Dankov bleskozvod môže byť v istom momente nebezpečný
V noci, 25. augusta 2019 sa Západným Slovenskom prehnala silná búrka, ktorú sprevádzala aj mimoriadne silná blesková aktivita. Práve počas tejto búrlivej noci zachytil fotograf Adam Kováč blesk, ktorý mal zasiahnuť aj stožiar Andreja Danka pred parlamentom, vyšší ako má premiér Viktor Orbán v Maďarsku. Stožiar je až neobvykle vysoký, na kopci a v srdci hlavného mesta. Podľa požiadavky predsedu parlamentu meria neuveriteľných 30 metrov.
Vzhľadom na to, že je umiestnený v blízkosti nielen administratívnych budov, ale aj obydlí obyvateľov mesta, pýtali sme sa meteorologičky Miriam Jarošovej, či jeho umiestnenie nemôže ohrozovať nielen politikov, turistov, ale najmä obyvateľov, ktorí od stožiara bývajú vzdušnou čiarou desiatky metrov. Odborníčka pre Dalito.sk uviedla, že pri správnom technickom prevedení nie je nebezpečné mať takto vysoké veci aj v obytnej zóne. Musia však dodržiavať jasné bezpečnostné pravidlá.
Či stožiar postavili podľa nich, zisťujeme aj v Kancelárii NR SR. Na odpovede stále čakáme.
Na otázky Dalito.sk však reagoval docent Leonard Kornoš z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave s tým, že na otázky nie je možná jednoznačná odpoveď a všetko závisí aj od konkrétnych okolností a stavu atmosféry na danom mieste a v danom čase.
Keďže 30 metrový stožiar evidentne aj pre výšku priťahuje blesky, nie je to nebezpečné pre okolité budovy a jej obyvateľov, je normálne mať takýto „bleskozvod” v obytnej zóne?
Stožiar je (teda ak je a ja dúfam, že je) UZEMNENÝ, to je snáď základná podmienka povolenia výstavby a kontroly kvality uzemnenia. Potom stožiar zohráva funkciu bleskozvodu a dá sa považovať za niečo podobné ako bleskozvod na každej budove:
– takže uzemnený stožiar bezpečne odvedie elektrický prúd do zeme a nemôže ohroziť okolité budovy z hľadiska elektriny,
– iná vec je, aké procesy prebiehajú počas úderu blesku – ionizácia okolitého vzduchu, tlaková vlna a pod.,
– ale, ak by toto bolo také nebezpečné, aj okolité budovy s bleskozvodmi by sa navzájom ohrozovali aj bez prítomnosti stožiara.
Nie je to nebezpečné pre ľudí v blízkosti stožiara počas búrky, ktorí sa môžu nachádzať vonku v jeho okolí a aká vzdialenosť od takého stožiaru je bezpečná?
V blízkosti akéhokoľvek bleskozvodu nie je bezpečné stáť, ak prší a človek stojí v kaluži vody hneď vedľa bleskozvodu. Takže určite časť elektrickej energie ho zasiahne. Preto nemáme stáť pod stromami počas búrky. Takže, keď prší a udierajú blesky, nemali by sme stáť pod stožiarom. Okrem toho, kam blesk udrie, je vecou momentálneho stavu atmosféry a vodivostných pomerov v danom mieste. Na vlastné oči som videl úder blesku do balkóna na 2. poschodí 12-poschodového paneláku, hoci panelák má na streche bleskozvod. Tak potom čo je bezpečné?
Do akej vzdialenosti sa blesk môže na danom mieste šíriť po zemi, teda ohroziť okoloidúcich či obyvateľov blízkych domov?
Základné pravidlo pri búrke je byť odizolovaný od (mokrého, resp. vodivého) podložia. Nebudem stáť v kaluži vody 10 m od stožiara… Elektrina pôjde do zeme cez uzemnenie, ale aj z vody na zemi v okolí. Do akej vzdialenosti? Ťažko povedať.