Bez akademického titulu sedí na manažérskej stoličke v Seattli
Zuzana Piling až vďaka cestovaniu zistila, čo chce od života. Trikrát prišla o pozíciu, ju to však naštartovalo. Pracuje v rezorte, kde ľudia prichádzajú o prácu zo dňa na deň, niekedy dokonca na dohodnuté miesto, pre jeho zrušenie, ani nestihnú nastúpiť. Po prvom padáku v IT biznise si myslela, že sa bude musieť živiť spevom, aby splatila hypotéku na dom. Dnes vo významnej firme v Seattli sedí na manažérskej stoličke. Bez akademického titulu. 31-ročná manažérka stredoškolákom odkazuje, aby sa najprv učili reči a cestovali. Až potom vyberali vysokú školu.
Ako dieťa túžila byť pilotkou, potom lekárkou, neskôr právničkou. Počas gymnázia začala snívať o VŠVU a interiérovom alebo grafickom dizajne. Na univerzitu ju však neprijali a na druhý pokus už nemala výdrž. „Po škole som dlho nezaháľala a našla som si miesto v marketingovej firme. To bola moja prvá skúsenosť s realitou, že v živote som naozaj závislá od výplaty, ktorá pípne raz za mesiac,“ hovorí o začiatkoch svojej prevratnej kariéry 31-ročná žena, ktorej život zmenil jeden známy – odporučil ju na pozíciu v americkej nadnárodnej IT firme. Na starosť dostala obchodných partnerov spoločnosti. Pozícia sa vyznačovala podporou podnikania partnerských firiem ‒ od vzdelávania až po nové obchodné nápady. „Máš pravdu, toto ma na gymnáziu neučili. (smiech). Keď som nastúpila, cítila som sa v obrovskej firme ako úplne stratený element. Nevedela som, čoho sa mám chytiť.
Bolo to ťažké obdobie aj preto, že som nevedela, či ľudia, ktorí ma vybrali, vidia vo mne pridanú hodnotu a či vôbec niečo firme prinesiem. Vôbec som si nedôverovala,“ spomína na vstup do veľkého sveta IT. Práca s ľuďmi ju však tak motivovala, že prvé výsledky sa dostavili čoskoro. „Hlavne som spoznala veľa ľudí, ktorí boli pre mňa obrovskou inšpiráciou. Boli príjemní, vzdelaní, profesionálni. Veľmi ma bavilo diskutovať s nimi o nových obchodných nápadoch a príležitostiach. Presne to som potrebovala,“ hovorí Zuzana Piling, ktorá však vo firme doplatila na ekonomickú krízu.
Prvý padák
Po troch rokoch jej zrušili miesto a dostala prvého padáka. Kríza ju zastihla na Hawai, z ktorého sa pre krach troch leteckých spoločností nevedela vrátiť domov. Po návrate prišla aj o prácu. „Zrútil sa mi svet, no bolo to obrovské poučenie. Uvedomila som si, že určitá práca nikdy nie je najväčšou istotou, ktorú mám, ale to, čo je vo mne a v mojej hlave. Stavať môžeš iba na tom, na ničom inom a na nič iné sa nemôžeš spoľahnúť. Mala som 24 rokov a rozostavaný dom na pôžičku, veď sa mi v práci darilo. Bolo to naozaj ťažké. Aj som si poplakala. Bola to moja prvá skúsenosť s tým, keď ti niekto povie, že musíš ísť preč a ty máš iné plány, ktoré sa zrazu prudko zmenia,“ hovorí o rýchlych padákoch v IT firmách Zuzana. „Istotu v IT firme nemá nikto, ale táto oblasť ma fascinovala natoľko, že som sa tam chcela vrátiť. Mala som množstvo dobrých vzťahov a cez ne som hľadala ďalšie príležitosti. Dostala som niekoľko zaujímavých ponúk aj z marketingových agentúr, no táto oblasť ma neoslovila,“ spomína na zlé časy, keď si myslela, že sa asi bude musieť živiťj spevom. Kedysi totiž spievala v kapele.
Bez práce zostala takmer rok. Druhú šancu našla v IT firme, ktorá sa venovala vzdelávaniu. Po roku prišla ponuka z veľkej nadnárodnej spoločnosti, ktorá sa neodmieta. Opäť bola ako ryba vo vode. Vrátila sa k spolupráci s bývalými kľúčovými obchodnými partnermi a mala pocit, že z najhoršieho je vonku.
Druhý padák
Americký sen sa však opäť nekonal. „Po dvoch rokoch a veľmi dobrých obchodných výsledkoch zrušili celú moju divíziu. Nebrala som to už ako tragédiu, ale ako výzvu. Tentoraz som to vedela dopredu, takže som mala čas sa adekvátne pripraviť. Teda pripraviť sa na každé stretnutie a pohovor tak, akoby som rozprávala s osobou o tri pozície vyššie, lebo nikdy nevieš, kto na ten pohovor reálne príde. Vedieť o danej firme čo najviac, mať pripravené scenáre, ako by som zhodnotila svoje skúsenosti na danej pozícii a hlavne aké nové nápady by som chcela v rámci role realizovať. A potvrdilo sa pravidlo, že pozícia, o ktorej si myslíš, že tak z tohto nebude nič, tak tá dopadne najlepšie,“ spomína na druhú výpoveď Piling, ktorú headhunteri obletovali z každej strany. „ Takže som vlastne z druhej IT americkej firmy, ktorá ma prepustila (úsmev) plynulo prešla do ďalšej na pozíciu manažérky pre distribúciu produktov nadnárodnej firmy,“ pousmeje sa s tým, že vie, že pôsobí v rezorte, kde nastúpite v pondelok a v piatok ste už bývalým zamestnancom.
IT svet uznania, ale bez istôt
V novej softvérovej firme, u svetového lídra, sa okrem distribútorov starala aj o najväčšie hardvérové firmy na svete a o analýzu lokálneho trhu. Napríklad koľko počítačov na Slovensko prichádza, čo sa s nimi deje, ako sa obmieňajú . „Nemôžem ti prezradiť čo som zistila, lebo je to obchodné tajomstvo,“ zasmeje sa Zuzana, no po mojom tlaku prezradila aspoň jednu vec. „Napríklad som zistila, ako veľmi ovplyvňuje počasie to, kedy ľudia nakupujú. Že keď nie je pekne, nekupujú nič, alebo prečo radšej kupujú červené alebo biele. To bola predtým oblasť, ktorej som sa ani nedotkla. Bolo to pre mňa naozaj veľmi zaujímavé, keďže som objavila nové faktory predaja ako v spotrebiteľskom tak aj komerčnom segmente,“ bilancuje dnes už spokojne, aj keď v čase zadania úlohy bola skôr zelená a biela a nemohla v noci spať. Okrem týchto jednoducho vyzerajúcich faktorov, analýza lokálneho trhu bola veľmi komplexná a extrémne matematicky náročná. „Dokonca som túto tému otvorila pred manažérkou a prišla na stretnutie s tým, že toto fakt nedám, lebo to bolo obrovské množstvo čísel. Že dajte mi hocičo robiť, ale toto nezvládnem. Strašnú hrôzu som z toho mala, ale opäť som mala šťastie na ľudí a človeka, ktorý ma natočil správnym smerom a povedal mi, že sa mám pozerať na to z pohľadu, čo mi to dá, kam ma to posunie a čo sa pritom naučím,“ konštatuje mladá dáma, ktorá si pozíciu v Bratislave užívala štyri roky, no potom cítila, že z tohto miesta sa už nemá kam posunúť. Začala sa teda v rámci firmy obzerať po iných možnostiach.
Neustály boj
Získala pozíciu obchodnej manažérky SMG segmentu. Kým však dobehli personálne procesy, „matka“ firmy sa rozhodla zlúčiť českú a slovenskú pobočku a zmena pozície sa nekonala. „Vtedy som našťastie odišla na dovolenku, lebo by som sa už asi zbláznila ( smiech). Povedala som si, aj tak s tým nič neurobím, bude to tak, ako má byť a každá zmena ti prinesie nové výzvy.“ A tak sa aj stalo. Veľa cestovala do Prahy, kde sa v rámci už česko-slovenskej pobočky opäť starala o svojich distribučných partnerov. Tam začala uvažovať o tom, že by v rámci firmy chcela viac využiť a zdokonaliť svoju nemčinu. Do úvahy však prichádzali aj pozície v Amerike. Nakoniec sa rozhodovala medzi Švajčiarskom a Rakúskom. Vybrala si Viedeň, ktorá je síce zahraničie, no stále sa cítila ako doma. V rámci korporácie sa tu venovala úplne niečomu inému. Po 11 rokoch odišla z priameho predaja obchodnej pozície na marketingovo-produktovú. Teda pozíciu, kde mala hľadať spôsoby predaja, obchodné taktiky a tú najvhodnejšiu go-to market stratégiu pre cloudové produkty. „A práve to je najťažšie v produktovej komunikácii. Lebo každý z nás používa minimálne facebook a ten v našich počítačoch nie je uložený. Cloudové služby sú o tom, že niekde v zahraničí sú obrovské centrá, kde sú uložené dáta, čiže ich nemusíš mať uložené u seba doma, ale vieš sa pripojiť na tieto vzdialené centrá a využívať ich služby,“ snaží sa jednoducho vysvetliť zahraničný výraz úspešná mladá žena, ktorá je už dnes na pozícii, o ktorej sa možno iní boja aj snívať.
Kariéra bez akademického titulu
Pýtame sa, čím to je, že z pracovných pohovorov odchádza víťazne. „Myslím si, že sa nebojím chytiť žiadnej výzvy a vždy sa pre veci snažím nájsť riešenie, ktoré prináša aj nejakú novú myšlienku, inováciu. Možno to stojí viac práce, no je za tým zaujímavý výsledok. A určite je sčasti aj o takom mojom entuziazme a dravosti, že na mne vidno, že ma práca baví. Ľudia si to veľmi cenia a, samozrejme, mám za sebou vynikajúce výsledky,“ ohodnotí sa Zuzana, ktorá denne robí od 6 do 12 hodín, podľa rozloženia obchodného roka. Na svojej firme si extrémne váži to, že môže pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek, čo využíva naplno. Takže okrem kancelárie robí aj na záhrade s vyloženými nohami, kedy má vraj ešte vyššiu efektivitu, ako keď je v office. Ak ste si uvedomili, že ste sa zatiaľ nedočítali, akú univerzitu vyštudovala, nemýlite sa. Zuzana zatiaľ „klasické“ slovenské vysokoškolské vzdelanie nemá. „Zatiaľ sa ma na pohovoroch do väčšiny nadnárodných spoločností, ktorých bolo viac ako tých, v ktorých som pracovala, nikdy na to nepýtali. Mám trošku iné zahraničné postgraduálne vzdelanie, ako je zvykom na Slovensku. Mám diplom v manažmente z Anglickej vysokej školy, ktorý je súčasťou štúdia MBA, teda biznis manažmentu a momentálne sa snažím si spraviť aj oficiálnu slovenskú vysokú školu,“ zasmeje sa Piling, ktorej sa doteraz na pohovoroch do nadnárodných amerických firiem nepýtali na vzdelanie, ale na to, čo dosiahla v práci a aké má výsledky. Rovnako ako množstva jej kolegov v IT, ktorí vysokoškolské vzdelanie nemajú tiež alebo ich vzdelanie s IT nemá nič spoločné. Pozná aj niekoľko generálnych riaditeľov bez univerzitného vzdelania, ktorí sa iba dovzdelali v tom, čo naozaj považujú za potrebné. „Inak musím povedať, že vnímam veľký rozdiel medzi absolventmi slovenských a rakúskych vysokých škôl, ktorých prijímame dnes. Naši majú skúsenosť zo školy, nechápu však prepojenia biznisu. Rakúski sa vedia veľmi dobre prezentovať, rozumejú biznisovému kontextu a držia sa toho, čo je dôležité. Vyzerá to tak, že tá škola ich naozaj pripravuje na prax ďaleko lepšie. V tom vnímam veľký rozdiel,“ prezradila Zuzana, ktorá už uvažuje o ďalšej zmene, pretože nová pozícia vo Viedni jej otvorila nové možnosti. V čase nášho rozhovoru snívala o regionálnej pozícii produktového marketingu alebo spolupráci s partnermi spojenej s obchodom. Komunikácia s ľuďmi je totiž pre ňu na prvom mieste. Vo firme mimoriadne podporujú vzdelávanie a kariérny rast, takže kariérne možnosti u svetového lídra softvéru sú nekonečné.
Šťastie nemala, tak bojovala
„Ja som často šťastie nemala, vďaka čomu som bola počas mojej pracovnej kariéry aj nejaký čas doma a snažila som si uvedomiť niektoré veci. V rámci mojich pozícií som narazila na množstvo prekážok, šialené audity, ľudí, ktorí sa snažili zrušiť distribučné kontrakty, na pohľad nezdolateľné ciele, ale to je vždy a všade štandardná súčasť biznisu. Naozaj to jednoduché nebolo a nemám vôbec pocit, že mi to všetko išlo od začiatku ľahko. Veľakrát som doma plakala a musela som sa zaťať a povedať si, že toto dám, toto je môj cieľ a hoci to bude bolieť, ja sa tam dostanem… ,“ hovorí žena, ktorá je naučená extrémne plánovať čas aj na oddych. Veď momentálne ešte aj študuje. Aj preto sa snaží stretávať už iba s ľuďmi, s ktorými si navzájom odovzdávajú energiu a inšpiráciu. Na frustrovaných ľudí nemá čas . „Keď lietam na stretnutia či konferencie, snažím sa lety naplánovať tak, aby som mala aspoň deň na danom mieste voľný, aby som si mohla zabehať, užiť si históriu a kultúru. Napríklad v Barcelone si zabehnúť po Sagrada Famíliu, v Paríži ísť na koncert klasickej hudby do La Sainte-Chapelle, to ma naštartuje do celého týždňa. Každé historické mesto sa snažím nasať a to mi dáva balans pri práci za počítačom.
Alebo sa ozvem kamarátom, o ktorých viem, že v meste žijú, a stretneme sa aj po pätnástich rokoch,“ hovorí o chvíľach oddychu mladá manažérka, ktorej snom je pozícia obchodnej riaditeľky.
Oči jej otvorilo zahraničie
Mladým stredoškolákom by dala jednu dôležitú radu: „Slovensko je veľmi krásna, ale veľmi malá krajina. Milujem ju a som veľmi hrdá a šťastná, že som Slovenka. Akonáhle som však vycestovala do zahraničia, zistila som, aké je dôležité vedieť napríklad reč, aké je dôležité vzdelanie v oblasti, ktorej sa naozaj chcem venovať. A to som zistila až vďaka práci a cestovaniu, že nie je správne ísť na nejakú vysokú školu na Slovensku len preto, aby bola. Potom z nej môžete vyjsť a zistiť, že hm, ja vlastne neviem, čo s tým. Zahraničie vám môže ukázať niečo, čo tu vôbec neexistuje a zistíte, že toto chcem robiť! Toto je to, za čím moje srdce piští a pričom sa budem cítiť dobre! Podľa mňa človek po strednej škole, ak necestuje, nemá dostatočný rozhľad. Teda aspoň ja som určite nemala. Pri cestovaní si uvedomíte, čo všetko si na Slovensku máme vážiť, no spoznáte aj rôzne typy ľudí a kultúr v zahraničí, ako to tam funguje zo štátneho či politického pohľadu, ako bezpečne sa v tých krajinách cítite, aké možnosti daná krajina ponúka v profesionálnej či študijnej oblasti, ako tam ľudia žijú Cestovanie a ľudia, ktorých som stretla, mi dali sebavedomie, odhodlanie a nasmerovali ma aj v oblasti, ktorej som sa rozhodla venovať v profesionálnom živote, a ktorú som sa rozhodla aj študovať.
Krátko po stretnutí so Zuzanou Piling mi od nej prišiel mail. „Mám dobrú správu. Minulý týždeň som prijala ponuku z centrály našej spoločnosti a najneskôr od 1. septembra nastupujem na novú pozíciu, ktorá zahŕňa dosť vysoké povýšenie a celosvetovú responsibilitu. Jej názov je WW Senior Account Executive. Budem mať na starosti 6 svetových regiónov, veľa cestovať, riadiť partnerský kanál a rozvíjať spoluprácu s jedným z našich najväčších svetových hardvérových partnerov. Nesmierne sa teším!“ V týchto dňoch už Zuzana sedí v Seattli v centrále firmy svetového lídra v oblasti softvéru. A my v redakcii jej nesmierne držíme palce!
Môže vás zaujať:
NICHOLSONOVÁ: „Nie som hlupaňa, ktorá má obrovské ambície a ego.“
1 reakcie na Bez akademického titulu sedí na manažérskej stoličke v Seattli
-
Spätné upozornenie: Adventný kalendár DALITO – 17. december - Dalito - They Made It!