Zomrela tenistka Jana Novotná

dalito.sk/Česká tenistka Jana Novotná máva svojim fanúšikom 21. novembra počas slávnostnej rozlúčky so svojou aktívnou tenisovou kariérou na tenisovom turnaji v Madison Square Garden v New Yorku. TASR/AP
DALITO -

Vo veku 49 rokov zomrela česká tenistka Jana Novotná.  Informáciu potvrdila ČT  jej rodina. 

Bývalá tenisová reprezentantka ČR zomrela po dlhej a ťažkej chorobe. Bývalá svetová jednotka v ženskej štvorhre , víťazka Wimbledonu 1998 ,  ktorá na okruhu WTA pôsobila od roku 1987 až 1999 , sa po skončení kariéry venovala komentovaniu športových prenosov a trénerstvu.

Novotná vyhrala počas aktívnej kariéry 24 turnajov WTA vo dvojhre, ďalších 76 pridala vo štvorhre. V roku 1997 triumfovala na šampionáte WTA Tour. Na OH 1996 v Atlante získala v singli bronzovú medailu, v debli vybojovala dve striebra po boku Heleny Sukovej.Vo štvorhre získala tucet grandslamových titulov a bola svetovou jednotkou.

Správa o úmrtí Novotnej zasiahla aj bývalú slovenskú tenistku Karinu Cílekovú Habšudovú.

“Jana bola jedna férová hráčka. Moje prvé spomienky na ňu sa viažu k roku 1991, keď som vyhrala juniorskú štvorhru na US Open. Podala mi ruku a zablahoželala mi k titulu. Vždy som mala pocit, že ma rešpektuje, boli sme spolu párkrát aj na večeri. Keď v roku 1993 prehrala wimbledonské finále so Steffi Grafovou a počas slávnostného ceremoniálu sa rozplakala, hovorila sme si, že ak existuje tenisová spravodlivosť, raz tento slávny turnaj vyhrá. Stretli sme sa vo vzájomných dueloch štyrikrát a vždy ma zdolala. Na jej štýl hry podanie-volej sa ťažko hľadal recept, nedovolila mi dostať sa do rytmu,” povedala pre TASR Cíleková-Habšudová.

Novotná v rokoch 1993 a 1997 neuspela vo wimbledonskom finále, v júli 1998 však na posvätnej tráve dosiahla najväčší úspech v kariére po triumfe nad Francúzkou Nathalie Tauziatovou. Svojim štýlom podanie -volej si získala priazeň fanúšikov po celom svete.
“Jana bola veľkou inšpiráciou na kurte i mimo neho pre každého, kto ju osobne poznal. Jej hviezda bude navždy žiariť na ženskom tenisovom nebi. Naše myšlienky teraz smerujú k jej rodine,” povedal pre bbc.com na margo bývalej svetovej dvojky výkonný šéf WTA Steve Simon.  V roku 2005 Novotnú uviedli do Medzinárodnej siene slávy ITF.

Správa o Novotnej smrti šokovala aj bývalú americkú tenistku a šéfku WTA Pam Shriverovú. “Nemôžem uveriť tomu, že odišla v takom mladom veku. Jana bola milý človek, bola to výborná športovkyňa. Bola veľmi súťaživá, jej úsmev zostane navždy mladý,” uviedla Shriverová prostredníctvom twitteru.