Začať s golfom v zime? Nič nenormálne

Dalito.sk/Golfové ihrisko v zimných mesiacoch/foto: Dalito.sk

Možno ste to ani netušili, ale golf sa hrá za každého počasia. Golfisti hovoria, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený golfista. Tento opäť olympijský šport sa hrá dokonca aj v zimných mesiacoch na špeciálne upravenom ihrisku.

Hráčov z ihriska sťahujú rozhodcovia len pri bleskoch, ktoré môžu hráča zabiť. Hrajú totiž s golfovým vakom plným železa. Vo svete nájdete takých prípadov veľa, dokonca aj na profesionálnej túre PGA. Ale neviem, či by ste mali chuť si to vyskúšať.

Golfová sezóna je aj v miestnych nadmorských výškach stále v plnom prúde. Prekonať sa a ísť si zahrať aj v zime a chlade tesne nad nulou je celkom výzva. Ale potom ten pocit doma pod perinou, alebo v horúcej vani! To sú presne tie momenty keď si poviete DAL/A SOM TO!

Golfové kluby obmedzujú hru priamo na ihrisku až vtedy, keď teplota výrazne alebo dlhodobo klesne pod nulu. Je to z toho dôvodu, že starostlivosť o samotné ihrisko je aj finančne náročná a zamrznutá polámaná tráva hráčmi by sa už nemusela spamätať nikdy.  

Praví golfisti však ani vtedy športovú výstroj nemusia zazimovať a odložiť do kúta. V golfových kluboch je už bežné, že aj počas najkrutejších zimných mesiacov majú k dispozícii tréningové odpaliská, takzvaný driving range. Kým na ihrisko môže ísť hrať iba hráč, ktorý má aj zelenú kartu, teda akýsi vodičák na golf, najmä jeho bezpečnosť, na driving môžu aj amatéri či takí, ktorí sa s golfom chcú iba zoznámiť.

Aby vás počas zimných mesiacov neprešla chuť naučiť sa hrať golf, vyberte si taký golfový klub, ktorý má k dispozícii napríklad tréningový driving s možnosťou vyhrievania. Pre zapnutie vykurovania vám stačí stlačiť gombík v každej tréningovej kóji a tepelný žiarič sa automaticky spustí. Automaticky sa vypne po 20 minútach. Ak budete chcieť trénovať ďalej, jednoducho ho opäť zapnete.  

Báť sa nemusíte ani tmy, takže zatrénovať si môžete aj pred prácou, či po nej. Ihrisko, ktoré má vyhrievanie tréningových odpalísk má často aj osvetlenie drivingu, teda plochy, kde golfista odpaľuje a dopadá mu loptička. Bez problémov si tak môže aj za tmy kontrolovať dráhu loptičky, teda snahu o technicky správny golfový úder.  

Bežne sú takéto tréningové driving miesta dostupné už od 8 hodiny rannej až do 20,00 hod s tým, že posledná možnosť si na recepcii golfového klubu zakúpiť loptičky do 18,00 hod. Jednoduchšie však je si zakúpiť radšej dopredu, pretože tréningové plochy bývajú od recepcie relatívne ďaleko.   

Ak nemáte ešte golfové palice, nevadí. Často ich požičiavajú rovno na ihriskách a dostupná je aj cena za košík 40 loptičiek.  Samozrejme to závisí od jednotlivých klubov, ale zväčša ide o pár eur na jednej ruke.

Tak čo poviete? Nie je to až taký zlý nápad začať s golfom v zime, že? A garantujem vám, ak by ohrievač rovno nefungoval, po pár odpálených loptičkách vám bude tak teplo, že sa začnete aj vyzliekať. Čo robíte zajtra? Tak peknú hru!