Celkom slušná sebareflexia

Dalito.sk/Jada Pinkettová-Smithová a Will Smith pózujú počas príchodu na 94. ročník udeľovania filmových cien Oscar 27. marca 2022 v Los Angeles. FOTO TASR/AP
RADKA BAČÍKOVÁ -

Nielen covidom a vojnou sme živí. Spoločnosť má ďalšiu veľkú tému, pri ktorej sa názorovo rozdeľuje. Postaral sa o ňu incident, ktorý sa udial v priamom prenose tohtoročného udeľovania Oscarov v americkom Los Angeles.

Facka v priamom prenose

Známy herec Will Smith udrel do tváre moderátora – komika Chrisa Rocka za to, že podľa neho nemiestne zažartoval na úkor vzhľadu a ultrakrátkych vlasov jeho manželky. Tie pritom nie sú imidžovou záležitosťou, ale dôsledkom alopécie – choroby spôsobujúcej vypadávanie vlasov. Jada Pinkett Smithová ňou trpí už niekoľko rokov. A hoci sa chorobou vôbec netají a údajne sa s ňou už aj spriatelila, na moderátorom vtipe sa ani ona, a ani jej manžel Will, nepobavili. Práve naopak. Will sa v snahe brániť svoju zaskočenú ženu zachoval agresívne a rovno pred kamerami to dal moderátorovi pocítiť slovne aj fyzicky. A škandál bol na svete.

Kto z nich to prestrelil?

Ľudia začali okamžite riešiť, kto z nich to prestrelil. Moderátor, ktorý si mohol sarkazmus o zdravotnom stave Jady odpustiť, alebo Smith, ktorého reakcia mohla byť úplne iná a kultivovanejšia? Udeľovanie Oscarov je prestížna, hoci z roka na rok stále viac upadajúca udalosť, ktorú sledujú milióny divákov vo viac ako 200 krajinách sveta. Senzácia sa preto v momente stala celospoločenskou témou a ľudia začali hodnotiť, analyzovať a názorovo sa polarizovať.

Hodnotíme podľa seba

Niektorí obhajujú Chrisa, pretože práve humor, aj keď čierny, považujú za tú najlepšiu životnú esenciu, ktorá nám často pomáha spríjemniť si ťažké chvíle v našich životoch. Iní naopak obhajujú Willa, pretože podľa nich je práve obrana ženy, aj keď fyzická, tým najprirodzenejším prejavom pravého muža a gestom galantnosti. Jedni sú zástancami taktnej a neurážlivej medziľudskej komunikácie, kultúrneho prejavu a kontroly emócií na verejnosti. Druhí zas podporujú úprimnosť, spontánnosť a prirodzenosť prejavu slov a emócií. Každý to vníma po svojom. Podľa toho, čo on sám považuje za správne. Podľa hodnôt, ktoré vyznáva. Podľa miery svojej tolerancie, či nutnosti posudzovať a potreby kritizovať. A to máme jednoducho každý iné.

Hlavné sa poučiť

Tohtoročný víťaz zlatej sošky za najlepšieho herca v hlavnej úlohe sa po vychladnutí za svoj nezvládnutý citový prejav Americkej filmovej akadémii ospravedlnil. Za facku, ktorú dal, facku aj dostal. Od života. Po incidente sa, ako on sám povedal, cítil trápne, lebo jeho konanie bolo v rozpore s tým, akým mužom by chcel byť. Dostal vlastnú lekciu, výsledkom ktorej je celkom slušná sebareflexia. Možno k takej dospel aj Chris. Ten Willa nakoniec neobviní a možno bude pri svojich ďalších sarkazmoch trošku láskavejší.

Keď nejde o život

Nakoniec je celkom fajn, že spoločnosťou aspoň nachvíľu otriasli „problémy“ tohto druhu, pretože sa už pomerne dlho ocitáme v naozajstných životných problémoch. Škoda, že na tak sledovanej udalosti, akou je odovzdávanie najvýznamnejších hollywoodskych filmových cien, nepadlo o vojne na Ukrajine ani slovo. Možno by vlna súcitu a solidarity aktérom malicherného incidentu otvorila oči.

P.S.: Mimochodom, Jada vyzerá v tom kratučkom účese fantasticky. Držím jej palce, aby si čím skôr a za každých okolností dokázala urobiť zo svojho handicapu svoju prednosť. A celé to postavila na inakosti a unikátnosti. Najlepšie  s humorom. Lebo žiadna zlatá soška nie je takým osobným víťazstvom, ako zmierenie sa s vlastnou chorobou a objavenie spôsobu, ako s ňou navzdory všetkému v harmónii žiť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)