Vysnívané povolanie detí vás prekvapí. A influenceri to nie sú

ilustračné foto: AdobeStock
DALITO -
  • Vzorce v povolaniach zostávajú
  • Poctivo zarobené vreckové 
  • Rozhľadenosť je viditeľná

Detské predstavy o ideálnej profesii niektorých vedú až do dospelosti. Vysnívané povolania generácie Alfa však nie sú až tak odlišné od tých, ktoré mali mileniáni či zoomeri. 

Málokto z nás v detstve sníva o tom, že by sa stal predavačom v reťazci s rýchlym občerstvením, dobrovoľne pracoval na dve zmeny v automobilovom závode, alebo bol nebodaj stewardkou medzi Európou a Áziou. S dospievaním si však uvedomujeme, že zamestnávatelia poskytujú benefity a podmienky, ktoré v súčinnosti s vyhovujúcim platovým ohodnotením dáva zmysel pred tým povolaním, o ktorom sme snívali v detstve. Kým niektorí sa svojich snov nevzdávajú, iní si reálne možnosti uplatnenia uvedomujú skôr. Generácia Alfa sa síce zatiaľ skladá z deti na stupňoch základnych škôl, no ich prvotné kariérne ambície sú už zrejmé a zmýšľanie o uplatnení ucelenejšie.

Vzorce v povolaniach zostávajú

Hoci sa spektrum možností pre deti z generácie Alfa rozrastá o množstvo informačných kanálov, ktoré predchádzajúce generácie nemali k dispozícii a môžu sa teda rozhodovať aj medzi takými činnosťami, ktoré prinieslo až dvadsiate prvé storočie, aj moderné deti láka uplatnenie vo sférach, s ktorými sa stretávajú od detstva najčastejšie.

Podľa najpopulárnejšieho prieskumu, ktorý vznikol v Amerike počas minulého roka, sa tisícka opýtaných detí od 5 do 8 rokov vyjadrila k otázke vysnívaného povolania s ambíciami pomáhať druhým. Z prevládajúcich povolaní sa podľa rebríčka na prvom mieste umiestnili najmä pracovné pozície a funkcie v zdravotníctve. Pre deti zostáva zaujímavá aj profesia v školstve, vede, voľnom umení či štátnom sektore. 

Poctivo zarobené vreckové 

Všadeprítomná digitalizácia pritom generáciu Alfa nevedie len jedným smerom. Ukazuje sa, že deti v školskom veku si dobre uvedomujú druhú stranu svojho vysnívaného povolania. Aj pri práci vloggera, streamera či influencera chápu, že ich práca by mala najmä dobre vynášať a že si vďaka tomu smú nastaviť kariérny rast o niečo slobodnejšie.

Viac sa dočítate v článku Deti po kariére influencerov netúžia tak často, ako si myslíme. Ich vysnívané povolanie vás zrejme prekvapí na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: