Eugen Jurzyca: Pečené holuby nepadajú ani po kríze

Dalito.sk/Eugen Jurzyca, poslanec EP (SaS)/foto: EP-Dominique HOMMEL
DALITO -

Pri príležitosti 4. výročia online magazínu DALITO.sk sme oslovili osobnosti politického a spoločenského života na Slovensku. Dnes píše respondent Dalito.sk, ekonóm, politik, bývalý minister školstva (SDKÚ-DS) a poslanec Európskeho parlamentu (SaS) Eugen Jurzyca.  

Slovensko, Európska únia a veľká časť sveta sa nachádzajú vo zvláštnej situácii. Zdá sa, že toľko verejných peňazí, ako máme dnes, nám umožňuje podporiť prakticky čokoľvek. Ak by chýbali, stačí, aby si štáty požičali, dokonca za mínusové úroky – vrátia menej, než si vzali.

Ak by to bolo málo, požičia si priamo Komisia EÚ. Ak by ani to nestačilo, pomôže Európska centrálna banka. Akoby sme našli perpetuum mobile na blahobyt, „stolček, prestri sa!“, bezodnú zlatú baňu, grátis pečené holuby, šťastie a lásku.

Zdanie klame

Ale aj toto zdanie bohužiaľ klame. Svedčia o tom prudko rastúce verejné dlhy vyspelých štátov (aj Slovenska), ktoré budeme musieť stabilizovať, ak nie znižovať. Aj inflácia signalizuje, že emisné banky si nebudú môcť do nekonečna tlačiť do ekonomiky také objemy peňazí, ktoré nahradia prácu ľudí, efektívne usporiadanie ekonomiky či vymožiteľnosť práva. Čaká nás aj ťažké riešenie demografického problému a nevyhneme sa ani rastúcim nákladom spojeným s ochranou životného prostredia.

Pečené holuby

Zvykli sme si na dlhodobý hospodárky rast čiastočne udržiavaný umelou výživou nad dlhodobo udržateľnou úrovňou. Nie sme v situácii, v ktorej by sme so založenými rukami mohli a mali čakať na ďalšiu dávku holubov. Naopak, sme v situácii, v ktorej si, oveľa viac než doteraz, musíme povedať, že to boli práve ekonomické reformy a ekonomicky rast, ktoré nám pomáhali rásť materiálne, ale ktoré nám pomáhali budovať aj humánnejšiu a šťastnejšiu spoločnosť. Vzťah medzi morálkou a ekonomickým bohatstvom je dokázaný štúdiami na robustných dátach.

O 20 či 200 rokov

Obávam sa, že v dnešných časoch nekladieme dôraz na efektívnosť verejných výdavkov, na pravidlá, ktoré zvyšujú hospodársky rast. Tú efektívnosť a ten rast, ktoré nám umožnia nielen viac zarábať (ako sa to často tvrdí), ale ktoré nám umožnia riešiť spomenuté najťažšie výzvy dneška a budúcnosti tak, aby bol svet aj o dvadsať či dvesto rokov miestom, v ktorom budú ľudia radi žiť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

https://www.dalito.sk/preco-sa-prehlbuje-sklamanie-a-ako-obnovit-doveru/