Zuzana Krištúfková: „Aby sa vás raz choré dieťa nespýtalo, prečo ste ma nedali zaočkovať, keď ste vedeli o tejto možnosti predísť ochoreniu?”

Dalito.sk/prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti/foto: archív ZK

Na Slovensku máme aj tetanus a iné závažné infekčné ochorenia. Neveríte? Tak pozorne čítajte. Stretli sme sa totiž s dlhoročnou vysoko rešpektovanou odborníčkou na epidemiológiu. Zaujímali nás aktuálne prípady, ktoré riešili na Slovensku, pretože rodičia podľahli modernej vlne neočkovania, na čo doplatili ich deti. Zdravím, či doslova životom, ak sa to, čo z detí ostalo, dá vôbec životom nazvať. Ich, aj ich rodičov.

Predstavíme vám dôvody a argumenty od odborníčky prečo je očkovanie dôležité. Priblížime vám na konkrétnych prípadoch z ambulancií lekárov dôvody ZA/očkovanie a dôsledky NE/zaočkovania pacientov/detí.

Ak si myslíte, že epidémiu osýpok už máme za sebou, tak ste na veľkom omyle. K 6. 11. 2018 posledné čísla hovorili jasne, v okrese Trebišov sa opäť zvýšil počet ochorení na osýpky, aktuálne má Úrad verejného zdravotníctva hlásených 33 prípadov. Najviac chorých je v meste Sečovce (16) a v Parchovanoch (deväť), po tri prípady sú v Trebišove a Hrčeli a po jednom prípade je v obciach Plechotice a Kravany. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Miesto detí internet

„Deti sú to najcennejšie čo máme, preto im neodopierajme ochranu v podobe očkovania. Všetci vieme, aké problémy robia odporcovia očkovania, ktorí veľmi intenzívne pracujú najmä na internete. Pritom tú to väčšinou odborníci na informačné technológie a nie lekári a ani zdravotníci. Keďže sú veľmi dobre organizovaná sieť, mamičky, najmä dnešné moderné mamy sú pre nich ľahkou  korisťou, keďže sú veľa na internete.  Vždy hovorím, keby tie mamičky  toľko času, čo venujú internetu radšej venovali svojim deťom, ich deti im to v budúcnosti určite vrátia,“ upozorňuje prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, ktorej druhým zamestnaním sa vďaka antivakcínovým hoaxom stalo ich vyvracanie. A čo je ešte horšie, reálne riešenie ich dopadov na populáciu, najmä deti.

„Bohužiaľ, máme stav aký máme, aj keď  sa mi zdá, že sa tí naši odporcovia očkovania presúvajú  do Česka, celkovo svoje aktivity. Ešte prednedávnom nám Česi hovorili: Co vy tam na tom Slovensku děláte, tak  dnes to už hovoríme my im. Ale stále to nie je jednoduché, nie je to jednoduchý boj, so pseudoargumentami sa bojuje naozaj ťažko,“ posťažuje sa odborníčka, ktorá videla najťažšie slovenské prípady . Nehovorí o prípadoch spred desaťročí, ale posledných rokov.

„Prečo k tomu dochádza  a vznikajú tie pseudoargumenty? Musíme si uvedomiť, že všetci máme občas takú priepasť medzi tým, čo vieme a medzi tým čo robíme. Niektorí fajčia , jedia nezdravé jedlá, jazdia rýchlo. Všetci vieme, že je to nebezpečné a zlé a aj tak to robíme. A niekedy tie fakty o tom nie sú dostatočné na to, aby sme zmenili svoje návyky a chovali sa zodpovedne.  A keď nám niekto veľmi silno argumentuje , tak sa spätíme a niekedy to má dokonca aj opačný efekt. A niekedy, keď sú tie informácie aj v rozpore s našou vierou, tak často uprednostňujeme emócie pred dôkazmi a to sa nám veľmi často stáva aj u rodičov a odporcovia očkovania stavajú práve  na emócie, ktoré veľmi na rodičov platia. Rozhodnutia o tom, že dám zaočkovať dieťa musia byť založené na dôvere. Dôvere medzi lekárom a rodičom. Súčasťou budovania dôvery je počúvať, rozumieť a angažovať rodičov do očkovania. Rodič by si mal uvedomiť, že očkovanie dieťaťa je v jeho prospech, že je oveľa jednoduchšie prekonať očkovanie, ako prekonať ochorenie. To ochorenie je vždy, vždy pre dieťa nebezpečné. Preto by sme vždy s rodičmi mali komunikovať tak, aby pochopili, že je to v prospech ich dieťaťa, a že chápeme ich obavy o dieťa,“ hovorí odborníčka, ktorá zasa chápe, že dnes už rodičia nemajú osem či desať detí ako kedysi a keď tri zomreli na čierny kašeľ alebo  záškrt, tak to považovali za prirodzené. „Dnes majú rodičia jedno až dve deti a je samozrejmé , že sa boja a chcú pre nich len to najlepšie.  Dôležité si je uvedomiť, že keď rodičia cítia, že ich obavy niekto chápe, pomôže to otvoriť komunikáciu.

Naozaj sa stalo na Slovensku

Zuzana Krištúfková  vie o prípadoch, ktoré sa vďaka neočkovaniu skončili zle, na Slovensku.

V roku 2017 ochorel na čierny kašeľ 60 ročný starý otec, ktorý sa stal  prameňom nákazy pre svojho trojmesačného vnuka. Ochorenie to bolo naozaj komplikované, vyžiadalo si trojtýždňovú  hospitalizáciu. Jeho vnúčik nebol očkovaný.

„Čierny kašeľ je veľmi ťažké ochorenie, ktoré sa prejavuje až híkaním, častokrát deti až zvracajú keď kašľú, majú monokle pod očami, pretože im  praskajú cievky. Je to naozaj veľmi ťažké ochorenie najmä pre malé deti,“ upozorňuje predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Zdroj: Prezentácia ZK, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

V roku 2013 bol do nemocnice prijatý päť a pol mesačný chlapček. Priviezla ho záchranka v šokovom stave, mal pneumokokový zápal mozgových blán. Dieťa bolo zo štvrtej gravidity a malo už troch súrodencov , ktorí boli riadne očkovaní, zdraví, aj rodičia, dieťa sa narodilo načas a nemalo žiadne problémy. Matka však dieťa očkovať nedala.

„Čo bolo zarážajúce, zo vzorky mozgového moku izolovali streptokok pneumoniae serotype 19f, ktorý je vo všetkých vakcínach, ktoré sú dostupné. To dieťa malo byť očkované minimálne dvoma dávkami. Počas  hospitalizácie prekonalo sedem operácií. Napriek intenzívnej liečbe bolo prepustené po pol roku do domácej starostlivosti s diagnózou hydrocefalus, ochrnuté na všetkých štyri končatinách bez známok aktívneho života. Dieťa malo byť očkované dvoma vakcínami proti pneumokokoch v treťom a piatom mesiaci spolu s  hexa vakcínou. Matka však očkovanie odmietla, čiže toto bol následok jej rozhodnutia. A k tomu rozhodnutiu musel niekto prispieť a ja sa pýtam, či berie zodpovednosť za to dieťa ten, kto šíri , že sa deti nemajú dať očkovať?!“ Pýta sa rešpektovaná odborníčka.

Zdroj: Prezentácia ZK, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Ďalší prípad bol hemofilový zápal mozgových blán v roku 2017, keď ochorel osem mesačný chlapček z Petržalky. Zvracal a bol plačlivý. Z mozgu, mliečneho moku, mu potvrdili hemofilus tipu b, ktorý je obsiahnutý v hexa vakcíne. Chlapček očkovaný nebol. Rodičia odmietli očkovanie.

„Matka bola predtým veľmi aktívna na internetovom portáli Modrý koník. Hospitalizácia trvala 31 dní s veľmi komplikovaným priebehom, a keď toto všetko matka s dieťaťom absolvovala, popísala to na Modrom koníkovi. Povedala mi, že potom jej už tam zakázali vstup. Čo bolo pre mňa naozaj zarážajúce je, že sa na ňu zosypala spŕška názorov, ako mohla podľahnúť takému portálu, prečo dieťa nedala očkovať. Takže ju pranierovali všetci. Matky, ktoré deti dali zaočkovať, tie čo deti očkovať nedali , že čo také veci píše… Nadávali jej z každej strany. Takú matku, čo si prizná chybu a píše o tom treba naopak pochváliť, že s tým vyšla. Možno je takýchto prípadov viacej, ale o nich vďaka reakciám nevieme. Veď matka mala silu priznať sa, že spravila chybu, že nedala dieťa očkovať  a odteraz vyzýva všetky matky, aby ich dali očkovať, že už nič podobné nechce, aby niekto prežil,“ spomína  Zuzana Krištúfková.

Zdroj: Prezentácia ZK, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Áno, tetanus!

Ďalší prípad sa stal tiež minulý rok, kedy ochorelo štvorročné dieťa z okresu Michalovce. Matka našla dieťa v postieľke úplne stuhnuté v kŕčoch, nevedelo  používať končatiny, bolo úplne dezorientované. Záchranka ho previezla do Kráľovského Chlmca, odtiaľ letecky do Košíc. Dieťa bolo značne zanedbané.

„Naozaj išlo o ochorenie tetanus, čo si myslíme, že sa už u nás nemôže stať! Odporcovia očkovania tvrdia, že stačí tuším užívať vitamín C  či čo… Ani neviem. To vôbec nie je pravda! Tetanus je strašné  ochorenie. Keď ste mali niekedy silný kŕč v nohe, tak pri tomto ochorení máte v takomto kŕči celé telo!  To je strašné ochorenia v strašných bolestiach a tento chlapček ho zažil.  Keď mu podali antitetanusové sérum, jeho stav sa upravil, ale čo ten chlapec musel prežiť neprajem nikomu. Dieťa nebolo očkované ani proti tetanu, vlastne nemalo žiadne očkovanie a malo už štyri roky,“ s hrôzou v očiach vysvetľuje odborníčka na očkovanie.

Zdroj: Prezentácia ZK, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Ďalší dôsledok kolektívnej ochrany, ktorá na Slovensko spadla pod 95% sú osýpky. Odborníčka upozorňuje, že pri kolektívnej ochrane sú najrizikovejšie najmenšie deti v prvom roku života. Jasne to ukázali čísla pri tohtoročnej epidémii na východe krajiny.

„Najvyššia chorobnosť je u nula ročných detí, ktoré nemôžu byť ešte očkované, lebo sa za normálnych okolností očkujú až 15 mesiaci života. Keď prišla epidémia, tak aj v Michalovciach nariadili očkovanie už aj polročných detí. Museli. Tie deti doplatili na to, že vďaka neočkovaniu zoslabla kolektívna ochrana a nemohli s očkovaním teda dlhšie čakať. Našťastie v Michalovciach prijali rozsiahle a rýchle opatrenia a veľmi nákazlivé ochorenie separovali. Pracuje tam naozaj pár ľudí Úradu verejného zdravotníctva a urobili veľký kus práce. Zaočkovali takmer sedem tisíc ľudí, aby zabránili ďalšiemu šíreniu. A vidíte, že najviac si to odniesli tie malé deti, ktoré vlastne za nič nemôžu , lebo ešte očkované ani nemôžu byť,“ hovorí odborníčka.

Spýtali sme sa aj na to, či zaregistrovala, že očkovať deti nevie niekedy odporučiť ani zopár lekárov a svojimi vyjadreniami akoby spochybnili bezpečnosť vakcín.

„Musíme si uvedomiť, že dnes už máme v medicíne veľmi veľa odborov. Nie každý lekár je aj odborníkom v očkovaní a lekári majú tendenciu, ak sa v niečom nevyznajú, tak radšej sú v tom opatrní a radšej povedia, že neočkovať, čo keď vznikne nejaká reakcia. Toto ma naozaj veľmi mrzí, myslím si, že by radšej mali odporúčať konzultácie s lekárom, ktorý sa v očkovaní vyzná,“ vyzýva svojich kolegov s tým, že rodičia sa kedykoľvek môžu obrátiť aj na regionálne úrady verejného zdravotníctva. Skutočných odborníkov nájdu rodičia aj na internete.

Nad podozreniami, že ak odborník lekár agituje za vakcináciu detí, či nejde o vplyv farmaceutickej firmy sa dnes už iba smeje.

„Toto je úplne smiešny argument, veď aj acylpirín musela vyrobiť nejaká farmafirma, to znamená, že lekár nemá predpisovať ani acylpirín, lebo je agentom farmafiriem, čo vyrába acylpirín?  Veď ja ani neviem, ktorá firma ho vyrába . Chcem upozorniť, že naozaj nám ide o zdravie ľudí, o predchádzanie ochoreniam. Len taká očkovacia látka proti chrípke stojí 5 eur, takže upodozrievať ma, že som agentom firmy, ktorá ho vyrába.. (smiech) No, keby som už chcela byť agentom, tak som agentom úplne niečoho iného.( smiech),“ zasmiala sa nad podozreniami ľudí proti očkovaniu  prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Circulus vitiosus

Väčšinou, keď rodičia zažijú vážne ochorenie svojho dieťaťa , strachom o jeho  život názor na očkovanie úplne zmenia. „Vlastne vždy zmenia názor a potom veľmi intenzívne ho šíria do svojho okolia, aby rodičia nepodliehali odporcom očkovania a dávali deti očkovať, ale ja sa pýtam, že to naozaj až musia toto všetko zažiť, aby si to uvedomili???“ Pýta sa odborníčka , ktorá výsledky  rôznych neodborných kampaní proti očkovaniu vníma veľmi citlivo.

„Je to neustály circulus vitiosus o škodlivosti očkovania. Odporcovia prídu vždy s nejakým novým tvrdením, vyvolajú patričnú paniku a nikto nemôže okamžite prísť a povedať, že to tak nie je, že to je klamstvo, ale naopak, my ako odborníci na to musíme pripraviť štúdie, ktoré to potvrdia alebo vyvrátia. Kým všetky štúdie zrealizujeme uplynie čas, keď ich konečne vyvrátime, tak odporcovia očkovania zasa prídu s novou teóriou. Takže vysloviť a zverejniť pochybnosti je veľmi jednoduché a ďaleko ľahšie a rýchlejšie, ale potvrdiť alebo ich vyvrátiť si vyžaduje dlhý čas pre seriózne štúdie,“ posťažuje sa odborníčka, ktorá si spomenula na prípad, ktorý je už tiež v zabudnutí.

Vyvrátený autizmus

„Viete, keď niečo po čase vyvrátime, tak  to už nikto nespomína a zabudne sa na to úplne, ale  v tom čase to patrične rozvírilo hladinu. Ako napríklad taký thiomersal, to je konzervačná látka, ktorá sa pri očkovacích látkach používa od roku 1930 a aj v iných liekoch a dáva sa najčastejšie do  viacdávkových balení. Keď bolo v jednej ampulke viac dávok, aby sa zabránilo kontaminácii vakcíny. Odporcovia označili thiomersal za príčinu nárastu autizmu u detí. Bola to veľká kampaň na začiatku tisícročia a chytil sa jej aj vtedajší kandidát na guvernéra Kalifornie Arnold Schwarzenegger, ktorý sľúbil, že keď sa stane guvernérom, zakáže vakcíny s touto konzervačnou látkou.  V Amerike sa sľuby plnia, on sa stal guvernérom, prestali sa používať vakcíny s thiomersalom a po rokoch sledovania sa ukázal objektívny výsledok. Napriek zákazu používania thiomersalu, výskyt autizmu v Kalifornii sa nezmenil, naopak stúpa rovnako ako v štátoch, ktoré thiomersal naďalej používajú . Čiže toto bola najlepšia štúdia v praxi, ktorá viedla  k vyvráteniu k tomu, že by thiomersal spôsoboval autizmus. Inak ani vakcíny, ktoré používame u nás na povinné očkovanie detí thiomersal ani neobsahujú, pretože sú balené jednotlivo, čiže nemajú dôvod ho ani obsahovať,“ upozorňuje lekárka, ktorá pripomenula aj „kauzu“ s hliníkom.

„Hliník ako jed“

„Antivakcínoví odborníci“ upozorňovali na hliník vo vakcínach a označovali ho za jed. Chcem len povedať, že tie hliníkové soli, ktoré sú vo vakcínach majú svoj význam,  tie totiž zvyšujú účinok vakcíny, pretože spomaľujú vyplavovanie antigénu a tým vlastne sa zvyšuje účinnosť a lepšie vytváranie protilátok . A keď si porovnáme, taká vakcína alditepera, ktorá sa používala  v roku 1958 až 98 , chránila proti trom chorobám a obsahovala dva miligramy hliníkových solí, väčšina z nás je očkovaná touto vakcínou a sme tu bez akýchkoľvek problémov. Dnešná vakcína hexa obsahuje a chráni proti šiestim chorobám a obsahuje 0,000082 miligramu hliníkových solí. Pre porovnanie, dieťa do 6 mesiacov veku dostane 2,64 miligramov vakcínami, materským mliekom 7mg hliníkových solí, umelou výživou až 38 mg. V jednom krajci máte 5 až 18 mg hliníka a ak si povieme, že 98% sa vylúči močom a iba 2% sa ukladajú v poradí, čiže obsah hliníka v mozgu v jednej vakcinačnej dávke po 28 dňoch od podania je 0,00008 mikrogramov na gram, čiže treba si uvedomiť o čom to celé je. Pre porovnanie, keď si dáte jeden pohár koňaku, cítite sa dobre,  keď si dáte dve, tri štyri, už môžete to cítiť v hlave a môže to pôsobiť ako jed, ale keď tieto 4 poháriky vylejete do bazéna, skúste sa z toho pripiť (úsmev),“ vysvetľuje laicky odborníčka, že rozdiel medzi liekom a jedom je určite v dávke.

To  si musíme uvedomiť, že nikto nechce naše deti otráviť!“ Upozorňuje predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, ktorú antivakcínové hoaxy mimoriadne trápia.

„Naozaj ma veľmi hoaxy trápia, ktorými autori vyvolávajú u rodičov strach z očkovania detí. Veľmi časté je očkovanie proti osýpkam, rubeole , že vyvoláva autizmus. Už si konečne uvedomme, že odborníkmi bolo toto tvrdenie označené ako najškodlivejší lekársky podvod posledných 100 rokov. Rodičia si musia uvedomiť, že môžu mať veľa dôvodov, prečo dieťa nedať očkovať. Ale jeden  dôvod by si mali uvedomiť, aby sa ich raz choré dieťa neopýtalo , prečo ste ma nedali očkovať, keď ste vedeli o tejto možnosti, ako predísť ochoreniu?! Často sa utiekame k eko, bio, prírode a podobne , viete ono je to tak ako v tom vtipe, že si v jaskyni sadli k ohňu dvaja neandertálci  a hovoria: „ Niečo mi tu nehrá. Náš  vzduch je čistý, vody tiež, máme dosť pohybu, všetko čo jeme je prírodné  a napriek tomu sa nikto z nás nedožije viac ako 30 rokov.“  Toto by sme mali mať na pamäti, keď sa vraciame k raw, paleo, eko, bio a podobne a treba si uvedomiť, že ľudia, od ktorých sa očakávajú maximálne výkony vedia, že nemôžu byť chorí. Aj preto je Cristiano Ronaldo každý rok zaočkovaný proti chrípke!“ Upozornila lekárka.

Slováci v zahraničí a očkovanie

prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti  odporúča rodičom Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, aby svoje deti nechali očkovať podľa očkovacieho programu v danej krajine, kde sa im narodí dieťa a počúvali odporúčania miestnych lekárov.

„Zaujímavosťou je, že aj keď v mnohých krajinách očkovanie nie je povinné, zaočkovanosť je tam naozaj na veľmi vysokej úrovni.  Sama mám krsnú dcéru v Taliansku a jej deti sú očkované naozaj všetkým, dokonca aj iba odporúčanými očkovaniami. Úplne automaticky proti meningokokom, rotavírusom , vlastne proti  všetkému, lebo si hovoria, ak viem dieťa ochrániť, tak ho ochránim a investujú do toho aj peniaze. Keď sa potom matka vráti na Slovensko, tak vieme dieťaťu zostaviť individuálny program, ako pokračovať v očkovaní a prispôsobiť to nášmu očkovaciemu kalendáru. Každý pediater je pripravený aj na takéto  individuálne prípady,“ vysvetľuje profesorka, ktorá si všimla, že s nezaočkovanými deťmi dnes už rodičia cestujú napríklad aj do Dubaja, dokonca s trojmesačnými. Novorodencov dnes v lietadlách už vidieť pravidelne.

„Ja som konzervatívna, osobne by som s deťmi do troch rokov nikde necestovala. Aj tak, to dieťa z toho nič nemá, rodičia z toho nič nemajú, keď ešte aj časový posun, to je veľmi komplikované. Ak  naozaj nemusia cestovať, s malým dieťaťom do troch rokov by som osobne určite necestovala.  Toho času bude dosť, keď dieťa bude väčšie a potom si to spolu môžu naozaj užiť,“ hovorí profesorka a zároveň upozorňuje ostatných členov rodiny, ktorí sú zasa rozhodnutí za svojimi deťmi a práve narodenými vnúčatami vycestovať do zahraničia.

„Určte by som sa pred návštevou malého dieťaťa dala preočkovať proti čiernemu kašľu, a keď je sezóna, tak určite aj proti chrípke,“ upozornila odborníčka.

13reakcií na Zuzana Krištúfková: „Aby sa vás raz choré dieťa nespýtalo, prečo ste ma nedali zaočkovať, keď ste vedeli o tejto možnosti predísť ochoreniu?”

 1. Hej…povedzte to tym mamickam ktorych deti ostali poskodene po ockovani. Tam len myknete plecom a poviete ze je to dan za imunitu. A ano, poznam mamicku aj take dietatko. Dr v nemocke jasne priznal ze NU po ocjkoko ale hold stava sa. Ja nie som zastancom ale ani odporcom ockovania. Ale do vyvrtky ma vytaca popieranie NU. Radsej ako popierat by sa mali hladat bezpecnejsie a nove vakciny. Vy by ste zaocko aj deti ktore vyslovene odporuca vyrobca neockovat. Som za dobrovolne ocko tak ako maju vyspele demokraticke krajiny. Do ktorych tak radi cestujeme ci dokonca odchadzame zit.

 2. jedna a tá istá tlačová konferencia farmaceutickej firmy, žiaden originálny článok či rozhovor na základe skúmania autora článku

 3. Ako to tam splieta? Injekčné a orálne podanie hliníka je rozdiel.
  A na čom sa to smeje? Acylpyrín ma nikto nenúti nakupovať. Ale cena vakcíny krát 50000 detí je celkom zaujímavá suma a to niekoľkokrát ročne. To dostane farmafirma, ktorej zisk zabezpečuje štát povinným očkovaním. Takže nechápem kde je paralela s acylpyrínom?

 4. A pani odbornicka by mohla uviest este cislo, ake % zaockovanych si nevytvori protilatky proti ockovanemu ochoreniu (ja som od viacerych pediatrov pocula o 33% tz kazde 3dieta nieje ockovanim chranene).

  1. Dobrý deň, ďakujeme za postreh, prosím môžete uviesť mená lekárov, ktorých spomínate? Aby sme ich vedeli osloviť a overiť si vašu informáciu. Ďakujeme pekne.

 5. Pani vysokorešpektovaná odborníčka taktne zamlčala niekoľko zaujímavých detailov:

  1, Od zavedenia plošného očkovania proti pneumokokom na Slovensku STÚPOL počet invazívnych pneumokokových ochorení 3-NÁSOBNE.

  2, V osýpkovej epidémii v okrese Trebišov podľa hygienikov, citujem “90% ochorení sa vyskytlo v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania”.

  3, V osýpkovej epidémii v okrese Michalovce, podľa údajov RÚVZ za jún 2018 až 75% chorých bolo zaočkovaných aspoň 1 dávkou vakcíny z tých, ktorí mohli byť zaočkovaní. Toľko ku “kolektívnej ochrane”.

  4, Dieťa, ktoré dostalo tetanus, bolo totálne zanedbané podvyživené dieťa z osady, nenašli žiadne vonkajšie poranenie a za pravdepodobnú cestu prieniku baktérií do tela označili chrup, ktorý malo dieťa katastrofálne rozpadnutý!

  No a kuchynské reči o hliníku, to je fakt už pod čiaru, na to sa ťažko aj reaguje, pretože keby študent strednej zdravotnej školy nepoznal rozdiel medzi ústnym a injekčným podaním, tak dúfam že by vyletel. U hliníkových solí to predstavuje rozdiel vstrebateľnosti 300 až 10000-násobný, pričom vakcínové adjuvansy nie sú len nejaký roztok solí, ale imunoaktívne nanočastice.

  Navyše p. profesorka poplietla jednotky o 4 rády, čiže 10000-násobne. Infanrix Hexa totiž obsahuje 820ug = 0,82mg hliníka, a nie 0,000082.

  Ale nie je to prvýkrát čo strelila číslo od buka do buka. Svojho času v rozhlasovom vysielaní tvrdila, že v Bratislave leží hospitalizované neočkované dieťa, ktorého liečba už stála 42 miliónov EUR. Samozrejme, zdravotné poisťovne nám nepotvrdili existenciu žiadneho prípadu, ktorý by sa aspoň rádovo približoval k takémuto číslu. Odhadujeme, že tiež sa pritrafili aspoň 3-4 nuly navyše oproti realite.

  1. Ďakujeme za postreh, prosím podložte nám vaše tvrdenia odbornými faktami z medicínskeho a vedného prostredia a vedeckými zdrojmi, z ktorých vychádzate, radi si ich overíme u vyštudovaných odborníkov v danom odbore. Každé tvrdenie musí mať aj svojho odborného autora, aby nebolo označené za šírenie poplašnej správy, určite nás pochopíte aj keď ste zo skupiny Riziká očkovania. Radi si to u nich overíme. Ďakujeme veľmi pekne.

   1. Už som sem svoju odpoveď dal, ale do druhého dňa zmizla. Takže skúsim to ešte raz a bez hypertextových odkazov, napokon tie materiály sa dajú ľahko vygoogliť.

    Naše občianske združenie sa vždy opiera o oficiálne dostupné zdroje a naše tvrdenia vieme podložiť. K týmto informáciám ani nepotrebujete „odborných tlmočníkov“, môžete si ich overiť aj sami.

    Ad 1, PNEUMOKOKY.
    Výročná správa Národných referenčných centier zriadených na báze RÚVZ v SR a ÚVZ SR za rok 2017
    -strana 187 – graf hovorí za všetko, sledujte zelenú čiaru, povinné očkovanie začalo od roku 2009. Máme k dispozícii aj presné čísla, ktoré pochádzajú z výročných správ NRC a RÚVZ za jednotlivé roky.
    O tom, ako a prečo nastal takýto vývoj, sme informovali v časopise Dieťa 10-11/2017 až 4-5/2018.

    Ad. 2, OSÝPKY
    Regionálny úrad verejného zdravotníctva Michalovce – Analýza epidemiologickej situácie za mesiac jún 2018
    -údaje o zaočkovanosti sú na str.5

    Ad. 3, OSÝPKY
    RÚVZ Trebišov. Epidémia osýpok v okrese Trebišov – aktuálne informácie a odporúčania 24.01.2019
    Príslušná veta je hneď v 1. odstavci.

    Ad 4, TETANUS
    Výročná správa O činnosti úradu verejného zdravotníctva Za rok 2017

    -Pozrite str.210, kde je stručná informácia.
    Podrobnosti sme zistili prostredníctvom žiadosti o informáciu u RÚVZ Michalovce. Z odpovede citujem: „Vzhľadom na to, že dieťa, podľa udania matky, neutrpelo za posledných 30 dní žiadne poranenie ani úraz, hoci na celom tele, podľa lekárskej správy, malo veľké množstvo exkoriácií a malo značne poškodený a zanedbaný chrup a žije v hygienicky nevyhovujúcom prostredí, ktoré je značne znečistené odpadkami a výkalmi, môžeme iba predpokladať, že bránou vstupu infekcie bola ústna dutina dieťaťa a k ochoreniu mohlo dôjsť zavlečením spór Cl. tetani kontaminovanými rukami dieťaťa do organizmu práve cez kariézny chrup.“

    Ad HLINÍK)
    1mg = 1000μg podľa Medzinárodnej sústavy jednotiek SI.
    Obsah pridaného hliníka podľa príbalového letáku vakcíny Infanrix Hexa je 0,82mg. Treba podotknúť, že zároveň dieťa dostáva pneumokokovú vakcínu, a to Prevenar 13 (ktorá obsahuje ďalších 0,125mg hliníka) alebo Synflorix (0,5mg). Príbalové letáky nájdete napr. na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
    Výrobcovia uvádzajú len hliník tvoriaci súčasť aktívnej zložky vakcíny. Neuvádzajú ďalší hliník, ktorý sa do vakcíny dostane ako výrobný kontaminant.

    Pokiaľ ide o toxikológiu hliníka, toto už vyžadujú určité vedomosti. Avšak pre základné zorientovanie o tom, ako pristupuje medicína k tejto otázke, odporúčam do Vašej pozornosti článok v časopise Dieťa 12/2013 ktorý pojednáva o dvoch štúdiách ktoré sa často citujú ako „dôkaz bezpečnosti“.
    Ak by ste mali záujem študovať problematiku podrobnejšie, máme aj zdroje, ktoré idú do väčšej hĺbky.

 6. Už pomerne dlhú dobu je na knižných pultoch kniha p. Mgr. Tuhárskeho: „Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať“ ( viac tu: https://www.slobodavockovani.sk/products/mgr-peter-tuharsky-hovorme-o-ockovani-a-nebojme-sa-pytat/) ktorá vynikajúcim spôsobom poukazuje na problematiku očkovania z množstvom citácií z obborných publikácií ! Tuto prácu uznávajú i poprední lekári! Taktiež práca: http://www.rizikaockovania.sk/dok/Osypky_mumps_a_rubeola.pdf?fbclid=IwAR1wvhl0lc_214IXbacsADV2sI9IK5TXPZm4WJOcaCvEabbqHnXdKhxBSHE v ktorej na na konci taktiež veľké množstvo zdrojov informácií!
  Dovolujem si Vás taktiež upozorniť na prácu profesorky Struneckej, ktorá vo svojich knihách Doba jedová a Varovné signály očkovania ( https://www.slobodavockovani.sk/products/prof-rndr-anna-strunecka-drsc-varovne-signaly-ockovani/) poukazuje na bagatelizovanie poškodzovania zdravia nebezpečnými látkami ktoré vakcíny obsahujú.
  Ak by Vám tieto informácie nepostačovali mám zozbierané desiatky rosudkov súdov ktoré rozhodli o odškodnení detí poškodených očkovaním i vedecké práce od desiatok uznávaných vedcov.

  1. Ďakujeme za reakciu, tie desiatky rozsudkov sú celosvetové alebo slovenské v porovnaní s miliónmi očkovaných? Koľko je to presne desiatky? A máte aj rovnaké pomerové porovnanie, asi celosvetové, aj so štatistikami koľko detí, ktoré neboli očkované ochoreli na dané ochorenie a zomreli, alebo majú doživotné následky? Lebo žiadny lekár netvrdí, že nikdy nikto nemôže dostať aj vedľajší účinok rovnako, ako pri užívaní akéhokoľvek lieku. Počet zverejnila aj MUDr. Špániková. Ďakujeme za odpoveď.

   1. Informácia od Dr. Špánikovej je dosť neúplná a budí mnoho otázok.
    Samotní výrobcovia uvádzajú v príbalovej informácii k vakcínam podstatne vyšší výskyt nežiaducich účinkov než MUDr. Špániková. Sú slovenské deti superodolní mutanti? Alebo len rodičia nevedeli dať nežiaduce účinky do súvisu s očkovaním a neohlásili ich pani doktorke? Ako boli od nej poučení? Dostali príbalový leták vakcíny? Koľko rodičmi hlásených nežiaducich účinkov zavrhla sama pani doktorka ako “nesúvisiace s očkovaním”?