John Grisham: „Príbeh o tom, že na svete žije viac dobrých ľudí než zlých!“

Americká zem je strhujúci román, ktorý detailne rozpráva o strastiplnej púti migrantov za vidinou slobody. Zachytáva strach matky o syna aj strach iných žien pred únosom a znásilnením a opisuje zväčša mužský svet v prostredí drogových kartelov z novej, ženskej perspektívy. 

Jeanine Cumminsová medzi riadkami apeluje na ľudskosť a pocit spolupatričnosti, nemá však na mysli iba vlny utečencov z Južnej Ameriky do USA, ale súčasné dianie na celom svete.

Podľa kritikov i médií je to jedna z najdôležitejších kníh našej doby. Priraďuje ľudské tváre tým, ktorých vnímame len ako masu tiel čakajúcich na imigračnom úrade. Je to nezabudnuteľné literárne dielo, ktoré neuhýba pred chladnou realitou, no napriek svojej drsnosti v čitateľovi zanecháva pocit spolupatričnosti a ľudskosti.

Lydia Pérezová ešte včera vlastnila krásne kníhkupectvo a šťastne žila so svojím mužom novinárom. Ešte včera boli všetci, ktorých milovala, tu.

No zdá sa, že urobila v živote jedinú, no o to fatálnejšiu chybu. Vydala sa za investigatívneho novinára, ktorý mal odvahu zverejniť informácie o mafiánskych praktikách. A to sa v Mexiku, kde životy ľudí ovládajú gangy, mafie a drogové kartely, jednoducho neodpúšťa.
Lydiinu rodinu vyvraždili a chladnokrvnú vendetu prežila len ona a jej osemročný syn Luca.

Bezmocná Lydia sa s Lucom pokúsi o útek cez hranice. Naskakujú na smutne známy nákladný vlak „Beštia“, ktorý ich má dopraviť na sever. Tu plánujú využiť služby priekupníkov. Zúfalo sa snažia dostať do bezpečia. Na americkú zem.

Matka so synom sa proti svojej vôli stávajú nežiaducimi migrantmi a na vlastnej koži pociťujú tvrdú realitu nelegálneho prevádzačstva. No na úteku nie sú sami – cestou spoznávajú osudy mnohých ďalších utečencov. Odvážnych aj tých padlých. Niektorí sa stanú dôležitou súčasťou ich boja o prežitie. Iní sú pre nich rovnako nebezpeční ako mafia, pred ktorou utekajú.

Lydia nosí pri sebe mačetu. Kvôli Lucovi, pre jeho bezpečný život…
Nájde napokon dostatok síl, aby pokračovala v šialenom úteku? Zúfalá, na všetko odhodlaná vyčerpaná matka každú sekundu očakáva odhalenie a pomstu.

A vy fascinovane čítate ďalej, lebo inak sa nedá. Americká zem nám totiž ukazuje nielen život na úteku, ale je to najmä príbeh utečencov, ktorých vnímame len povrchne a zďaleka. Na jednej strane hrôzy, neustály strach o život, napätie…a na strane druhej sila materinskej lásky, neuveriteľnej silnej schopnosti nestratiť nádej a napredovať za každú cenu.

Majster právnických trilerov John Grisham si tiež pochvaľuje.

„Usilujem sa písať knihy tak, aby ich čitatelia nedokázali pustiť z rúk, pretože také knihy aj rád čítam. Už dávno som tak rýchlo neobracal stránky ako pri knihe Americká zem. Jej dej je napínavý, premyslený, nepredvídateľný. Jej posolstvo je dôležité, vhodne načasované, no zároveň apolitické. Postavy v knihe sú agresívne, súcitné, kruté, krehké i hrdinské. Román je veľmi autentický. Príbeh je jasným svedectvom o sile strachu, nádeje a viery, že na svete žije viac dobrých ľudí než zlých.“