Keď sa už odvolávame na tie rozvinuté štáty

ilustračné foto: archív Dalito.sk

Úrad verejného zdravotníctva SR pripustil, že úplný zákaz zvierat do gastronomických prevádzok, dokonca aj na letné terasy, je nezmysel. Reagoval tak na diskusiu, ktorá vznikla po vyhlásení ankety Byrokratický nezmysel roka 2018.  

Napriek tomu, že sme celý život mali doma psíka,  ktorý s nami naozaj precestoval kus Slovenska (aj sveta) netušila som, že niečo také na Slovensku existuje, úplný zákaz.

„Zákazník sa rozhodne, či takúto prevádzku navštívi,“ uviedol šéf hygienikov Ján Mikas ohľadom budúcej novely . Správne, pomyslela som si. Je dôležité nechať rozhodnutie na majiteľoch zvierat alebo POZOR! Aj prevádzok.

Čo ma však zaskočilo, boli „overené informácie“ pobúrených chovateľov, že takéto niečo môže platiť iba na Slovensku. Pripúšťam, úplný zákaz je asi rarita, ale … ale, aby ste neostali prekvapení ako my doma.

Náš milovaný Eclipse to „má už za sebou“. Mal naozaj prenádherný život.  Dodnes sa smejeme, ako mal tú česť večerať aj s bubeníkom z U2 s Larrym Mullenom, Jr. .  To len na okraj, alebo ležal na ležadle veľkej výletnej lode pri bazéne, my ostatní na zemi.

Ani po dvoch rokoch sme sa nezmierili s tým, že už nie je medzi nami a nevieme ho zatiaľ „nahradiť“.  Dcérka si však  rovnakého antialergického psíka zadovážila do vlastnej domácnosti v Oslo. A tam sa to aj začalo.

„Mami! Tu pes nemôže ísť takmer nikde! Nikde nás s ním nepustia! Musíme počkať na letné terasy a aj to je ešte otázne!“ Volala nám prekvapene z Nórska.

Vždy sa radšej porovnávam s najlepšími, ako s horšími. A rada píšem na základe prežitého. A tak som pátrala, kde je problém, keďže Nórsko je krajina, kde na vás sused pošle inšpekciu už preto, že ste nechali doma šteňa samé, pretože ste išli do práce. No a ono celý deň „plakalo“, takže „ste ho určite týrali“!

Keď už niekto vypisuje, že v rozvinutej krajine by sa toto nemohlo nikdy stať, tak ak máte psa, počítajte s tým, že minimálne na dovolenku v Nórsku s ním zabudnite. V tejto krajine vás so psom totiž takmer nikde nevpustia.

V hoteli sa prevažne bez problémov ubytujete ak majú voľnú izbu určenú výhradne pre majiteľov psov a ak to nie je vodiaci pec, na spoločnú večeru v reštauráciu rovno zabudnite. Čo v reštaurácii?! Ani v bufete!  Aj keď to zákon rovno nezakazuje. Všetko je na majiteľoch prevádzok a tí to v 99% zakázali. Prečo?

Lebo možné alergie ľudí. Takže zabudnite aj na kávičky v obchodných centrách. Nálepku „Zákaz vstupu so psom“ nájdete aj tam. Jedinou výnimkou je, ak v OC potrebujete kúpiť potreby pre zviera. Ale aj to iba šesť či koľko nôh tam a presne toľko okamžite aj späť! Nič viac!

„ Aj ku nám majú zvieratá vstup zakázaný kvôli alergikom. Mali sme na túto tému dosť dlhé školenie,“ potvrdila mi zistenia aj vďaka FB skupine “Slováci v Nórsku” Lucia, ktorá tam na benzínke predáva občerstvenie.

Milujem zvieratá, dodnes nám náš milovaný psík chýba, ale keď sa tak radi v diskusiách odvolávame na rozvinuté krajiny, tak takto to napríklad vyzerá v Nórsku.

A viete čo? Absolútne to akceptujem. Podľa mňa to  má svoje silné rácio.

Či sa nám to páči alebo nie, zdravie máme všetci len jedno. A to by sme si mali uvedomiť všetci chovatelia zvierat skôr, ako pri prvom zákaze vstupu do prevádzky so zvieraťom niekoho „ukameňujeme“.