Igor Fech (Hello Brian): „Ľudia mimo nášho odvetia si úplne neuvedomujú, koľko ľudí stojí za vznikom skladby, koncertu či festivalu.”

TASR -

Bojím sa, čo sa stane, ak sa konečne kultúra na Slovensku otvorí. Nikto nečakal, aké bude mať pandémia trvanie a dlhodobé následky. Najhoršie je, že ešte stále nemáme vyhraté, vyhliadky do budúcna sú neisté a situácia sa výrazne nezlepšuje. Tak zhodnotil rok po vypuknutí pandémie a jej dosah na slovenských umelcov Igor Fech z kapely Hello Brian, ktorá minulý rok mala osláviť desiate narodeniny sériou unplugged koncertov po Slovensku i Českej republike.

“Žiaľ, poznám a je smutné pozerať sa na niekoho, kto musel svoju profesiu, ktorej sa venoval niekoľko rokov, odložiť na neurčito a začať znova,” uviedol v rozhovore inštrumentalista a spevák.

Ako zvládate situáciu, nehrozí vám, že svoju profesiu budete musieť “zavesiť na klinec”?

S mojou kapelou Hello Brian máme to šťastie v nešťastí, že sme sa hudobnou tvorbou neživili ani predtým. Z kapely máme každý iné pracovné záležitosti, vďaka ktorým fungujeme.

Koronakríza kultúrny segment vážne poškodila, hovorí sa, že kultúra na Slovensku vydrží ešte pol roka, súhlasíte s týmto tvrdením?

Úprimne mám strach o budúcnosť kultúry. Veľa vecí sa síce presunulo do online verzií, je ťažké predpokladať, aký dlhý čas to ešte bude takto fungovať. Prichádzate tak o určitú atmosféru daného okamihu ako divák, ale aj ako umelec.

Čo hovoríte na to, že slovenskí umelci na sociálnych sieťach robia reklamy rôznym produktom a spájajú s nimi svoje meno?

Dnes je to už asi súčasťou doby, v ktorej žijeme, a patrí to k online svetu a marketingu na sociálnych sieťach. Môj názor je, že ak mám niečo odskúšané na sebe, s daným produktom som spokojný alebo chcem podporiť dobrý nápad a mám možnosť takejto reklamy, tak v tom nevidím problém. Samozrejme, problém nastáva v momente, keď niekto berie reklamu za reklamou a vyslovene propaguje všetko, a je mu jedno čo, len s cieľom zisku.

Čo bude s umením, keď sa aj uvoľnia protipandemické opatrenia? Myslíte si, že ľudia finančne vyčerpaní koronakrízou budú chodiť do divadiel, kín a na koncerty?

Na túto otázku neviem odpovedať. Možno sa aj trochu bojím pozrieť na to, čo sa stane, ak sa konečne nejaká kultúra na Slovensku otvorí.

V napätom čase sa vyskytli ľudia, ktorí umelcov posielali “k lopate” alebo vykladať tovar do hypermarketov. Ako ste na to reagovali?

Viete si predstaviť život bez hudby, kníh, tanca, fotografií, filmu, obrazov, sôch…? Umelci nie sú len známe osobnosti z televíznych obrazoviek či obálok časopisov. Nemôžeme hádzať všetkých umelcov do jedného vreca. Nemôžeme porovnávať napríklad herca, ktorý hrá v dennom seriáli, či hudobníka, ktorého hrajú každý deň v rádiu, a umelca, ktorý sa živí iným, nie takým komerčným umením. Ak robíte to, čo milujete, živíte sa tým, niekoľko rokov niečo budujete, a zrazu svoju činnosť nemôžete vykonávať, tak je úplne jedno, v akom odvetví pracujete.

Poznáte prípady ľudí v kultúrnom a kreatívnom priemysle, pre ktorých môže ochorenie COVID-19 znamenať, že sa k svojej profesii už nevrátia, a musia robiť niečo iné?

Žiaľ, poznám a je smutné pozerať sa na niekoho, kto musel svoju profesiu, ktorej sa venoval niekoľko rokov, odložiť na neurčito a začať znova.

Našli ste alternatívu k činnosti, ktorú ste vykonávali pred covidovou dobou? Dokáže vás uživiť?

Mojím oficiálnym povolaním je vedenie hudobných kurzov vo svojej súkromnej hudobnej “škole”. Venujem sa výučbe hry na bicích nástrojoch, klavíri, gitare, basgitare, ukulele. Samozrejme, že som pocítil úbytok možností, ktorý v rámci celej situácie okolo ochorenia COVID-19 postretol aj mňa. Pokles ľudí, nájomné za priestor treba platiť a podobne. Prešiel som na špecifické online videá a snažil som sa hneď udržať to, čo som 13 rokov budoval.

Kedy ste svoje umenie predvádzali naposledy? Koncertuje Hello Brian aspoň online?

Koncert s kapelou sme mali naposledy 29. februára 2020, čiže viac ako pred rokom. Online koncert sme ešte nemali, no vyšiel nám ďalší singel s názvom Život pestrý, ktorý už rotuje na Rádiu Slovensko, a čoskoro k nemu chystáme klip.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)