EXKLUZÍVNE! Andrej Kiska: „Byť úspešným  a byť aj bohatým nie je hriech.“

dalito.sk/Prezident SR Andrej Kiska/foto: Ivan Malárik

Prezident  Andrej Kiska podporil účasťou charitatívny golfový turnaj Charity Golf cup v golfovom rezorte Black Stork, prostredníctvom ktorého  bývalí hokejisti NHL  Peter Bondra a Miro Šatan zbierajú financie pre deti  so sociálnym či zdravotným znevýhodnením. Za 10 rokov existencie už slávni hokejisti vyzbierali vo Veľkej Lomnici a deťom rozdelili viac ako 160 tisíc eur. Prezident SR Andrej Kiska pre Dalito.sk o úspechu a bohatstve.

Príhovor k ľuďom, ktorí prišli podporiť charitatívny turnaj ste začali slovami, že byť úspešným  a byť aj bohatým nie je hriech. Ako ste to mysleli?

Nie je to hriech, pokiaľ je človek pripravený s tým, čo možno dostal od Boha či karmou, sa podeliť s ostatnými. Práve tí, ktorí chodia podporiť takéto akcie, sú tí úžasní ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť druhým. Je to pre mňa skvelý pocit a pred takýmito ľuďmi dávam klobúk dole. Veľmi si vážim všetkých, ktorí sú  úspešní a pritom sú si vedomí toho, že každý úspešný človek by mal aj pomáhať. Že je morálnou povinnosťou ľudí, ktorí veľa dostali, aby sa s tým podelili s ľuďmi, ktorí to šťastie v živote nemali.

Nie všetci na Slovensku však využívajú svoje meno a bohatstvo na pomoc iným. Pritom charita pomáha látať mnohé diery aj v našej krajine.

Žiaľ,  napriek tomu, že Slovensko je úspešná moderná krajina, žijú v nej aj ľudia, ktorí padnú až na úplne dno aj bez toho, aby spravili čokoľvek zlé. Často sú to rodiny s deťmi, kde skutočne majú problémy s prežitím a potrebujú pomoc. Známi, populárni či úspešní ľudia, ktorí  pomáhajú, nielenže sami dajú svoj príspevok, no navyše idú príkladom a my potrebujeme pozitívne príklady! Potrebujeme pozitívne príklady, lebo tie povzbudzujú ďalších ľudí. Za tie roky, čo som sa venoval charite, som zistil, že mnoho ľudí sa jej skutočne venuje aktívne a počet darcov rastie. To ma presvedčilo, že v každom Slovákovi drieme dobré srdce a prax ukázala, že to dobro sa šíri po celej krajine.

Povedali ste, že byť bohatým a úspešným človekom nie je hriech.  Na Slovensku je však taký človek často vnímaný negatívne až hanlivo.

Áno, byť úspešným absolútne nie je hriech, pokiaľ je človek pripravený sa so svojim úspechom podeliť. Jedno staré dánske príslovie hovorí, že to, čím dnes sme, to je dar Boha nám, a to, čo dnes robíme, to je náš dar Bohu. Pravdaže, úspešní ľudia veľmi tvrdo pracovali a mnoho toho obetovali, aby dosiahli veľmi veľa, ale mnohí ľudia, ktorí nespravili nič zlé, sú v stave absolútnej núdze. A preto treba uvažovať o tom, ako im pomôcť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

2 reakcie na EXKLUZÍVNE! Andrej Kiska: „Byť úspešným  a byť aj bohatým nie je hriech.“