Chcete mať úspešný deň? Nezabudnite sa dostatočne vyspať

Dalito.skúilustračné foto: Dmitrii D / Shutterstock
PR -

Aj keď často počúvame rôzne motivačné názory o tom ako je pre dosiahnutie úspechu potrebné veľmi skoro vstávať a využívať deň naplno, základom každého úspešného dňa je dobre sa vyspať. Ani hektolitre kávy, či energetických nápojov (a už vôbec nie motivačné citáty) vám totižto nenahradia dávku energie, ktorú vám dodá jedine kvalitný spánok.

Nejde len o dĺžku spánku

Čo je to však kvalitný spánok? Ten, ktorý trvá dostatočne dlhú dobu? Nie tak úplne. Je jasné, že ak budete spávať 4 hodiny denne, moc vám to nepomôže. Rovnako však neznamená, že len dostatočný čas strávený v posteli automaticky spôsobí, že sa ráno budete cítiť naozaj sviežo.

Ak váš priestor na spanie bude „pohodlný“ ako natiahnuté špagáty, rozhodne vám to k dobrej regenerácii po náročnom dni nepomôže. Preto je dôležitý výber správneho matraca. Predsa len sa očakáva, že na ňom budete tráviť niekoľko hodín každý deň (alebo presnejšie noc), takže by rozhodne nemal pôsobiť ako nástroj na mučenie.

Výber matraca má veľký vplyv na naše zdravie

Okrem toho, že nevhodný matrac vám môže brániť v pokojnom spánku, môže mať aj negatívny vplyv  na vaše telo. Často sa totižto hovorí o správnom držaní tela počas dňa, ale menej už o tom, že pre zdravie je dôležité aj to, aby počas spánku správne „držal“ vaše telo kvalitný zdravotný matrac.

Aj keď napríklad chronická bolesť panvového dna nezvykne mať ako príčinu zlý matrac, stále je množstvo iných zdravotných problémov, ktoré môže práve nevhodný matrac spôsobiť. A naopak, zdravotný matrac dokáže mať pozitívne účinky na celé telo.

Znižuje tlak na krčnú chrbticu, zamedzuje bolestiam hlavy, udržiava dokonalú polohu chrbtice počas celého spánku, znižuje tlak na bedrové kĺby, pomáha k dostatočnému prekrveniu stehenného svalstva, odstraňuje pocit ťažkých nôh a nevytvára prebytočný tlak na päty. Pri zariaďovaní si svojho miesta na spanie preto na výber kvalitného matraca dbajte viac ako na čokoľvek iné. Obzvlášť ak už máte skúsenosť s problémami spôsobenými zlým matracom.