Doba mení zásady personalistiky. Prvá je sloboda
- Aktívne generácie chcú kvalitný život
- Sloboda v kariérnom rozvoji
- Rýchlejšie nábory vďaka cobotom
Najnovšia štúdia LinkedInu je súhrnom názorov viac ako 20 200 respondentov. Z výsledkov prieskumu vzišli prognózy, ktoré ilustrujú blízku budúcnosť personalistiky a hľadania talentov, respektíve TA (talent acquistion, pozn. red.). Podľa LinkedInu sú to práve HR manažéri, ktorí môžu pomôcť spoločnostiam v tom, aby uspeli aj v čase ťažkých kríz a hromadných prepúšťaní.
Dôvodom je totiž bezprostredný kontakt s uchádzačmi a pochopenie ich potrieb či očakávaní od zamestnávateľov. Report s názvom The Future of Recruiting ďalej predkladá hypotézu, že v dôsledku viditeľného znižovania rozpočtov a častejšieho pozastavovania nových náborov, bude pre personalistov zásadné hľadať top talenty aj interne, vo vlastných radoch.
Aktívne generácie chcú kvalitný život
Rovnako férové však bude aj pracovisko a pre firmy, ktoré budú chcieť pôsobiť atraktívne na nových kandidátov, bude zásadné, aby sa ich hodnoty a EVP (hodnotový prísľub zamestnávateľa, pozn. red.) zhodovali s hodnotovými rebríčkami a názormi mladších generácií.
Reč je popri postmileniáloch, respektíve Generácii Z aj o nadchádzajúcej generácii Alfa, ktorá vzhľadom na pokročilosť komunikačných technológií môže vstupovať na pracovný trh omnoho skôr, než predchádzajúce generácie. Slobodnejšie pracovné prostredie podľa LinkedInu bude závisieť od toho, do akej miery firmy naplnia očakávania work-life balance, finančného ohodnocovania za výkon, ako aj poskytovania inkluzívneho pracovného prostredia, ktoré dovolí každému, aby sa cítil v práci bezpečne a bol schopný prejaviť svoj reálny talent a potenciál.
Sloboda v kariérnom rozvoji
V štúdii boli súčasne zdôraznené rozdiely medzi očakávaniami zamestnávateľov a zamestnancov, repsektíve kandidátov, ktorí vo väčšej miere vyhľadávajú pracovné príležitosti, kde sa môžu cítiť štastne a mať možnosť rozvíjať sa po skúsenostnej stránke, obzvlášť v rámci upskillingu. Šancou rozvíjať svoje silné stránky, totiž existuje predpoklad, že spokojní pracovníci zostanú vo firme dvojnásobne dlhšie, než za iných okolností.
Viac sa o téme dočítate v článku LinkedIn zverejnil trendy v personalistike, zásadná je najmä otázka slobody zamestnancov [praxuj.sk]