Vytvorme si priaznivé prostredie, odstráňme nadbytočné inštitúty, pretlačme si zákony, akože pomôžme občanovi, poďakujme za podporu a ukloňme sa demokracii

ilustračné foto: Dalito.sk
RADKA BAČÍKOVÁ -

To je tak, keď robíte zlobu, kradnete a páchate trestné činy, boli by ste najradšej, keby vás pri tom nik nenačapal. A už vôbec by ste nechceli, aby sa niekto snažil pátrať po tom, čo ste to vlastne urobili, či ste to boli vy a čo si za to všetko zaslúžite.

Vytvorme si priaznivé prostredie

No a vtedy je najlepšie, až priam nevyhnutné, opätovne vyhrať voľby, prísť do parlamentu a legálne paralyzovať všetky zložky, ktoré by mohli byť, alebo už aj boli, v tejto oblasti príliš aktívne. Ideálne je okamžite povymieňať vedenie v štátnych inštitúciách a orgánoch, ktoré sa za posledné tri roky javili ako „systémovo zaujaté“ voči súčasnej koalícii, a dosadiť na ich posty „našich ľudí“. Hneď potom treba k vláde prizvať späť starých známych „odborníkov“, ktorí boli v čase svojho vládnutia mimoriadne lojálni a spoluprácechtiví, ale boli žiaľ nútení prerušiť svoju odbornú politickú činnosť kvôli obvineniam z kriminálnych činov.

Odstráňme nadbytočné inštitúty

No a hlavne treba ihneď zrušiť výkonné aparáty, ktoré sa vyšetrovaním takýchto odborníkov zaoberajú najintenzívnejšie. Napríklad taký Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vykonáva dozor nad zachovaním zákonnosti a to najmä vo veciach trestnej činnosti páchanej zločineckými skupinami, zneužívania právomoci verejných činiteľov, finančnej kriminalite, terorizmu a extrémizmu. Lebo takýto úrad už pod taktovkou súčasnej vlády nepotrebujeme. Sú to presne tí nadbytoční proaktívci, ktorí komplikujú a brzdia novodobý Smer štátnej demokracie, v ktorej budú platiť nové pravidlá. Znížia sa tresty za korupciu, zruší sa ochrana pre oznamovateľov protispoločenskej činnosti, či staré známe „padni komu padni“ alebo „trikrát a dosť“.

Pretlačme si zákony

Treba samozrejme myslieť aj na občana a splniť si povinnosť akože konsolidácie verejných financií. Priniesť celý balík opatrení a najlepšie v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré možno uplatniť iba za mimoriadnych okolností. Ale prečo by sme nemohli pod zámienkou ohrozenia štátu či hospodárskej škody obísť klasický legislatívny proces a pretlačiť si tak v krátkom čase zákony, ktoré chceme a potrebujeme bez ohľadu na zbytok verejnosti? Ansámbl na jeho podporu sme si už zabezpečili a čas beží. Čakali sme v strachu príliš dlho.

Akože pomôžme občanovi

A ešte ten občan. Antisociálny rozpočet sociálne orientovanej vlády prináša od nového roku opatrenia, pri ktorých aj menej všímavému občanovi zasvieti kontrolka. Každá pomoc od tejto vlády ho dobehne na opačnom konci ušetreného štátneho rozpočtu. Občan si nakoniec všetko zaplatí sám. Lebo to, čo sa ešte podarí ušetriť si nakoniec všetko vezme vláda. Ale aspoň na občana myslela.

Ďakujeme za podporu

Ďakujeme všetkým, ktorí volili zmenu amatérskej vlády. Nebola zrovna najlepšia, ale o udržanie demokracie sa po celý čas aspoň snažila. Politiku však treba robiť profesionálne, tak sme si tam tých profesionálov dosadili. Nevadí, že nám už roky opakovane a naozaj mimoriadne fundovane tú demokraciu po kúskoch berú. Podstatné je, že majú našu dôveru a že sa o nás postarajú. Lebo presne takúto podporu sme im po voľbách prejavili.

Pocta demokracii

No a to, že prvého septembra budeme po rokoch opäť chodiť do práce a do škôl je už len čerešnička na skazenej koaličnej torte. Oficiálnym dôvodom je pochopiteľne pozitívny vplyv na hospodárenie štátu a zamestnanosť, ale keď sa nad tým skutočne zamyslíme, tak je to celkom slušná irónia. Je to Deň ústavy. Úcta k najvyššiemu a najdôležitejšiemu zákonu štátu. Základnému dokumentu o pravidlách a zásadách fungovania demokracie. Ale ten my už zakrátko nebudeme vôbec potrebovať. 

(Pošlite nám vašu životnú skúsenosť a my vám zašleme knižnú novinku podľa vášho výberu alebo ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)   

Môže vás zaujať: