Manuál ako dovolenkovať “ruka hore”

Dalito.sk/Omán/foto: Dalito
DALITO -

Pri výbere dovolenkovej destinácie by ste mali zohľadniť viacero faktov. Napríklad cestovanie do exotiky si vyžaduje dlhšiu a náročnejšiu prípravu než návšteva európskych krajín. Počas rozhodovania o vhodnej dovolenke je mimoriadne dôležité prihliadať aj na potreby a vek detí.

1, K všeobecnému

Pred plánovanou cestou do zahraničia odporúčame navštíviť praktického lekára – nielen v prípade detí, ale aj v prípade dospelých. Oboznámte ho o účele cesty, trvaní predpokladaného pobytu, type ubytovania a spôsobe stravovania, vhodné je overiť si očkovací status proti tetanu.

Výber destinácie konzultujte s doktorom v prípade chronických ochorení so špeciálnou liečbou alebo diétou.

Ošetrujúci lekár vám vzhľadom na charakter dovolenkovej destinácie poskytne informácie o:

  • povinných alebo odporúčaných očkovaniach
  • prevencii niektorých ochorení
  • odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty
  • dôsledkoch cesty na  zdravotný stav
  • spôsobe obmedzenia rizík ochorení v zahraničí

Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár odošle cestujúceho na niektoré z centier pre cudzokrajné choroby v Slovenskej republike, ktoré sú zároveň oprávnené vydať potvrdenie o očkovaní do medzinárodného očkovacieho preukazu. Centrá pre cudzokrajné choroby poskytujú okrem informácií o epidemiologickej situácii v cieľovej destinácií, očkovaní a samotného očkovania aj komplexné služby pred vycestovaním.

Zoznam centier pre cudzokrajné choroby TU

2, Pravidlá pri cestovaní s deťmi

Deťom do dvoch rokov veku lekári neodporúčajú cestovať do exotických krajín predovšetkým pre riziko nákazy infekčnými ochoreniami. Hrozbou pre zdravie môže byť aj kontakt s exotickými mikroorganizmami, jedovatými živočíchmi, či parazitmi. S malými deťmi dajte radšej prednosť menej náročným krajinám s časovo prijateľnými trasami a ubytovaniu v hoteloch na dobrej úrovni.

Pre deti mladšie ako dva roky nie je vhodná časovo náročná cesta lietadlom z dôvodu ešte krehkej detskej imunity. Pri starších deťoch by už nemali byť cestovné obmedzenia,                  odporúča sa však cestovať so zaočkovaným dieťaťom vzhľadom na vek podľa očkovacieho kalendára. V prípade ciest do exotických krajín by dieťa malo byť zaočkované aj proti ochoreniam, proti ktorým existuje odporúčané očkovanie.

Pamätajte si:

Osýpky sa vlaňajší i tento rok vyskytli v početnejšom množstve aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách ako Taliansko, Francúzsko, Bulharsko, Grécko. Každá osoba, cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si možno preveriť u všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

3, Nepodceňte cestovateľskú lekárničku

Okrem výberu vhodnej destinácie si dajte záležať aj na výbave cestovateľskej lekárničky. Jej obsah záleží na krajine, do ktorej cestujete, na dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.  Lekárnička musí byť umiestnená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.

Vo všeobecnosti sa však na dovolenku odporúča zabaliť:

  • lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva
  • lieky proti horúčke a bolestiam hlavy
  • lieky proti hnačke
  • lieky proti nevoľnosti pri tzv. chorobe z pohybu
  • lieky proti zápche
  • antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách)
  • antialergický krém (potrebný pri poštípaní hmyzom)
  • lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie,
  • sprej alebo krém proti hmyzu (repelent)
  • dezinfekčný prostriedok
  • pohotovostné obväzy
  • lieky proti plesňovej infekcii nôh
  • obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplaste
  • antiseptické kvapky do očí, kvapky do uší a do nosa

Medzi cestovateľmi je najčastejším rizikom hnačka a úpal. Aby ste sa vyhli možným problémom a po cestovateľskej lekárničke siahali čo najmenej, dodržiavajte prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk.

Rovnako dbajte na hygienu potravín a vody. Odporúčame vyvarovať sa nezvyčajným jedlám, konzumujte iba dôkladne tepelne spracovanú stravu a nejedzte neumytú surovú zeleninu, majonézy, vajíčka či studené misy. Siahnite po ovocí, ktoré sa dá ošúpať, alebo  je dôkladne umyté zdravotne bezpečnou vodou. Pite nápoje, vrátane vody a mlieka,len v originálnom balení – aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu zo spotrebiteľského balenia.

Vyhnite sa úpalu chránením hlavy pomocou klobúkov a čiapok a dbajte na dostatočný pitný režim. Počas horúčav sa nepohybujte po vonku medzi 11. a 15. hodinou.

Používajte opaľovacie prípravky podľa citlivosti pokožky, u detí siahnite po prípravkoch s vysokým ochranným faktorom. Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

4, Ďalšie dôležité preventívne opatrenia:

·         nenavštevujte uzavreté a preplnené miestnosti a zamedzte úzkemu kontaktu s chorým (prevencia prenosných ochorení)

·         vyhýbajte sa chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používajte preventívne protiplesňové prípravky (prevencia plesňových kožných ochorení)

·         nekúpte sa v mori blízko vyústenia kanalizácii hotelov, rovnako sa nekúpte a nerybárčite v neznámych vodách

·         v oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa vybavte repelentami a vhodným oblečením (dlhé rukávy, dlhé nohavice) a používajte neporušené moskytiéry

·         chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty

·         ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom (horolezectvo, potápanie)

5, Pamätajte si:

Niektoré ochorenia sa môžu manifestovať počas cesty, alebo ihneď po návrate.

V prípade ochorenia sa treba hneď po návrate skontaktovať s ošetrujúcim lekárom.

Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach treba lekára informovať o  ceste a pobyte v cudzine aj napriek tomu, že od návratu uplynul dlhší čas.

Totálne som vypla, hlupáci nie. Vypla som aj ich