Zvažujete zubný strojček pre dieťa? 6 rád ako vybrať najlepší

Detská stomatologička MDDr. Réka Sabová z kliniky KRÄU CLINIC v Bratislave/foto: KRÄU CLINIC
PR -

Neviditeľný alebo fixný? Trhať zdravé zuby alebo nie? A kedy vlastne už potrebuje dieťa strojček? Akýkoľvek strojček vyberiete, jedna vec je dôležitá: „Základná podmienka je perfektná hygiena,“ upozorňuje stomatológ MUDr. Michal Sabo zo stomatologickej kliniky KRÄU CLINIC v Bratislave. Inak môže dôjsť k rozsiahlym poškodeniam chrupu počas dlhšej liečby. Práve letné prázdniny sú ideálnym časom, ako si na strojček zvyknúť pred nástupom do školskej rutiny. Prinášame 6 najčastejších otázok rodičov a odpovedí zo zubnej ambulancie, ktoré pomôžu s rozhodnutím o voľbe zubného strojčeka:

1. Kedy začať?

Prvá otázka, ktorú si kladú rodičia, je, kedy treba začať riešiť strojček pre dieťa. K čeľustnému ortopédovi pošle dieťa väčšinou jeho zubný lekár, ktorý má prehľad o stave jeho zúbkov. Preto sú veľmi dôležité pravidelné preventívne prehliadky, čo je u detí dvakrát do roka. „Ideálne je, keď už u zhruba šesťročných deti zhotovíme RTG snímku, kde vidíme, či má založené všetky trvalé zuby, a teda či s nimi môžeme počítať v budúcnosti,“ uviedla detská stomatologička MDDr. Réka Sabová z kliniky  KRÄU CLINIC v Bratislave.

U sedemročných detí je podľanej vhodné začať už s liečbou tzv. skríženého a obráteného zhryzu, ostatné odchýlky sa riešia neskôr. „Je to však vysoko individuálne podľa toho, ako rýchlo sa komu vymieňa mliečny chrup za trvalý,“ dodala. Väčšinou sa však čaká na trvalé zúbky. Čakať do puberty so strojčekom sa veľmi neoplatí. „Po skončení maximálneho rastu, čo je vo všeobecnosti 14 až 16 rokov, je riešenie ťažšie alebo kompromisné,“ upozornila Réka Sabová.

2. Dôležitý je výber kliniky

Ako vybrať pre dieťa správneho čeľustného ortopéda? Rozhodujúca by mala byť kvalita služieb. „Čeľustný ortopéd by mal stanoviť presný liečebný plán na základe kvalitného vstupného vyšetrenia a analýzy či už skenov, RTG, meraní a podobne. Liečba nesmie byť len na základe odhadu, je to exaktné meranie a vedomosti, čo predurčí liečbe úspešnosť. Opomenutie dôkladnej analýzy hovorí o neodbornosti v dnešnej digitálnej dobe,“ dodal stomatológ Michal Sabo.

Ako upozorňuje, čeľustný ortopéd musí byť skúsený aj rozhodný. „Niekedy musí aj striktne zamietnuť nevhodné postupy alebo nereálne predstavy pacienta. A, samozrejme, musí mať ľudský prístup.“

3. Bez dentálnej hygieny ani na krok

Najdôležitejšou časťou nosenia strojčeka je dodržiavanie dentálnej hygieny, a to nielen domácej, ale aj tej profesionálnej, v zubnej ambulancii. „Čeľustný ortopéd by mal vždy vyžadovať dobrú dentálnu hygienu, dokonalé sanovanie chrupu a parodontózy pred samotnou liečbou, inak môže dôjsť k rozsiahlym poškodeniam chrupu počas dlhšie trvajúcej liečby,“ upozornil stomatológ.

V poslednom čase je veľmi populárny neviditeľný „invisible“ strojček. Je však vhodný pre deti? „Snímateľné aparáty sa používajú najmä u super motivovaných detí, kde je výborná spolupráca. Väčšinu odchýlok  je možné riešiť neskôr fixným strojčekom alebo priesvitnými fóliami,“ dodal Michal Sabo a pokračuje: „Tento typ strojčeka je totiž schopný úspešne liečiť užšie spektrum odchýlok v porovnaní s fixným aparátom. U malých detí ich skôr nepoužívame z dôvodu častej straty aparátu a nedostatočnej disciplíny v nosení.“

4. Najčastejšia otázka: čas a peniaze

Každé dieťa je individuálne, ale predsa, dá sa povedať, ako dlho bude musieť dieťa nosiť strojček? To je otázka, ktorú najčastejšie rodičia kladú. „Čas je vysoko individuálny, závisí od závažnosti a typu odchýlky, veku, pohlavia, metabolických predispozícií, genetiky, ale v priemere je to jeden až tri roky,“ hovorí Michal Sabo.

A druhá najčastejšia otázka rodičov? Cena. Jednoduchý strojček vyjde do 500 eur, najčastejšia je liečba v obidvoch čeľustiach, čo stojí štandardne 2 600 eur, samozrejme, v závislosti od dĺžky liečby.

5. Pozor na otcov kutilov

A najčastejšie chyby, ktorých sa rodičia pri deťoch dopúšťajú? Okrem neodsledovania poctivého čistenia zúbkov u svojich ratolestí je aj domáce kutilstvo. „Častým problémom sú aj otcovia kutili, ktorí odstrihujú svojim deťom ortodontický drôt, kde hrozí okrem iného aj poranenie týmto odstrihnutým drôtom. Určite to treba nechať na profesionálov,“ upozornil Michal Sabo.

6. Trhať či netrhať?

Zásadná otázka, s ktorou rodičia často bojujú, je trhanie zdravých zubov u detí kvôli strojčeku. Je to naozaj nutné? Nedá sa to riešiť inak? „Je mnoho spôsobov, akými je možné vytvoriť priestor pomocou strojčekov. Keď však nie sú možné iné, menej invazívne spôsoby liečby, je potrebné zvážiť extrakciu. Je to menšie zlo ako neskoršie problémy zo zlého postavenia zubov,“ uzatvára Michal Sabo z KRÄU CLINIC.

*****

O KRÄU CLINIC

Moderná stomatologická klinika KRÄU CLINIC funguje v Bratislave od decembra 2022. Tím skúsených odborníkov ponúka komplexné stomatologické služby ako diagnostika a záchovná stomatológia, detská stomatológia (pedostomatológia), chirurgia a implantáty, protetika, ortodoncia, endodoncia, dentálna hygiena, paradontológia a estetika. Záruka na úkony je až šesť rokov. Novinkou je nastavovanie tzv. liečebného plánu na mieru pre každého klienta. Plán šetrí čas aj peniaze klientom a poskytuje im prehľad o plánovaných ošetreniach. 

Môže vás zaujať: