Ani prípadná frustrácia nedáva premiérovi právo vymýšľať si a hovoriť nepravdy

Dalito.sk/Rokovanie Bezpečnostnej rady SR 15. júna 2020, premiér Igor Matovič/foto: ÚV SR

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) môže byť frustrovaný z toho, že za zvládnutie prvej vlny pandémie nežne takú pochvalu, akú si podľa vlastných predstáv zaslúži. To ho však neoprávňuje hovoriť lži a vymýšľať si fantazmagórie.  

V televízii TA3 sa Matovič posťažoval, ako ho všetci tlčú a že nik nepochváli vládu za to, ako sme zvládli prvú vlnu pandémie. „Ani jeden novinár nepochváli … alebo, že by sa našlo jedno médium na Slovensku, že by dalo, že wau… Ani jedno médium nás nepochválilo,“ posťažoval si predseda vlády. Dodal, že „od začiatku nás tlčú“.

Nepotrebujeme mať k dispozícii monitoring médií, stačí zopár kliknutí na internete a zistíme, že napríklad týždenník Trend už 6. júla napísal, že „ak môžeme vládu za niečo pochváliť, tak to bolo zvládnutie pandémie zo zdravotnej stránky“. V článku nasledujú konkrétne dôvody, na základe ktorých uvedený týždenník vyslovil túto pochvalu. Už toto stačí na konštatovanie, že premiérove slová „ani jedno médium nás nepochválilo“, nie sú pravdivé.

Každý si môže ľahko nájsť články a komentáre aj v iných denníkoch či týždenníkoch, kde sa píše o tom, že prvú vlnu sme zvládli.

V tej istej relácii premiér tiež tvrdil, že ho vraj všetci kritizujú, „lebo nie som bratislavský kaviarenský liberál“. Toto je už fakt choré.

Označenie bratislavská kaviareň Matovič kedysi začal používať hanlivo na vymedzenie sa voči intelektuálnej elite a pokračuje v tom doteraz. Nevedno, čo alebo koho si máme predstaviť pod pojmom bratislavský kaviarenský liberál (hoci napríklad na Jána Budaja by takéto slovné spojenie aj mohlo sedieť), no tieto premiérove slová, navyše vyslovené v uvedenom kontexte, ešte viac odkrývajú jeho mentálny svet a duševný stav. Ak médiá, novinári a publicisti niekedy premiéra kritizujú, tak určite nie z dôvodu, ktorý si vymyslel, ale pre veci, ktoré by dávali dôvod na kritické postoje všade inde a voči komukoľvek inému.

Keď sa Igor Matovič začne správať tak, ako sa premiér správať má, potom sa určite nájde viac dôvodov na pozitívne slová a menej na kritiku. To však už závisí v prvom rade od neho.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)