Česká republika

Zomrela tenistka Jana Novotná

Vo veku 49 rokov zomrela česká tenistka Jana Novotná.  Informáciu potvrdila ČT  jej rodina. 

Bývalá tenisová reprezentantka ČR zomrela po dlhej a ťažkej chorobe. Bývalá svetová jednotka v ženskej štvorhre , víťazka Wimbledonu 1998 ,  ktorá na okruhu WTA pôsobila od roku 1987 až 1999 , sa po skončení kariéry venovala komentovaniu športových prenosov a trénerstvu.

Novotná vyhrala počas aktívnej kariéry 24 turnajov WTA vo dvojhre, ďalších 76 pridala vo štvorhre. V roku 1997 triumfovala na šampionáte WTA Tour. Na OH 1996 v Atlante získala v singli bronzovú medailu, v debli vybojovala dve striebra po boku Heleny Sukovej.Vo štvorhre získala tucet grandslamových titulov a bola svetovou jednotkou.


Správa o úmrtí Novotnej zasiahla aj bývalú slovenskú tenistku Karinu Cílekovú Habšudovú.

„Jana bola jedna férová hráčka. Moje prvé spomienky na ňu sa viažu k roku 1991, keď som vyhrala juniorskú štvorhru na US Open. Podala mi ruku a zablahoželala mi k titulu. Vždy som mala pocit, že ma rešpektuje, boli sme spolu párkrát aj na večeri. Keď v roku 1993 prehrala wimbledonské finále so Steffi Grafovou a počas slávnostného ceremoniálu sa rozplakala, hovorila sme si, že ak existuje tenisová spravodlivosť, raz tento slávny turnaj vyhrá. Stretli sme sa vo vzájomných dueloch štyrikrát a vždy ma zdolala. Na jej štýl hry podanie-volej sa ťažko hľadal recept, nedovolila mi dostať sa do rytmu,“ povedala pre TASR Cíleková-Habšudová.

Novotná v rokoch 1993 a 1997 neuspela vo wimbledonskom finále, v júli 1998 však na posvätnej tráve dosiahla najväčší úspech v kariére po triumfe nad Francúzkou Nathalie Tauziatovou. Svojim štýlom podanie -volej si získala priazeň fanúšikov po celom svete.
„Jana bola veľkou inšpiráciou na kurte i mimo neho pre každého, kto ju osobne poznal. Jej hviezda bude navždy žiariť na ženskom tenisovom nebi. Naše myšlienky teraz smerujú k jej rodine,“ povedal pre bbc.com na margo bývalej svetovej dvojky výkonný šéf WTA Steve Simon.  V roku 2005 Novotnú uviedli do Medzinárodnej siene slávy ITF.

Správa o Novotnej smrti šokovala aj bývalú americkú tenistku a šéfku WTA Pam Shriverovú. „Nemôžem uveriť tomu, že odišla v takom mladom veku. Jana bola milý človek, bola to výborná športovkyňa. Bola veľmi súťaživá, jej úsmev zostane navždy mladý,“ uviedla Shriverová prostredníctvom twitteru.


Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *