10 tipov ako ušetriť a nevyhadzovať jedlo aj počas Vianoc
Patríme medzi najchudobnejších v Európskej únii, ale s jedlom plytváme najviac. Na Slovensku ročne vyprodukujeme odhadom 860 tisíc ton potravinového odpadu, čo predstavuje okolo 160 kg na obyvateľa. Slovensko stále nemá celistvé údaje o plytvaní obyvateľstva, čo predstavuje ďalšiu obrovskú prekážku v riešení tohto problému. Upozornila na to aj Európska únia.
Za najväčšie plytvanie s potravinami môžu domácnosti, zďaleka nie obchodné reťazce. Domácnostiam sa pripisuje viac ako polovica celkového potravinového odpadu. Neuveriteľných 82 kg na hlavu vyhadzujú ročne najmä obyvatelia bytov. Až 9 % z nich na dennej báze. Najčastejšie končí v koši ovocie a zelenina, chlieb a pečivo a tiež varené jedlo a mliečne výrobky.
Jedlo vyhadzujú aj najchudobnejší
Hlavnou príčinou je, že nakupujeme viac potravín ako dokážeme spotrebovať a nevieme ich ani správne skladovať. Pritom až 15 % slovenských domácností si nemôže dovoliť poriadny obed každý druhý deň. Zároveň bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín pätinu zo svojich mesačných výdavkov, čo je podstatne viac než 12% priemer EÚ. Paradoxom je, že na Slovensku žije už viac ako milión ľudí na hranici chudoby.
Európska Únia hodnotí krajiny podľa toho, ako nastavili prevenciu proti plytvaniu. Krajiny rozdelili do troch kategórii: ,,zrelá” (10 ); ,,rozvíjajúca sa” (8) a ,,start-up”. Česko nemá jednotnú stratégiu boja proti plytvaniu potravinami, ale zato nariadenie vlády, ktoré ju sčasti nahrádza. Najmä daňovými úľavami. Únia pochválila susedov (druhá skupina krajín) za jasné rozdelenie zodpovednosti za bezpečnosť darovaných potravín.
Zdvihnutý prst
Do poslednej kategórie ,,start-up” krajín sa radí aj Slovensko spolu s ďalšími deviatimi krajinami. Štáty v tejto kategórii nemajú takmer či vôbec spracovanú tému potravinového odpadu. Od roku 2018 sa u nás udiali len minimálne kroky k zníženiu plytvania potravinami.
Na plytvanie potravinami sa najnovšie pozreli českí vedci. Odhadujú, že Česi oproti Slovákom vyhodia iba tretinu skutočne vyplytvaného množstva v krajine. Podľa prieskumu priemerný obyvateľ Brna (považovaný za priemerného Čecha) ročne odnesie do koša 38,5 kilo potravín. „Vianočné sviatky a príprava koláčov a ďalších vianočných pokrmov pritom prispieva k tomu, že ľudia zbytočne plytvajú,“ hovorí Radka Hanzlová zo Sociologického ústavu AV ČR. Podľa nej je na vine predovšetkým bezhlavé nakupovanie potravín v akcii, zlé skladovanie vianočného pečiva a snaha urobiť si zásoby, pretože počas sviatkov majú niektoré obchody zatvorené.
Pozor na zľavy
„Ľudia plytvajú potravinami oveľa viac, ako si v skutočnosti myslia. Keď sa ich spýtame na ich subjektívny pohľad, tak je asi iba tretinový od reálneho množstva. Nepochybne najviac potravín vyhodia počas adventného obdobia a priamo počas Vianoc,“ upozornila sociologička s tým, že pred Vianocami viac ako inokedy vplývajú na nakupovanie vianočné akcie, ktoré ako také počas celého roka využívajú Česi najviac z celej Európskej únie.
„Najväčším problémom je to, že vianočné nákupy si neplánujú a pod tlakom zliav nakúpia oveľa viac ako pôvodne chceli. Potom tie potraviny nestihnú včas spracovať a tak sa pokazia. Nepochybne k tomu prispieva aj skutočnosť, že počas vianočných sviatkov sú niektoré dni obchody zatvorené a ľudia tak majú pocit, že si musia urobiť väčšie zásoby, pretože ak im niečo dôjde, nebudú si to môcť dokúpiť,“ viedla.
Veľa a zle skladované
V predvianočnom čase k väčšiemu plytvaniu potravinami podľa nej dochádza aj preto, že nakúpené zásoby ešte aj zle skladujeme. Napríklad, do vianočného pečiva použijeme potraviny, ktoré ale patria do chladničky. Keď vianočne napečieme, koláče celý deň ležia niekde v izbovej teplote, potom ich zasa vyložíme von, potom zasa dnu a toto všetko prispieva ku ich skaze.
„To isté platí aj o varení. Máme toho navareného veľa, máme ale plnú chladničku. Takže čo sa dá ide na balkón. Cez noc je veľká zima a jedlo zmrzne, cez deň sa ale oteplí, jedlo rozmrzne a tento cyklus sa môže opakovať niekoľkokrát za sebou čo sa podpíše pod skazu jedla,“ vysvetľuje častú vianočnú chybu.
V prieskumoch o plytvaní s potravinami si však vedci všimli, že predsa u susedov došlo k miernemu zlepšeniu. Pravdepodobne aj pre násobné zdražovanie potravín. „Tejto problematike sa už venujeme päť rokov a mapujeme postoj českej verejnosti k plytvaniu aj nakupovaniu. Posledný prieskum realizovaný v auguste neukázal výrazné zmeny správania sa českých respondentov. Jedinou zmenou je, ktorá naozaj môže súvisieť so súčasnou socioekonomickou situáciou, že ľudia častejšie spotrebovávajú potraviny po dobe minimálnej trvanlivosti. Jednoznačne môžeme povedať, že ľudia si potraviny viac vážia a keď ich už kúpia, nechcú ich vyhodiť.
TIPY AKO NEPLYTVAŤ S POTRAVINAMI AJ POČAS VIANOC
- Naplánovať si jedlá, ktoré chceme uvariť
- Pozrieť sa čo máme doma
- Napísať si zoznam čo potrebujem a podľa neho nakupovať
- Vhodné je kupovať lokálne a sezónne potraviny
- Snažiť sa odolávať zľavám v obchodoch
- Potraviny aj produkty z nich potom správne skladovať
- V obchodoch sa nebáť kúpiť lacnejšie ovocie a zeleninu nedokonalých tvarov, ktoré sú však na spracovanie vhodné
- Naučiť sa, aký je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a spotrebujte do
- Vedieť si na tanier naložiť vhodnú porciu
- K jedlo pristupovať tak, že všetko s mierou a rozumom
(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)