Ďakujem, Gary Player, za šťastie aj smolu

Dalito.sk/Gary Player a jeho kniha/foto: Dalito.sk

Nikdy na to nezabudnem. Akoby to bolo včera. Rešpektovaný hokejový komentátor STV a hlavný dramaturg bývalej športovej Trojky RTVS Stanko Štefánik na mňa prosebne klipkal očami a čakal na môj súhlas, že budem ako prvá žena na Slovensku komentovať tri dni naživo veľký golfový turnaj The Royal Trophy 2010 medzi Európou a Áziou.

Písal sa rok 2009 a ja som ešte nevedela povedať nie. Golf som síce amatérsky hrala už roky, ale komentovať a ešte aj naživo? A ešte aj tímy, v ktorých všetci vyzerajú akoby ich jedna mater mala? V jednom Ázijci a v druhom samí Švédi a všetci ako jeden? Všetci bez mien, len s označením Ázia a Európa? Zalieval ma pot až mdloby. (Oprávnene, veď vo finálový deň si hráčov mýlil už aj hlavný thajský režisér televízneho prenosu)

Súhlasila som aj z toho dôvodu, že som chcela pomôcť popularizácii golfu na Slovensku. Zaväzovalo ma k tomu aj ocenenie Zlatý Albatros 2009 za Čin roka a mimoriadny novinársky prínos pre šírenie a spopularizovanie golfu ako športu na Slovensku, ktorý som dostala práve v decembri toho roku.

Historický prenos vysielal RTVS 9. januára 2010 z Country club Amata Spring v Thajsku. Už len celé meno s funkciami thajského kráľa bolo asi na šesť riadkov.

Vianoce v strese

Z Vianoc som nemala vlastne nič. Absolútne nič. Len som celé hodiny sedela za počítačom a pripravovala sa na komentovanie. Boli to naozaj desiatky hodín v pracovni počas vianočných sviatkov, tisíce a tisíce informácií. Veď ma čakali celé hodiny niekoľko dní naživo. A čo tam budem hovoriť?! Veď sa tam celé hodiny nedeje takmer nič! Neustále som nariekala, až mi začal podklady na komentovanie pomáhať pripravovať aj manžel. Boli to naše najdivnejšie Vianoce. Vlastne to ani pravé Vianoce neboli.

Len som sedela, študovala, zapisovala, triedila… Čím som viac čítala, tým sa zlepšovala aj moja angličtina, ale tým som viac chápala, ako málo ešte toho o golfe viem. O hlavnej myšlienke a filozofii tohto športu aj jeho histórii. Prepadala ma zúfalosť a najmä pocit zodpovednosti nielen k divákom a RTVS, ale najmä k tomuto úžasnému športu. Čim sa viac blížil deň D, tým som prepadala do väčšieho zúfalstva či to zvládnem. Keď mi z ázijskej produkcie začali chodiť prvé podklady, krvi by ste sa mi nedorezali. Bála som sa, že v živom prenose od stresu odpadnem. Zo zvučky som mala už niekoľko nocí dopredu nočné mory.

Kniha ako vyslobodenie

Posledný týždeň pred živým vysielaním som si kúpila  knihu o pravidlách a filozofii golfu od víťaza viac ako 160 profesionálnych turnajov vrátane grandslamových. Stále som mala pocit, že mojej komentátorskej príprave čosi chýba, aj keď popísané A4 uložené na sebe som už merala v centimetroch. A tak som s ceruzkou v ruke otvorila knihu od Garyho Playera, dodnes považovaného za jedného z najlepších golfistov histórie, v ktorej slávny športovec opísal to, čo sa naučil počas svojho unikátneho športového života. Cítila som totiž, že potrebujem cez neho pochopiť, čo sa bude asi odohrávať aj v hlavách budúcich reprezentantov Ázie a Európy.

Gary Player ma totálne vtiahol na zelené ihriská a pomohol mi pochopiť “hlavu” skutočných šampiónov. Že najvýznamnejším spoločným rysom všetkých velikánov je, že majú radi výzvy a chcú, aby sa vďaka nim ocitli v krízových situáciách, pretože vedia, že práve to je ich najvyšší test či skúška. Že skutočnou odmenou nie je pre nich trofej. Ich odmenou je poznanie, že človek je v správnych okamihoch schopný dosiahnuť absolútneho sebaovládania a jasného uvažovania.

Osud, šťastie a smola

Že praví šampióni vedia, že mnohé je aj o osude. Že aj golfoví šampióni sú niekedy príjemne až nečakane prekvapení ak zahrajú hole-in-one, alebo keď sa ich loptička pri kontakte s vodou správa ako „žabka“ a vyskočí až na breh. Vedia však, že rovnako pravdepodobná je aj smola, od nečakaného silného poryvu vetra, až po zlý odskok loptičky od kamienka. Hra im však nedáva inú možnosť ako akceptovať šťastie aj smolu a rýchlo a dobre sa pripraviť na ďalší úder. Ako v živote.

Komentovanie som evidentne prežila, aj keď na tie dni spomínam ako na niekoľkonásobnú klinickú smrť, po ktorej som spala dva dni. Golfisti aj diváci ďakovali a zasielali povzbudivé slová. Nesmierne ma to potešilo, že moja snaha, pripraviť sa na prepísanie športovej komentátorskej histórie na Slovensku, nevyšla navnivoč.

Zlo a dobro

Prišiel aj jeden veľmi škaredý list. Od redaktorky-golfistky z nemenovaného časopisu. Bol plný osobných invektív s evidentnou snahou ublížiť mi. Zaslala ho rovno Stankovi Štefánikovi, ktorý mi ho odovzdal s obavou, či ma neodradí, ak opäť príde s prosbou, či by som to pre neho a RTVS neurobila aj keď to nemám v zmluve.

List klasicky odzrkadľoval dušu nešťastnej a frustrovanej autorky, ktorú som z videnia poznala. Napísala som aj ja, tiež jej šéfredaktorke. Časopisu, ktorý som reálne nikdy nečítala. Akú úžasnú prácu odvádza jej podriadená a ako rada čítam jej články. Šéfredaktorku som stretla po mesiacoch. Poďakovala mi za list, ktorý ich vraj v redakcii veľmi potešil. Vraj nielen redaktorku, ktorej prácu som v maili vyzdvihla samozrejme do nebies.

Ako predsa napísal slávny golfový šampión Gary Player, ktorý sa presne dnes 1. novembra 2020 dožíva 85 rokov. Golf šampiónom nedáva inú možnosť ako akceptovať šťastie aj smolu a dobre sa pripraviť na ďalší úder. Presne ako v živote, ktorý je aj o šťastí aj smole a potom sa už len musíme pripraviť na ďalší úder.

Šťastie a celoplošné testovanie

Kým čítate môj stĺpček, ja už som od skorého rána opäť na golfovom ihrisku. Lebo je víkend a golf mi pomáha prežiť túto pandemickú dobu a toxicitu na sociálnych sieťach.

Stále môžem vonku športovať, lebo mám obrovské šťastie, že sa v najťažších časoch Slovenska od druhej svetovej vojny „musím“ nachádzať v príčetných krajinách s príčetnou demokraciou, ktoré mi ponechali základné ľudské práva, najmä ľudskú úroveň a dôstojnosť a nikto sa mi nikde nevyhráža. Ale aj tomu šťastiu som však musela ísť oproti. A naďalej sa pripravujem na šťastie aj smolu a najmä na ďalší úder od života. Presne ako v knihe píše dnešný oslávenec.

P.S.: Úprimnú sústrasť želám pozostalým nielen elitného herca, ale aj vášnivého golfistu Sira Seana Conneryho.  Česť jeho pamiatke!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)