Vo firmách sa stráca disciplína pre pružný pracovný čas

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -
  • Hľadanie najslabších článkov 
  • Štúdie pracujúce proti sebe 
  • Prognózy v prospech hybridov 

Hybridná práca sa za posledných päť rokov stala nielen fenoménom, ale pre mnohých zamestnávateľov aj účinným benefitom, na základe ktorého k sebe priťahujú nových pracovníkov. Máloktorá iná forma spolupráce je pritom v súčasnosti tak rozporuplná, ako práve hybridný model zamestnávania.

Posledné vyšetrovania príčin prepadu svetových bánk poukazujú na to, že hybridnou prácou sa okrem pracovnej doby zrejme uvoľňuje niečo dôležitejšie. Disciplína. Sabotujú sa zamestnávatelia tým, že povoľujú pružný pracovný čas a home office?

Predovšetkým vo svetle kolabujúcich inštitúcii od západného pobrežia Kalifornie po tradičné zázemie európskych superbánk, sa práve hybridná práca stáva terčom kritiky. Ak teda hybridná práca okrem pozitív prináša aj negatíva, znamená to, že sa ako mnoho iných trendov stane o pár rokov nežiaducou? Verdikt je nejasný; kým výskumy potvrdzujú lepšiu kvalitu života u hybridných pracovníkov, výkonnosť a konkurencieschopnosť spoločností, ktoré prácu na diaľku prehnane uznávajú, sa postupne oslabuje. 

Hľadanie najslabších článkov 

Keď vlani zakázali najväčší biznismeni planéty hybridný režim na pracoviskách, celý svet sa s cynickými komentármi pozastavoval nad ich neférovými praktikami voči zamestnancom. Napriek tomu, že podmienky pre zamestnancov neboli ideálne, s odstupom času si môžu – teda aspoň tí, ktorí ustáli prepúšťacie vlny – ďakovať za to, že uprednostnili kanceláriu pred voľnejším pracovným režimom. 

Možno aj vďaka týmto opatreniam zabránili tomu, aby dopadli ako zamestnanci zaniknutej Silicon Valley Bank. A práve tí vinia z kolapsu flexibilnú kultúru, ktorú manažment azda až prehnane zdôrazňoval aj vo svojich tvrdeniach, náboroch… a v konečnom dôsledku aj medzi hrozbami v štvrťročnom hodnotení výkonu banky. Naproti tomu, švajčiarsky Credit Suisse pritom vinia experti z toho, že v morálke zostal až príliš skostnatený a zabránil tomu, aby banka reagovala na požiadavky doby. Názory sa však nerozchádzajú len na úrovni analytikov a zamestnancov. Rozdielne výsledky preukazujú aj štúdie.

 Viac sa o tejto téme dočítate v článku Prospieva mentálnemu zdraviu, ohrozuje firmy: Zostane hybridná práca pre zamestnávateľov bezpečná? [pracuj.sk]