Vzácny strom bez selfie
Leto je o vôni, jeseň najmä o farbách. Tie jedinečné všetkého druhu nájdete na jeseň v záhradách a lesoch. Dalito.sk navštívilo unikátne miesto neďaleko Prahy. Nič nie je na jeseň múdrejšie a najmä pokojnejšie, ako sa vybrať tam, kde vás nedobehne žiadna štatistika nielen Covid-19. Len tak, vybrať si strom a objať ho na chvíľu a len tak pri ňom postáť.
A zabudnúť na všetko zlé čo nás ničí od jari nielen roku 2020. Pre mnohých strateného roku, ktorý vám už nikdy nikto nevráti.
Presne takýto strom som objala v zámockej hotelovej záhrade. Pamätný strom, ktorý vás nielen počas pandémie dobije pozitívnou energiou. Jednoducho ho objímete ako len viete alebo sa o strom len tak opriete a vnímajte tú jesenné krásu okolo seba. A už vnímate len krásu života a prírody ako na dlani.
Dávno pradávno
Vzácna zámocká hotelová záhrada v Mcely dostala opäť po storočiach šancu vďaka záhradnému architektovi Ondrejovi Fousovi a technickému dozoru Jána Mališka. Spoločne pri rekonštrukcii parku vytvorili sústavu prírodných zelených cestičiek a zachránili pôvodné vzácne stromy a porasty, ktoré sa po dlhých desaťročiach chátrania môžu konečne rozrásť.
V tejto záhrade rástli duby už od pradávna. Ich mimoriadnu odolnosť overili storočia, neprekáža im ani vyprahnutá ílovitá zem. Stovky rokov neklamne držia svah a ponúkajú tieň a tak vlastne na tomto vzácnom mieste umožňujú prežiť nielen ľuďom. Dnes vzácne duby tvoria aj hlavnú alej príjazdovej cesty do chateau.
Červenolisté buky
V priebehu 19. storočia sa červenolistý buk stal jedným z najpopulárnejších stromov, ktoré nechávala šľachta vysádzať vo svojich záhradách, parkoch a mestách. Ako uvádza informačná tabuľa v zámockom parku, preto tento buk nemohol chýbať ani pri zakladaní parku ani v Mcelách. Vtedajší záhradníci ich vysadili priamo na hlavné entrée, ktoré zdobia dodnes.
Pamätný strom dub veľkokvetý
Najvzácnejším klenotom parku je nádherná solitéra obrovskej koruny exotického druhu dubu.
Pochádza až z Kaukazu a pozoruhodné na strome je, že tento dub veľkokvetý (quercus macranthera) tu nevyrástol zo žaluďa, ale miestni záhradníci ho naštepili na domáci dub.
Dodnes o tom svedčí evidentná jazva po celom obvode kmeňa. Keď sa jej dotknete prstom a prechádzate ním po celom obvode strome, akoby ste cítili históriu, ktorú už nikdy nedobehnete.
Gigantické tuje
V tejto ílovitej záhrade bol vždy zázrak niečo vypestovať. Za doslova zázrak považujú záhradníci všetkých čias niekoľko severoamerických ihličnanov, ktoré tu dorastajú do úctyhodných rozmerov. Ako jedna z mála drevín parku sú krásne zelené aj v zime, čo ich robí neprehliadnuteľnými aj v najchladnejších mesiacoch roka.
Vyhliadka pod platanom
Ďalšou ikonou parku je osamotený solitérny platan, ktorý „prekáža“ hlavnému výhľadu do krajiny. Z jeho konštitúcie zreteľne vyžaruje dobrodružstvo, ktoré jednoznačne kedysi prežíval. Na svoj vek dodnes nevyzerá. Platan podľa domácich vyzerá rovnako, odkedy si ho ľudia v krajine všimli.
Jaseň vznešený
Aj on je súčasťou parku od nepamäti, aj keď vlastne nechcenou pretože dodnes zámockí záhradníci bojujú s jeho semienkami. Pod najkrajší košatý jaseň tu kedysi za vojny posledný pánsky záhradník Jozef Zumr nasadil prvosienky, ktoré tu rastú dodnes.
Bez selfie
Ak si kdekoľvek vyberiete svoj strom, aby ste načerpali energiu, nezabudnite na základné pravidlo. Odstrihnúť sa od všetkého technického vo vašom okolí. Vypnúť nielen WiFi, ale aj mobil. Keď potrebujete vypnúť, tak musíte naozaj vypnúť aj všetko a všetkých okolo seba. Inak vás vypne telo a môže byť už neskoro.
Možno nemusíte mať za každú cenu zo všetkého fotografiu na pamiatku. A už vôbec nie selfie. Skúste to aj bez nej. Nechať si tú vzácnu chvíľu naozaj len pre seba. V duši, lebo najmä tá dostáva v týchto pandemických časoch poriadne zabrať. Aj ona predsa potrebuje vypnúť, tak aby nebolo neskoro…
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)