Darovacia zmluva ako legálne vydedenie a zničenie vzťahov

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Pexels
DALITO -

Na Slovensku, tak ako všade na svete, môžu rodičia za života darovať potomkom peniaze alebo nehnuteľnosť. Na toto darovanie sa nevzťahuje žiadna daň, takže obdarené dieťa dostane napríklad celý byt alebo dom alebo pozemok bez toho, aby na to nejakým finančným spôsobom prispel. Je to vlastne legálna forma vydedenia ak je v rodine viac potomkov. Takýmto spôsobom obídu rodičia napríklad dedičské konanie.

My, Slováci, si často myslíme, že našim deťom sme niečo dlžní, že sme povinní im dať byt, pozemok alebo rodinný dom. Neviem, či je to výsledkom komunizmu, keď ľudia nemali nič a veľmi túžili niečo vlastniť, alebo je to podmienené našou kultúrou, kde ľútosť a závisť hrá v životoch dôležitú úlohu. Pritom jediné čo sú rodičia dlžní dať svojim deťom je pocit lásky a dôvery. Ostatné veci, ako majetky, ešte nikdy nenahradili lásku, dôveru a pocit bezpečia. Toto nenahradia žiadne peniaze. A deti, vy tiež neočakávajte od vašich rodičov, že vás majú finančne zabezpečiť. Nie je to ich povinnosť! Takto to za hranicami nefunguje.

Na internete sú stovky detí, ktorých rodičia darovacou zmluvou legálne vydedili, stovky ak nie tisícky detí, ktoré sa pýtajú, čo v živote urobili, že sa im takéto niečo mohlo stať. Pýtajú sa, či sa s tým ešte nedá niečo spraviť, ale odpoveď je jasná. Nie. Podľa zákona sa s tým nedá nič urobiť. Tieto deti stratili to najcennejšie čo mohli, dôveru a lásku svojich rodičov. Namiesto toho prišiel pocit menejcennosti a šoku.

Na druhej strane je na internete aj veľa otázok detí, ktoré boli obdarené a vedome dar prijali. Tieto deti sa boja, či si nebudú ich súrodenci nárokovať darovanú nehnuteľnosť. Nárokovať asi áno, ale nemusia sa báť. Podľa práva dostali nehnuteľnosť legálne, ale naozaj im to stálo za to?  Majú dobrý pocit a udržiavajú so súrodencami stále dobré vzťahy?

Aj v Holandsku je samozrejmosťou, že môžete deťom niečo darovať. Do určitej finančnej hodnoty sa na dar nevzťahuje ani daň, ale ak chcú rodičia darovať nehnuteľnosť, môžu tak bez poplatku urobiť len do výšky 100 tisíc eur. Všetko nad túto sumu je už zdaniteľné sadzbou 50%. Výsledkom je, že internet nie je plný podvedených detí, rozpadnutých rodín a z toho vyplývajúcich aj psychických problémov.

Rodičia, čo chcete darovaním (vydedením) docieliť? “Zachrániť” jedno z detí a tým “potopiť” tie ďalšie? Naozaj vám to za to stojí? Nie je svet už dosť plný problémov a ťažkosti, či doslova boja o život?

Rodičia, prosím, užívajte si svoje peniaze, svoje byty, vaše domy, vaše pozemky aj záhrady počas celého vášho života. Míňajte, prosím, všetky svoje peniaze. Nie ste, nám deťom, nič dlžní. My sa vieme o seba postarať. A ak sa predsa len rozhodnete darovať svoju nehnuteľnosť iba jednému zo svojich detí, uvedomte si najskôr dôsledky vášho konania.

… Tak ako? Stálo vám to za to? Máte stále dobrý pocit a dobre sa vám s ním zaspáva?

Autorka: Janette Havelská, Slovenka žijúca v Holandsku

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)