Z niekoľkých metrov vidíte štarty a pristátia lietadiel. V Prahe organizujú exkurzie po letisku, aké nezažijete len tak

Dalito.sk/Letisko Praha organizuje exkurzie/foto: zdroj: kudyznudy.cz
DALITO -

Možno patríte medzi tých, ktorí sa boja lietať, alebo na let lietadlom nemáte dostatok financií. Alebo naopak, milujete jedinečnú atmosféru leteckého priemyslu, ktorý ponúka neprenosné zážitky. Letisko Praha je miestom, kde môžete načerpať atmosféru diaľok a poznania. Medzinárodné letisko Václava Havla patrí medzi svetové uzly, ktoré ponúkajú možnosť prežiť jedinečnú atmosféru letiska bez toho, že by ste z neho priamo odleteli. Aj tak budete mať lietadlá blízko takmer na dotyk.

Individuálne prehliadky na pražskom letisku sa konajú cez víkendy, skupiny sa môžu dohovoriť na prehliadku aj cez týždeň. Exkurzie vás zoznámia so súčasnou prevádzkou, leteckými spoločnosťami aj rôznymi typmi lietadiel. Letisko v Prahe patrí medzi tie, kde pristávajú aj najväčšie dopravné lietadlá sveta, ktoré na pristátie aj odlet potrebujú špeciálne dlhú leteckú dráhu.

Zaujímajú vás  lietadlá a letecká prevádzka ? Videli ste už  štart lietadla alebo pristátie priamo pri pristávacej dráhe? Viete, čo všetko sa musí urobiť po prílete alebo pred odletom? Máte predstavu, koľko leteckých spoločností lieta do Prahy? Zaujíma vás Záchranná požiarna služba? Napadlo by vám, že  medzi „zamestnancov“ letiska patria aj draví vtáci ? Toto všetko zažijete na letisku v hlavnom meste Českej republiky bez toho, že by ste museli aj reálne odletieť. Stačí sa prihlásiť a zažiť nezabudnuteľné chvíle tam, kde sa za bežných okolností nemáte ako dostať. Užite si prehliadky unikátnych priestorov Letiska Praha pre verejnosť. Letisko organizuje exkurzie pre jednotlivcov i skupiny, malé aj veľké.

V rámci exkurzií organizovaných Letiskom Praha máte príležitosť spoznať pracovné zázemie mnohých zaujímavých profesií a miesta,  kam sa cestujúci bežne nedostanú. Uvidíte prevádzku a zhon na odbavovacích plochách, zoznámite sa s dráhovým systémom a dostanete sa do tesnej blízkosti lietadiel.

Z niekoľkých desiatok metrov uvidíte štarty a pristátie rôznych typov lietadiel. Budete mať možnosť spoznať najmodernejšiu  stanicu Záchranné a požiarne služby v Českej republike , ktorú otvorili v roku 2006 či hangár F, ktorý je určený pre opravy a generálne prehliadky lietadiel. 

Prehľad prehliadok:

Trasa 1 – prehliadka Terminálu 2 v interiéri a ďalej autobusom prehliadka na ploche. Sprievodca vás zoznámi s prevádzkou letiska, odbavením lietadiel, typmi lietadiel. Budete mať možnosť pozorovať štarty a prílety len niekoľko metrov od dráhy.

Trasa 2 – exkurzia po bezpečnostnom odbavení prebieha autobusom po odbavovacej ploche, uvidíte príchod lietadla k nástupnému mostu, rolovanie po ploche aj štarty a pristátie. Všetko s výkladom skúseného sprievodcu. Zastavíte sa aj na Hasičskej záchrannej stanici, kde uvidíte letiskové špeciály.

Trasa pre Foto – je určená pre fotografov amatérov. Je tu možnosť fotografovať priamo na ploche, pri lietadlách a tiež blízko dráhy, kde lietadlá štartujú a pristávajú. 

Vyhliadkové plošiny pri letisku

Milovníci lietadiel sa môžu na aeroplány pozrieť aj z niekoľkých voľne prístupných vyhliadok. Vyhliadková terasa je k dispozícii na Termináloch 1 a 2, ďalšou možnosťou je návšteva vyhliadkových valov pri obciach Kněževes a Hostivice.

Dôležité info

Exkurziu je nutné si vopred rezervovať prostredníctvom online formulára a začínajú z Terminálu 2. Na prehliadku do neverejných priestorov sa prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Neberte si preto so sebou zakázané predmety (zbrane a ich napodobeniny, špicaté predmety, tekutiny, gély, a pod.); nealkoholické nápoje sú povolené. Viac informácií TU.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)