Diletant alebo klamár. Čo je horšie?

Dalito.sk/Zasadnutie Krízového štábu SK. (zľava) Minister obrany Jaroslav Nagy (OĽaNO) a hlavný hygienik SK Ján Mikas/foto: ÚV SR

Tak sme sa teda zo slov ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) v nedeľu v diskusnej relácii Na telo dozvedeli, že vláda a jej špičkoví odborníci a epidemiológovia ani len netušili, že v Revúcej sa chystá covid peklo. Človek aj spozornel, že či to celoplošné povinné testovanie ešte aj v najnebezpečnejších časoch britského zmutovaného vírusu nakoniec nie je aj dobrý nápad.  

Už si človek skoro povedal, ááá, som možno aj príliš prísny a náročný. Áááá, veď oni možno predsa len vedia čo robia. Bohu vďaka za to celoplošné povinné testovanie! Sú to svetoví géniovia, ktorých síce svet nechápe, keďže po nich neopakuje, ale nič to, história ich možno vysvätí.

No a potom sa dozviete od analytikov Dáta bez pátosu, že ich na to upozorňovali dostatočne dopredu. Že upozornenie aj na Revúcu poslali včas, aby sa aj na ňu vláda a jej špičkoví epidemiológovia pripravili. A mail poslali všetkým, aj prezidentke.

No a potom si zasa spomeniete na toho Naďa, nie toho pesničkára (áno, meno si so spevákom už teraz ľahko pomýli), ale toho vojenského, ako spieval v štúdiu tú svoju šokovanú pesničku, že Revúúúúca!

A vtedy vás akosi prejde smiech a rozmýšľate. Je to diletantizmus alebo klamstvo? A čo je horšie? Politik diletant alebo klamár? Ak ale človek klame, tak aspoň pozná pravdu. Ak ale minister obrany, ktorý pomaly velí celej operácii Vylodenia v Normandii absolútne netuší, čo sa mu v krajine deje, tak to nie je ešte horšie ako diletantizmus? Veď pre ten amaterizmus zomierajú ľudia!

Poviete si, že minister predsa nemusí o všetkom vedieť. To je pravda. Ale ak jeden z tých najdôležitejších, ktorý celú operáciu riadi o Revúcej netušil, neznie to šialene nebezpečne pre prežitie? Nemal by o tom predsa len vedieť ak stojí na čele najväčšej vojenskej operácie od druhej svetovej vojny?

Diletant je podľa výkladového slovníka muž, ktorý sa zaoberá niektorým odvetvím zo záľuby, či bez odbornej prípravy. Vlastne ochotník. A klamár je ten, kto vedome nehovorí pravdu. Takže, minister obrany Jaroslav Naď je diletant alebo klamár? Keby bol aspoň klamár, bolo by mi lepšie, že aspoň tušil. Ale jeho verbálna aj neverbálna komunikácia v štúdiu jasne prezradila, že netušil nič. Potom, koľko takých diletantov máme vo vláde? A čo naši špičkoví epidemiológovia?  A čo/kto je vlastne horší variant pre naše životy v tejto dobe? Diletant alebo klamár?

P.S. Prosím, to lacné, že chcem roky pred 2020 si odpustite. Aj ja som volila zmenu. Ale skutočnú zmenu…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)