na kávu a predstavujem si toto a toto? Ako fungujete ako dvojica?

Tak povedzme, že spočiatku to bolo viac – menej formálnejšie. Prvé tri roky bola zainteresovaná aj jedna agentúra (pre nedodanie finálneho vyúčtovania 3.ročníka z ich strany sme spoluprácu prerušili). Keď príde Peter počas roka pod Tatry, vždy sa na chvíľku stretneme aj s generálnou riaditeľkou rezortu Sylviou Hruškovou. Do jeho príchodu si vymeníme pár emailov, pripravíme rozpočet, zoznamy hostí, partnerov, žiadosti o podporu a potom sa týždenne stretneme na pár minút, najčastejšie pri káve a domácich dezertoch v našom hotelovom lobby bare. (úsmev) Tuším najdlhšie rozprávame ešte plní emócii deň po turnaji a vtedy predkladáme aj finálne vyúčtovanie turnaja.  Myslím si, že organizácia je čím ďalej  oveľa spontánnejšia, hostia to aj cítia a radi sa vracajú.

Kedy začínate s prípravami?

V januári Petrovi pošlem plagátik, či sa mu páči, či môžeme takto nechať program alebo niečo zmeníme. Keďže on je v Amerike, komunikujeme mailom, ale keď príde na Slovensko,  vždy sa na chvíľku stretneme, povieme si základné organizačné veci a potom už naozaj všetko iba mailom. Celá príprava  je bez veľkých zapisovaní a stretávaní, založená na dlhoročnej dôvere. Charitatívny turnaj je u nás na Black Storku našou srdcovou záležitosťou.

Stíha Peter Bondra, ešte pri všetkých manažérskych povinnostiach vo Washingtone Capitals , reálne aj niečo iné pri prípravách?

Peter samozrejme zohráva zodpovednú manažérsku úlohu pri organizácii hokejistov, veď všetkých vlastne pozýva a organizuje sám. On im zatelefonuje, dohodne sa s nimi o programe, povie im,  že majú prísť o deviatej, otvorenie bude  o desiatej a budú hrať golf. Tí čo môžu, prídu veľmi radi. Naozaj netreba okolo nich žiadny manažment, sú to disciplinovaní chlapci. Kto hráva náš turnaj vie, že sú to normálni chalani a Peter dodnes u všetkých hokejistov budí veľký rešpekt. Koniec koncov, turnaj podporuješ a zúčastňuješ sa na ňom roky aj ty osobne a poznáš ich všetkých veľmi dobre.

Peter je veľmi inšpiratívny človek. Spolupracuješ s ním už dlhé roky. Čo je na ňom naozaj iné? 

Prvé, čo mi hneď napadne, je absolútna dôvera. Keď sa na niečom dohodneme, tak to platí, to je úžasná vec. Druhá vec, že je nesmierne dochvíľny. Keď si naplánujeme stretnutie o 9:00 hodine, tak on tesne pred 9:00 h  už sedí na dohodnutom mieste. Aj keby neviem kde bol v ten deň úplne mimo, bude tam sedieť! Veď raz sa stalo, že prichádzal z Ameriky (z letiska v Krakove),  mali sme sa stretnúť okolo šiestej a on tam bol v “clubhouse” z Ameriky skôr než ja z deviatej jamky, lebo som si bola zahrať golf s priateľkou. (smiech) Cítila som sa vtedy veľmi trápne. Peter má úžasnú charizmu. Vždy dodrží slovo, celý život sa slušne správa, je to čestný človek, má skvelú rodinu a venuje sa jej.

Aký je Peter Bondra v súkromí?

V živote dosiahol naozaj veľa. Napriek tomu je veľmi priateľský, otvorený a pomáha. Ľudia ho aj preto veľmi rešpektujú. Charizma je uňho obrovská.

Čo ťa na ňom fascinuje najviac?

Nesmierne si vážim jeho vzťah k rodine, k manželke a trom deťom (medzičasom mu pribudlo vnúčatko). To je neuveriteľné, ako oni spolu krásne existujú. Ako spolu idú hrať golf, ako sa stretávajú, sviatkujú. Naozaj obdivuhodné. Naozaj sú príkladom súdržnej rodiny. Vidieť na nich, akí sú šťastní, vážia si jeden druhého a majú sa radi.

Nie každý hrá golf. Ako môžu účastníci turnaj podporiť tohtoročný ročník Charity Golf cup 2018?

Celý rozhovor sme sa točili okolo Petra, lebo turnaj je jeho myšlienka a jeho energia. Samotný turnaj je nádherné podujatie, s unikátnou atmosférou, na ktorom sa stretne množstvo ľudí. Cítiť pohodu, porozumenie, lásku, chuť pomáhať…úžasné! Mnohí sú stáli účastníci, stáli reklamní partneri,….radi však privítame ďalších. Turnaj môžeme hrať až na 27 jamkách, nielen na 18-tich, miesta vo Veľkej Lomnici teda máme naozaj dosť. Kto chce prísť a podporiť choré detí, má na to jednoducho možnosť a nič mu v tom nebráni. (úsmev)  Nejde o golfové výsledky (aj keď hlavne hokejisti povedia “nejde o výsledky, ale rád by som so svojim flajtom vyhral”), ale o dobrý pocit.  Pripravili sme aj stretnutie s vybranými 10 rodinami, ktorým venujeme symbolické šeky. No pred samotným aktom trávia u nás príjemný deň, deťúrence si skúšajú zahrať golf  a venujú sa im aj šikovné animátorky z golfovej školy. Deti sú často po mozgovej obrne, či inom ochorení, na vozíkoch, ale keby ste videli tú ich radosť z puttovania! Je obrovská. Veľmi sa tešíme, že ich vďaka turnaju vieme vytrhnúť z ich každodenného stereotypu. Peniaze pre ne získame aj z vecí do dražby, ktoré prinesú pozvané osobnosti a partneri podujatia. Nielen hokejové dresy a výbavu od známych hokejistov, ale aj napríklad  unikátnu orechovicu od Adyho Hajdu, figovníky od Milana Kňažka, kokteilové šaty, ktoré osobne ušil Lukáš Kimlička a veľa ďalších.  Všetky ceny majú svoj jedinečný príbeh. Tohto roku sa nám dokonca podarilo získať pre deti aj tri invalidné vozíky cez Nadáciu nájdeme komu.

Môže vás zaujať:

Šatan: „Nepozerám sa do manažérskych kníh, ako a čo mám robiť.“