Mali by ste užiť tabletku na náladu ráno alebo večer?

ilustračné foto: pixabay.com - Ajale
DALITO -

Ešte v roku 2018 epidemiologička Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK, ktorá sa dlhodobo venuje skúmaniu duševných chorôb, upozornila na výsledky jej výskumu. Ukázali, že na Slovensku žijú stovky tisíc ľudí, ktorí majú príznaky depresie, úzkostných porúch a závislostí, no nedostávajú či nevyužívajú liečbu.

„V percentuálnom vyjadrení môžeme povedať, že 67 % ľudí, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou trpia depresiou, sa v súčasnosti nelieči. Spomedzi ľudí s príznakmi závislosti od alkoholu sa nelieči až 80 % z nich. Pri ľuďoch, ktorí majú s veľkou pravdepodobnosťou príznaky úzkostných porúch, dosahuje počet neliečených dokonca až 84 %,“ upozornila dva roky pred pandémiou Covid-19  Bražinová.

Liečba lítiom zostáva “zlatým štandardom” prevencie recidívy bipolárnej poruchy, a to typu I (s mániou a veľkou depresiou) a typu II (s depresiou a hypomániou). Ako lítium špecificky ovplyvňuje mozgovú aktivitu, však ešte nie je úplne preskúmané.

Lítium sa používa už viac ako 70 rokov ako účinný liek na stabilizáciu nálady. Tím Aleny Sumovej z Fyziologického ústavu ČR ukázal, že lítium ovplyvňuje hodiny v časti mozgu nazývanej choroidný plexus, ktorého úloha súvisí s “čistením” mozgu počas spánku. Výsledky publikované v prestížnom časopise Biomedicína a farmakoterapia ukazujú dôležitosť načasovania liečby lítiom počas dňa.

Vedci študovali vplyv lítia na cirkadiánne (denné) hodiny umiestnené v komorovom bariérovom komplexe obsahujúcom choroidný plexus.  Choroidný plexus je husto perfúzna časť mozgu, ktorej hlavnou funkciou je produkcia mozgovomiechového moku.  

Zistili sme, že podávanie lítia myšiam zmenilo úroveň expresie takzvaného hodinového génu v tejto časti mozgu, génu, ktorý je nevyhnutný pre fungovanie cirkadiánnych hodín,” vysvetľuje Alena Sumová.

Podávanie liekov na mieru

Na podrobnejšie štúdium účinku lítia vedci použili model transgénnej myši s cirkadiánnym reportérom (mPer2LUC) a sledovali biologické hodiny z choroidálneho plexu v reálnom čase. Keď aplikovali lítium na choroidný plexus izolovaný z týchto myší a kultivovali ho v podmienkach in vitro, zistili, že lítium väčšinu dňa oneskorilo hodiny, ale malo opačný vplyv na hodinový výkon v iných časoch dňa. Účinok na hodiny teda veľmi závisel od načasovania aplikácie. Potom podrobnejšie skúmali mechanizmus pôsobenia lítia v tejto časti mozgu a na molekulárnej úrovni.

Výsledky odhaľujú nový mechanizmus pôsobenia lítia, ktorý upravuje hodiny z choroidného plexu.  

„To môže zlepšiť funkciu mozgu u psychiatrických pacientov, a tak byť  súčasťou terapeutického účinku tohto lieku. Nové poznatky podložené údajmi tvrdia, že načasovanie liečby lítiom u pacientov s bipolárnou depresiou by malo byť personalizované alebo  “šité na mieru” pacientom,” hovorí Alena Sumová.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: