Ako funguje mafia ´Ndrangheta?

ʼNdrangheta je talianska mafiánska organizácia s takmer nevysloviteľným názvom. V júli 1973 v Ríme uniesla Johna Paula Gettyho III., šestnásťročného vnuka ropného magnáta a zároveň jedného z najbohatších mužov sveta Jeana Paula Gettyho. Po troch mesiacoch márneho vyjednávania únoscovia poslali do redakcie denníka Il Messaggero obálku s kúskom chlapcovho ucha.

V polovici decembra Johna Paula prepustili. Rodina zaplatila výkupné približne dve miliardy lír. Správa sa objavila v tlači po celom svete a o ʼNdranghete sa začalo hovoriť aj v zahraničí…

V slovenčine vyšla kniha ´Ndrangheta, ktorá ukazuje že bojovať proti organizovanému zločinu nie je nemožné.
Autormi sú dvaja Taliani. Nicola Gratteri je jedným z najznámejších štátnych zástupcov bojujúcich proti ʼndranghete. Od apríla 1989 ho práve preto stráži ochranka. V roku 2013 ho taliansky premiér zaradil do skupiny task force zameranej na boj proti organizovanej kriminalite.

Antonio Nicaso je taliansky novinár a esejista. Pochádza z provincie Reggio Calabria, ale dnes žije a pracuje v USA a v Kanade. Je autorom mnohých medzinárodných bestsellerov preložených do viacerých jazykov. Je považovaný za jedného z najväčších odborníkov na ʼndranghetu a na vzťahy talianskych mafiánskych skupín so svojimi partnermi v zahraničí.

Kniha ´Ndrangheta je rozdelená na niekoľko prehľadných kapitol: Éra únosov, keď začali tiecť zlaté rieky. Potom kapitola, v ktorej sa dočítame o tom, ako ´ndrangheta dosiahla medzinárodnú úroveň, ako prali peniaze a ďalšie stratégie ako prachy očistiť a znásobiť.
Zaujímavá je kapitola o bezodnej studni potravinárskeho priemyslu, prečo investovať do nehnuteľností, ale tiež úžerníctvo, hazardné hry a stávkovanie.
Mimoriadne pútavá je časť o mafii v ére sociálnych médií – zakódované BlackBerry a WhatsApp, ako aj budúcnosť je v internete.
Odhaduje sa, že ʼndrangheta fakturuje až 43 miliárd eur ročne a najmenej tri štvrtiny tejto sumy putuje do legálnej ekonomiky. Rukami mafie pretekajú doslova zlaté rieky a kalábrijská mafia ich investuje do stavebníctva, nehnuteľností, tretieho sektora, veterných parkov, odpadu, ale aj do turizmu, luxusného majetku, ba dokonca do záchytných centier pre migrantov. To všetko pomocou nespočetných strategických aliancií s verejnými činiteľmi, bankármi, advokátmi, daňovými poradcami a brokermi bez škrupúľ. Pretože kostrou mafiánskej moci je ešte vždy korupcia.

Bojovať proti praniu špinavých peňazí na celosvetovej úrovni je čoraz zložitejšie. Rozdiely v súdnictve, nejednotná klasifikácia zločinov a ťažkosti pri koordinovaní spoločného postupu len pomáhajú všetkým odnožiam mafie, ktoré, naopak, sú schopné čím ďalej tým lepšie spolupracovať aj na medzinárodnej úrovni.

Krátky úryvok z knihy ´Ndrangheta:

Neviditeľná ’ndrangheta

Mafie sa časom menia. Aj mafiáni podliehajú vývoju svojho druhu, akémusi kriminálnemu darvinizmu, ktorý v Kalábrii píše čím ďalej tým znepokojujúcejšie scenáre. Vo vyšetrovacích spisoch Okresného riaditeľstva úradu boja proti mafii v Reggio Calabria sa v posledných rokoch píše, že ndrangheta sa dnes vraj zaoberá „(stále zložitejšími) špekulatívnymi stratégiami, ktoré vymýšľa jej vrcholová, tajná a rezervovaná zložka“. Ide o „nový riadiaci orgán pozostávajúci zo skupinky osôb, ktoré sú označované ako neviditeľné.“

O takzvaných neviditeľných sa raz rozprával aj istý mestský poslanec z Bova Marina so svojou manželkou. „Jednu poznajú všetci, ale o tej druhej nevie nikto,“ preriekol sa na margo ’ndranghety. „Existuje viditeľná a neviditeľná ’ndrangheta. Tá druhá vznikla len pred pár rokmi a nikto o nej nevie, iba samotní neviditeľní.“ Znepokojujúce slová, ktoré pripisujú ’ndranghete vlastnosti „kriminálnej mafiánskej agentúry (nielen v rámci Talianska, ale na celosvetovej úrovni)…, ktorá bola prizvaná vykonávať strategickú riadiacu funkciu…, v ktorej vládnu špecifické pravidlá… má právomoc rozhodovať, má modernú štruktúru a je schopná garantovať informatívnu nedotknuteľnosť, operatívnu pohotovosť, neprestajne sa usiluje o dosiahnutie vytýčených cieľov a udržiava vzájomné vzťahy s ďalšími subjektmi zaradenými do toho istého kriminálneho kontextu,“ inými slovami s predstaviteľmi politiky a inštitúcií, s odborníkmi a podnikateľmi.

Napriek všetkému sa proti mafii bojuje až vtedy, keď sa začne strieľať a na zemi ležia mŕtvi.