12 nových pravidiel pre lepší život

Dalito.sk/Foto: Tatran

„Žijeme v čase, keď sa toľkí mladí (a nielen mladí) ľudia cítia stratení… Jordan Peterson hovorí o hľadaní východísk. Cesta, ktorú ponúka, nie je politicky korektná ani oficiálne schválená, ale je nesmierne užitočná, lebo zdôrazňuje dôležitú premisu: Váš život má zmysel!“ napísali vo Wall Street Journal o tejto novinke.

Vo svojej predchádzajúcej knihe 12 pravidiel pre život ponúkol uznávaný mysliteľ, klinický psychológ Jordan B. Peterson liek na chaos v našom živote: sú ním večné pravdy aplikované na moderné problémy. Svojimi postrehmi pomohol skvalitniť život miliónom čitateľov a dnes ho poznajú všade vo svete.

V dlho očakávanom pokračovaní tejto knihy Za hranicou poriadku načiera Peterson ešte hlbšie do danej problematiky. Vysvetľuje, že časť zmyslu života objavíme až vtedy, keď sa odvážime vkročiť na miesta, ktoré nepoznáme, a prispôsobíme sa neprestajne sa meniacemu svetu. Platí totiž, že ak priveľa chaosu vnáša do života neistotu, nadbytok poriadku vedie k strate zvedavosti a kreatívnej životaschopnosti.

Kniha nás vyzýva, aby sme našli rovnováhu medzi poriadkom a chaosom, dvoma fundamentálnymi princípmi reality, a objavili tak zásadné pravdy, ktoré ležia na ich hranici.

Jordan Peterson pripomína, že aj v časoch neistoty a utrpenia máme k dispozícii zdroje sily. Sú to poznatky o ľudskej duši, filozofické pravdy aj veľké príbehy a mýty našich predkov. Na základe stáročiami overených pilierov ľudského poznania a tiež vlastných životných a pracovných skúseností z psychologickej poradne formuloval autor ďalších dvanásť pravidiel pre život predstavujúcich mapu, pomocou ktorej sa dopracujú k odvážnejšiemu, kvalitnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu.

„Máte v sebe zdroje sily, z ktorých môžete čerpať, a aj keď sa zdá, že nefungujú, ako by mali, azda budú stačiť. Máte príležitosť poučiť sa z vlastných chýb, pokiaľ si ich priznáte. Máte lieky a nemocnice a sú tu pre vás lekári a sestričky, ktorí sa skutočne a statočne snažia postaviť vás na nohy a previesť cez najhoršie dni. Môžete sa spoľahnúť na vlastný charakter a odvahu, a ak budú aj tie rozbité na kašu a vy sa budete chystať hodiť uterák do ringu, stále vám ostáva ešte charakter a odvaha tých, na ktorých vám záleží a ktorým záleží na vás. A s tým všetkým možno – hovorím možno – dokážete prekonať životné úskalia,“ píše vo svojej knihe Za hranicou poriadku Jordan B.Peterson a pokračuje:

„Môžem vám povedať len toľko, že mňa zachránila láska k rodine, ich láska ku mne, podpora príbuzných a priateľov a skutočnosť, že som aj v najväčšej šlamastike stále mal zmysluplnú prácu, s ktorou som sa musel popasovať. Priam som sa nútil sadnúť si za počítač. Počas nekonečných mesiacov plných tiesne a hrôzy som sa len silou vôle sústreďoval, dýchal a skúšal zahnať neodbytnú myšlienku, ktorá mi hovorila „došľaka so všetkým“. Len-len že som nepodľahol. Väčšinu času som bol presvedčený, že v niektorej zo spomínaných nemocníc zomriem. Som si istý, že keby som bol podľahol napríklad roztrpčeniu, už by som nebol medzi živými. Považujem sa za šťastného, že sa mi nič také nestalo…“

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)