Minulý rok úradovali prírodné živly. Náklady za ne stúpli v Allianzi o 211 percent
- Najväčší nárast škodovosti bol v poistení domov a bytov klientov, účet za ne stúpol o 41 %
- Najväčší podiel na vysokej škodovosti privátneho majetku mali prírodné živly. Zemetrasenie spôsobilo skoro 2 000 škôd za 3,4 milióna eur
- Allianz upozorňuje na potrebu správneho výberu poistných rizík a nastavenie poistnej sumy, ktorá pokrýva reálnu hodnotu majetku
V roku 2023 jednoznačne prepisoval štatistiky poistných udalostí v Allianz – Slovenskej poisťovni segment poistenia privátneho majetku. Účet za škody tam stúpol medziročne o 41 % a dosiahol 20,7 milióna eur. Najväčší podiel na tom mali prírodné živly, špeciálne víchrice, krupobitie, záplavy a prekvapivo aj zemetrasenie.
„Prírodné živly boli minulý rok najškodovejšie za posledných 5 rokov. Medziročne spôsobili nárast počtu poistných udalostí o 163 % a náklady za ne stúpli dokonca o 211 %. Účet za ne tak presiahol 16 miliónov eur, pričom rok predtým to bolo len približne 5 miliónov eur,” konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.
Zemetrasenie prekvapilo, požiare boli najtragickejšie
Karty v prípade privátneho majetku jednoznačne zamiešalo zemetrasenie na východe Slovenska, ktoré prekvapilo snáď každého. Silné otrasy spôsobili takmer 2 000 škôd na nehnuteľnostiach a majetku za viac ako 3,4 milióna eur.
„Viaceré rozsiahlejšie škody po zemetrasení v obci Ďapalovce sú ešte stále v procese riešenia. V jednom prípade sme klientovi, ktorému bola podľa statického posudku odporúčaná asanácia domu, vyplatili vyše 59-tisíc eur ako časovú cenu domu, ďalších 122-tisíc eur mu doplatíme po znovunadobudnutí nehnuteľnosti. V ďalšom prípade sme klientovi za poškodený dom vyplatili zálohu 65-tisíc, celkovú škodu sme vyčíslili na takmer 100-tisíc eur,” vysvetľuje D. Nógli.
Najväčšie jednorazové škody spôsobil opäť požiar. V jednom prípade sa vznietil drevený obklad od sálavého tepla z krbu a požiar poškodil nehnuteľnosť tak, že statik rozhodol o jej zbúraní. Škoda presiahla 160-tisíc eur. V inom prípade požiar vznikol zo skratu elektroinštalácie. Škoda dosiahla 130-tisíc eur. Allianz riešila aj tragický požiar, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Jednoznačnú príčinu hasiči nedokázali určiť, škoda presiahla 116-tisíc eur.
Vozidlá opäť najškodovejšie
Klienti Allianzu v roku 2023 nahlásili dohromady viac ako 203-tisíc poistných udalostí, čo je mierny medziročný nárast. Účet za všetky minuloročné škody dosahuje takmer 250 miliónov eur. Najväčší počet škôd bol už tradične na vozidlách, a to viac ako 90-tisíc. Za škody v PZP a havarijnom poistení Allianz klientom vyplatila viac ako 165 miliónov eur. V priemysle a poistení podnikateľov bolo takmer 11-tisíc škôd za viac ako 36 miliónov eur. Náklady za škody v životnom poistení presiahli 26 miliónov eur, keď klienti Allianzu nahlásili takmer 62-tisíc úrazov, chorôb či úmrtí. V cestovnom poistení vzniklo takmer 3 500 poistných udalostí za viac ako 1,2 milióna eur.
Podpoistenie aj inflácia
Škodovosť v minulom roku opäť potvrdila dôležitosť správne vybraných poistných rizík a výšky poistnej sumy.
„Žiaľ, niektorí poistení zistili až pri značnej škode ich majetku po zemetrasení, že hodnota, na ktorú poistili svoju nehnuteľnosť, nepokrýva jej reálnu hodnotu. Niektorí zemetrasením zasiahnutí klienti si dokonca krytie tohto rizika zo svojej poistky vylúčili v presvedčení, že toto riziko u nás nehrozí,” konštatuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.
Veľkou témou bola aj inflácia, ktorá má priamy dopad aj na segment poistenia. „Našou úlohou je prispieť k udržaniu škodovosti a priemernej výšky škody, aby sme nemuseli pristúpiť k zvýšeniu poistného. Pri riešení škôd tak vidíme priestor najmä v prioritizácii opravy pred výmenou, rozširovaní siete kvalitných poskytovateľov služieb, predovšetkým v oblasti servisu vozidiel, ale tiež v udržateľnosti vo vzťahu k podielu obhliadok vykonaných na mieste,” uzatvára D. Nógli.
pozn. redakcie: PR článok vypracovala poisťovňa Allianz Slovensko.