Kultúra

Naozaj sa svet ženie do záhuby? Táto kniha dokazuje opak!

steven pinker kniha Buď svetlo

V súčasnosti žijeme dlhšie, zdravšie, bezpečnejšie, šťastnejšie, pokojnejšie, blahobytnejšie a máme väčšie životné istoty ako v minulosti, a to neplatí len pre západný svet. Zdrojom nepretržitého pokroku je osvietenstvo a hodnotový systém, ktorý v tomto období vznikol. Nezdá sa vám to?

Máte pri čítaní alebo pozeraní správ, pocit, že sa ženieme do záhuby? Že vo svete panuje nenávisť, populizmus a hlúposť? Neverte tomu!

Významný americký mysliteľ Steven Pinker vás presvedčí, že tieto názory sú od základu nesprávne. Rozoberá to v masívnej vyše 600-stranovej knihe Buď svetlo.
K tomuto presvedčeniu dospel po dôkladnom skúmaní vývoja ľudstva v priebehu minulých storočí a vo svojej štúdii potvrdzuje, že náš život sa postupne zlepšuje.


„Moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias.“
Bill Gates

kniha Buď svetlo Významný americký mysliteľ Steven Pinker Pinker predkladá 75 dych berúcich grafov a na ich základe dokazuje, že dĺžka života, zdravie, prosperita, bezpečnosť, mier, vzdelanie a pocit šťastia sú na vzostupe nielen v západnej Európe, ale v celosvetovom meradle. Tento pokrok nie je výsledkom pôsobenia záhadných vesmírnych síl. Je darom osvietenstva, čiže presvedčenia, že vedomosti dokážu zabezpečiť rozkvet ľudstva.

Pinker si všíma predovšetkým zdroje súčasného cynizmu a zastrašovania. Sú všetci ľudia od prírody iracionálni? Potrebujeme náboženstvo, aby sme vysvetlili morálku? Zostali sme po období modernizmu osamotení a podliehame samovražedným myšlienkam? Naozaj žijeme v „post-pravdivej“ dobe?

V „ére teroru“? A všetko sa skončí apokalyptickou jadrovou vojnou, nedostatkom a vyčerpaním zdrojov, nezvratnou zmenou klímy a nadvládou umelej inteligencie?

Pinkerova kniha Buď svetlo je pôsobivou a oduševnenou odpoveďou na súčasný kultúrny pesimizmus a zároveň angažovaným nesúhlasom s rozšíreným názorom, že moderná spoločnosť speje k zániku.

„Touto knihou chcem ukázať, že jednoznačne negatívne hodnotenie súčasného sveta je mylné, a tiež vysvetliť prečo,“ objasňuje Steven Pinker. „A nemám na mysli drobný omyl, ale obrovský – asi taký, ako presvedčenie, že Zem je plochá. Omyl, pri ktorom ste jednoznačne a úplne mimo.

Táto kniha však nie je o štyridsiatom piatom prezidentovi Spojených štátov ani o ľuďoch, ktorých rady počúva. Rozhodol som sa ju napísať už niekoľko rokov pred tým, ako Donald Trump ohlásil svoju kandidatúru, a nádejam sa, že jej posolstvo prežije jeho vládu. Trumpovo víťazstvo vo voľbách má hlbšie korene. Zrodilo sa z myšlienok, ktoré dominujú v debatách intelektuálov i bežných ľudí naprieč celým politickým spektrom. Ľudia pozerajú na smerovanie sveta skepticky, nedôverujú inštitúciám modernity a v ničom okrem náboženstva nevidia vyšší zmysel. Predstavím vám iný pohľad na svet.“

MISSONI. Talianska haute couture v jedinečnej knihe
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *