Zákaz vstupu deťom! Bravó! Milujem to!

Dalito.sk/TUI Sensimar, systém hotelov a rezortov adult only, príklad: Blue Diamond Luxury Boutique Hotel, Mexiko/foto: Blue Diamond Luxury Boutique Hotel

Už som bestemor, nórsky babka. Ako ma bude vnučka volať nechám na ňu, ale zatiaľ som pre všetkých bestemor. Skúšali sme aj prezývku MorMor, budí vraj rešpekt, ale zhodli sme sa, že to znie až desivo a aj tak si s nami s manželom bude robiť čo chce. Veď my ju vychovávať nebudeme, ale rozmaznávať. Žartujeme, že milujeme deti, ktoré majú vlastných rodičov. A tak sme ostali bestefar a bestemor.

A prvé čo sme začali plánovať je jej „únos“ na spoločnú dovolenku do tepla k moru. Len my, bestefar, bestemor a Evolet. Veď pri tom “nórskom” si veľa tepla neužije. Aj keď sa tam kúpu aj keď má more iba desať stupňov.

Až pri plánoch sme si uvedomili, že tam, kde sme posledných 10 rokov dovolenkovali s nami nemôže. Všetky rezorty boli so zákazom vstupu detí do 13, 14, 15 …. posledné roky už vyberáme iba rezorty do 21.

Zbožňujeme tieto oázy pokoja a mieru, kde mi steká slina na lehátko až kým sa sama nezobudím, kde nehrá nahlas hudba v bare, ani hlučný večerný program po 21,00 hod a dokonca vás neruší ani žiadny animátor.  Len plavčíci sú viac ostražití a častejšie kontrolujú more a ležiacich na pláži, či nedostali infarkt. Väčšina má totiž po štyridsiatke, mnohí vyčerpaní z práce, niektorých dokonca tlačia na vozíkoch s kyslíkom na pláž ošetrovatelia. Niekde sú aj výťahy až k moru… Jednoducho všetko pre tých, ktorým už deti vyleteli z hniezda a chcú mať svätý pokoj.

V zahraničí tieto rezorty zažívajú obrovský boom. Združujú sa do konceptov hotelov adults only v najbohatších aj najchudobnejších krajinách. A rozhodne to nie je v rozpore so žiadnym miestnym zákonom, pretože svoje práva majú deti aj dospelí aj podnikatelia.

O to viac ma šokovala informácia, že v Českej republike je to protizákonné. A radšej nejdem ďalej ani zisťovať ako to je na Slovensku, ktoré je známe svojím: pápežskejšie ako pápež. Rozum by sa mi zasa zastavil, že opäť niekto rozhodol bez toho, aby vycestoval aspoň za tabuľu rodného okresu a nechápe čo normálne je a čo nie. Ale pravdou je, že zatiaľ som na nete nič podobné zo Slovenska nenašla. Okrem rozčúlených rodičov, ktorým tiež raz vyrastú deti…, ale to ešte bude dlho trvať. Rovnako, ako sme si to odkrútili my.

Máme už svoj vek a nároky a tak už dovolenkujeme jedine tam, kde nesmú deti. Rešpektujem ich, naše však už vyletelo z hniezda, rodičovská misia skončená, tak si užívame pokoj, kým zasa nepôjdeme na dovolenku s vnučkou.

Tešíme sa na to, ale zatiaľ zaslúžene relaxujeme mimo ratolestí a poriadne si to užívame. Áno, je to fantastické, že toto niekto vymyslel a svet to rýchlo pochopil. Mal by dostať Nobelovú cenu za mier! Za mier na dovolenke. Za mňa určite.

Čo teda s malou Evolet? No, necháme to na našu milovanú cestovnú kanceláriu, čo vymyslí.  Čakať však určite už nebudeme oázu pokoja, ale piesok v tvári z rozbláznených “šarkanov”. Teším sa na tie spoločné chvíle s Evolet.

A potom na tú okamžitú dovolenku bez nej po “nej”, ktorú určite budeme potrebovať  na „stareckú“ rekonvalescenciu a zotavenie sa z opäť „divokej detskej dovolenkovej jazdy“. A na ten oznam: Zákaz vstupu deťom!  Je ho fakt zbožňujem. Bravó! Milujem ho! Milujem tento zákaz!

P.S. Už aby sa svet dostal do normálu a vynašiel vakcínu na COVID-19.

Príklad konceptov hotelov adults only TUI Sensimar, zákaz vstupu do 21 rokov