Vďaka slovenskému vzdelaniu je medzi TOP developermi USA

dalito.sk/Marek Skovajsa s Petrom Saganom, Richmond 2015/foto: archív M. Skovajsa
DALITO -

Marek Skovajsa patrí k významným americkým realitným developerom. Celkovo jeho firmy zamestnávajú zhruba 50 ľudí. Odhaduje, že z nových projektov vo Washingtone  jeho firma projektovala každú štvrtú budovu. Ročne pracuje asi na 150 projektoch, z ktorých je približne 150 tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a okolo 2000 bytových jednotiek a hotelových izieb. Ďalšie jeho firmy sa venujú inštalácii technických zariadení budov a realitnému developmentu. Ide napríklad o veľký projekt v najlukratívnejších častiach rezidenčných štvrtí TYSONS CORNER v štáte Virgínia. Mareka Skovajsu sme oslovili mailom.

„Nevnímam, kam som sa posunul, zaujíma ma, kam sa chcem dostať,“ takto hodnotí  takmer 18-ročné budovanie kariéry za veľkou mlákou rešpektovaný developer východného pobrežia. Ľudia o Amerike hovoria ako o zasľúbenej zemi. Úspešný Slovák Marek Skovajsa hovorí o rozprávke.  „Amerika vždy bola a je rozprávka, ale napísať ju musíte sám. Nikto vám tu tú vašu rozprávku nedá. Vnímam USA ako vlastné zrkadlo: kto som, ako žijem a čo mám, je môj presný obraz. Tu sa na nič nedá vyhovoriť. Je to všetko vo vašich rukách,“ konštatuje. Zároveň dodáva, že Amerika je jeho domovom a jeho pevnosťou. „USA majú dnes svoje veľké výzvy, možno väčšie ako Slovensko na prelome 1999/2000, keď som odišiel. Hodnoty, na ktorých bola Amerika postavená, sa dnes menia.“

Vďaka slovenskému vzdelaniu

Za svojim úspechom vidí kvalitné vzdelanie, ktoré nadobudol ešte na rodnom Slovensku. Študoval na strednej priemyselnej škole v Novom Meste nad Váhom a na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. „Moje vzdelanie v oblasti technických zariadení budov bolo také kvalitné, že USA lepšie neponúkalo. To, čo som vyštudoval, sa stalo mojou najväčšou pridanou hodnotou a našiel som spôsob, ako ju zúročiť na trhu, ktorý bol neobsadený,“ opisuje Marek úroveň dosiahnutého vzdelania.  Vtedajšia doba ho hnala vpred.

Musel sa popasovať s novým prostredím a nízkou úrovňou informatizácie. „Ja som neutekal, odišiel som za novými poznatkami. Ako študent STU v 90. rokoch som nemal prístup k informáciám zo zahraničia. Internet bol na Slovensku ešte len v plienkach a mal som tiež veľkú jazykovú bariéru. Môj okruh ľudí bol obmedzený len na priateľov zo školy alebo práce,“ vymenúva dôvody odchodu z rodného Slovenska.

Nadšenie z nepoznaného však bolo u neho väčšie než obavy či potenciálne nástrahy. Nechcel sklamať blízkych a zároveň túžil vzorne reprezentovať svoje rodisko. „Bol som hladný po výzvach. Nesmierne ma podporoval kamarát z Nového Mesta nad Váhom, žijúci v tom čase v New Yorku. Juraj je pre mňa veľkým vzorom,“ spomína na začiatky Marek Skovajsa.

Marek Skovajsa na streche vlastného projektu v Baltimore s jeho viceprezidentom – Mark McCormic – bývalý americký šampión vo wrestlingu/foto: archív M. Skovajsu

Suchá špongia a prázdny hard disk

Za štart vo svojej kariére je však najviac vďačný manželke Zuzke. Bola pre neho nekonečnou podporou a oporou. Dodnes je jeho najbližším človekom. „Priletela za mnou, potom odišla, zase prišla, potom odletela a zase priletela. Nie som ideálny a už vonkoncom nie som anjel. Po dvadsiatich dvoch rokoch sa však teším na každý spoločný deň ako nikdy predtým,“ dodáva. Slovami chvály nešetrí ani pri svojich pedagógoch. „Moje stredoškolské a vysokoškolské vzdelanie mi dalo veľmi cenný a silný základ, na ktorom dodnes staviam.“

Amerika mu paradoxne nevyrazila dych. Nemal žiadne očakávania. Realitu bral, aká bola. „USA sú dedina ako každá iná. Ľudia ako všade inde. Prišiel som ako suchá špongia alebo prázdny hard disk, pripravený nasať a prijať všetko, čo ma stretne. Sedel som pri okne lietadla a čumel von. Bol som fascinovaný, ako takáto kopa železa dokáže letieť,“ opisuje svoje prvé dotyky s budúcou domovinou. V tom čase netušil, že z plánovaných 18 mesiacov pobudne za veľkou mlákou 18 rokov!

Je dôležité byť sám sebou

Zdá sa, že cesta do Ameriky Mareka Skovajsu bola viac o odvahe a istej dávke dobrodružstva. Bez jazykových znalostí a bez akýchkoľvek známostí sa s úsmevom na tvári rozhodol, že to dá! „Je úplne jedno, aký si. Je dôležité v sebe nájsť hranicu medzi sebavedomým a drzosťou, medzi asertivitou a agresiou, medzi využitím a zneužitím a pre mňa hlavne skromnosťou a poníženosťou. Byť sám sebou ma stále posúvalo ďalej,“ opisuje svoje pocity zo začiatku cesty. Na konci februára v roku 2000 nasadol do lietadla vo Viedni smer Washington DC. „Ešte dnes si spomínam, že moja spiatočná letenka vtedy stála okolo 350 dolárov, čo je dnes priam šokujúce.“ Po prílete ho čakala zamestnankyňa spoločnosti, ktorá mu sprostredkovala program a umiestnenie do firmy. Privítala ho, vyobjímala a vypýtala si jeho pas. „V momente som si spomenul na Zuzkine slová, ktoré mi s extrémnym optimizmom pred odchodom povedala: priletíš do USA, oblbnú ťa úsmevom, zoberú ti pas a skončíš ako tanečník Chippendales v lokálnom klube,“ prezrádza Marek.

Z radového projektanta sa neskôr stal riaditeľom spoločnosti a nakoniec aj jej jediným vlastníkom. „Znie to ľahko, ale bolo za tým viac ako šesť rokov driny,“ zdôrazňuje. S nákupom podielov vo firmách však neskončil. Ďalšie firmy boli organickým rastom jeho aktivít. Jeho podniky si navzájom pomáhajú a dopĺňajú sa. Myslí si, že v súčasnosti sa dá presadiť v Amerike ľahšie ako pred rokmi. „Žijeme v globálnom svete. Prostredníctvom internetu zanikli vzdialenosti. Informácie sú prístupnejšie a jazyková bariéra už skoro neexistuje,“ vymenúva rozdiely. Slovensko má dnes podľa neho v USA veľmi dobré meno. Zaslúžili sa o to nielen hokejisti, ale aj významní podnikatelia. „Oni to dokázali na Slovensku, čo si myslím, že bolo omnoho ťažšie, ako môj príbeh v USA. Slovensko už dnes nie je neznámou, bezvýznamnou postkomunistickou krajinou, o ktorej mnohí Američania nikdy nepočuli,“ vzdáva poctu svojmu rodisku Marek Skovajsa.

Slovensku pomáha

V súčasnosti sa okrem spomínaných realitných projektov

snaží pomáhať slovenským firmám preraziť v USA. Začiatkom tohto roka dokonca otvoril pobočku svojej americkej firmy v Bratislave. Spoločnou prácou s mladými absolventmi sa chce presadiť aj v Európe. Aktívne spolupracuje aj so slovenskou ambasádou vo Washingtone. Opýtali sme sa, ako vidí sám seba. Aký je, keďže dosiahol to, čo dosiahol. Prekvapivo reagoval, že sám sa ohodnotiť nevie a mailom požiadal kolegov a kamarátov o reakciu s tým, že si veľmi váži, že ho DALITO oslovilo, ale že na túto otázku odpovedať nevie, či by mohli radšej oni. „Marek je model úspešného Slováka, ktorému sa napĺňa americký sen. Miluje Slovensko, stále sa vracia domov, kde zamestnáva mladých začínajúcich Slovákov. Má vždy veľa zaujímavých nápadov, o ktorých často spolu diskutujeme,“ píše slovenský veľvyslanec v USA Peter Kmec.

Nechcel sa ohodnotiť

Okrem práce ostáva Marekovi čas aj na koníčky. Najradšej má manuálnu prácu okolo domu. Má rád motorky a hrá golf. Miluje skladať plastové modely, čo považuje za mentálnu terapiu. Jeho veľkou športovou láskou je hokej. „Marek je veľmi cieľavedomý a pracovitý človek, ktorý sa nebojí žiadnej výzvy. Mal som tú možnosť vidieť ho pracovať na jednom projekte, kde ukázal pripravenosť a svoje kvality,“ hodnotí niekoľkoročné priateľstvo jeden z najúspešnejších slovenských hokejových reprezentantov Peter Bondra.

Marek Skovajsu na svojej narodeninovej oslave s Petrom Bondrom/foto: archív M. Skovajsu

Marek Skovajsa je príkladom, že za takmer dve desaťročia sa dá úspešný biznis za veľkou mlákou robiť síce tvrdo, ale čestne. Teda bez podplácania a intríg. Amerika totiž podľa neho má stanovené striktné pravidlá. „Marek je veľmi pracovitý, húževnatý a zároveň skromný muž. Vnímam ho ako správneho kamaráta a úspešného biznismena, ktorý robí svojej krajine v zámorí dobré meno. Mám tú česť poznať ho aj s manželkou dlhé roky, naše priateľstvo si vysoko vážim,“ dopĺňa obraz o rešpektovanom podnikateľovi člen dozornej rady renomovanej slovenskej spoločnosti na výrobu rastlinných olejov a tukov Peter Benčurík.

Marekove manažérske kvality vyzdvihuje aj Rick Hammann, šéf významnej americkej architektonickej firmy . „Už dlhé roky v Amerike spoločne pracujeme na mnohých projektoch. Je jedným z najlepších strojných inžinierov vo svojom odvetví. Je znalý a vie, ako sa veci dajú urobiť. Som vďačný za možnosť s ním spolupracovať.“

Najväčší projekt Mareka Skovajsu v USA, The Bartlett/foto: archív M. Skovajsu

Verejné tajomstvo úspechu

Biznis kariéra Mareka Skovajsu nie je sólo hrou. U ľudí, ktorými sa pracovne obklopuje, si najviac váži tímovú integritu. Zároveň upozorňuje, že pri podnikaní by človek nemal mať strach a mal by oplývať prednosťami, ktoré má pod kontrolou. Záverom šokuje vyjadrením o sebe. „Nie som nekompromisný.“ A čo radí mladým slovenským dobrodruhom, ktorí sa túžia presadiť v tvrdom svete amerického biznisu? „Stanoviť si ciele. Nájsť si mentorov, investovať vlastný čas, učiť sa, nebáť sa a veriť vo svoje schopnosti. A nikdy neprestať snívať,“ odkazuje z druhej strany zemegule.

Autorka: Monika Ščevovichová