Totálne som vypla, hlupáci nie. Vypla som aj ich

Dalito.sk/Každý má možnosť voľby/foto: Dalito.sk

Bola som na dovolenke. Nemohla som si dovoliť s manželom 21 voľných dní ako odporúčajú odborníci na tú pravú regeneráciu. Potešilo však aj 15.  Ale priznávam sa, vypla som na totálku, aj keď som musela denne chvíľu pracovať.

Vlastne aj manžel, ale po tom enormnom množstve, čo sme museli stihnúť pred nástupom na dovolenku som vlastne na nej ani nepracovala. Tackať od vyčerpania som sa okamžite prestala nástupom do lietadla.

Na dovolenke som sa zmenila na obtekajúcu schránku všetkého zlého. Pre oddych som urobila maximum. Zobrala som si so sebou knihu Petry Nagyovej Džerengovej – Milenky a tie druhé. Vedela som, že to nebude nič ťažké, lebo ani zamýšľať sa mi nechcelo, ale príjemné. Presne také, aké potrebujem k moru. A zo života. Nasmiala som sa ako malé dieťa. Dokonca aj manžel. Sám bol zvedavý na čom sa celé hodiny tak smejem. Škoda len, že iba sotva dva dni. Nebola dostatočne hrubá. Nabudúce si musím zobrať viac kníh. Aspoň jednu na dva dni.

Úžasne som si oddýchla a opäť si len potvrdila, že žijem s chlapom, s ktorým môžem ostať na opustenom ostrove. Skoro dokonalým, lebo strechu nad hlavou by mi tam síce asi sotva postavil, to by som si musela urobiť sama, ale o všetko ostatné by sa postaral dokonalo. Aj o rodinné šťastie a smiech, bez ktorých to jednoducho nejde.

Jediné čo mi narúšalo vytúžený pokoj boli sociálne siete. Nie, nie som sadomasochistka, ale ako majiteľka vydavateľstva, teda zodpovedná osoba za šírenie obsahu aj komentárov, musela som sledovať komunikáciu pod jednotlivými článkami.

DALITO je portál pre rozumných ľudí, ktorí to v hlave majú usporiadané a vedia, čo od života chcú a nečakajú, že im to pôjde oproti. Celú dovolenku som však bola atakovaná najmä hlupákmi až primitívmi, ktorí  doteraz nepochopili, že o rozličných názoroch sa dá krásne diskutovať.

Denne som bola nútená čítať najprimitívnejšie komentáre hrubého rangu a pozerať sa na to, kam až ľudská dôstojnosť dokáže padnúť. Na aké minimum. My už totiž (slušní ľudia už prestali radšej úplne diskutovať) nedokážeme vôbec diskutovať, ale že vôbec, len sa primitívne napádať a urážať.

Hrdinsky a najlepšie pod vymysleným menom a fotografiou. Ale aj to sa už zmenilo. Počas dovolenky som zistila, že sme sa opäť niekde posunuli. Už nie ku dnu, ale pod dno. Čoraz viac ľudí totiž atakuje druhých na sociálnych sieťach bez akejkoľvek hanby pod vlastným menom a fotografiou. Je to priam šialené ako už nedokážeme vôbec diskutovať. Len urážať, atakovať a ubližovať. Akí zúfalci sa dostávajú do verejného priestoru a éteru. Fakt, jeden humus.

Tá ľudská pýcha, zloba, sebectvo a často až hlúposť boli až do neba volajúce.

Ale vďaka tejto dovolenke som sa naučila a už aj realizujem jedno. Jednoducho takýchto primitívnych ľudí mažem a blokujem. A je mi úplne jedno, aký dopad to bude mať na čítanosť môjho portálu. Primitívov už k sebe nevpustím do žiadnej blízkosti. A už vôbec nie ku kolegom.

Dalitom som chcela ľudí inšpirovať, aby vedeli, že nemusia žiť tak nedôstojne ako žijú. Že mnohé je iba v ich rukách. Po takmer roku zisťujem, že frustrovaný hlupák ostane len frustrovaným hlupákom a ja nemôžem zachrániť celý svet.  Takže dovi a dopo hlupáci. Urážať a obťažovať autorov a čitateľov na Dalito už nebudete.

Môžete slušne diskutovať a vymieňať si názor, ale na úrovni! Ako to medzi slušnými ľuďmi chodí. Lebo Dalito je slušný portál o slušných a pre slušných.

Zopár hodín ma na dovolenke tie zlovestné komentáre zamrzeli. V istej sekunde som si povedala dosť a začala ich mazať. Ako majiteľka portálu totiž mám na to nárok. Pre tých, ktorí slušnému slovu nerozumejú pre vysvetlenie: Áno, som kapitalistka a som na to hrdá!

A potom som dostala správu, ktorá ma utvrdila v tom, že to robíme spoločne s kolegami správne.

Programátor Jozef z Košíc nám napísal:

„Váš web čítam od úplného vzniku a je jeden normálny, výborný, solídny web o živote, zmysle života, práce, úspechu aj neúspechu niekedy, ale hlavne o tom, že žiť duševne a psychicky zdravo,  kvalitne a mať svoj cieľ je hnacím motorom pre každého človeka, aj keď neraz je na zložitých križovatkách a má pocit, že cesta nikam nevedie. Aj tak to väčšinou nakoniec dá buď skôr alebo neskôr. Jednoducho je to v nás, v ľuďoch, dokonalí neexistujú, ale aj s malými či väčšími chybami to vždy dáme a stokrát sme dali. Pani Lucia, blahoželám vám k Vášmu super projektu, do ktorého ste sa pustili na tú svoju cestu plnú prekážok a priekop a plotov a tisíckrát napriek ľuďom čo vám nasľubovali, pomaly aj modré z neba, ste to vždy dali, dávate a dúfam, že ešte dlho dávať budete. Za všetkých Vašich verných čitateľov z celého srdca ďakujem, že existujete. Ste skvelý tím redaktorov, ktorí to robia s láskou k žurnalistike a svojej práci a hlavne pre nás ostatných všetkých, pre obyčajných ľudí,  ktorí vidia život taký, aký fakt reálne je.  Neprikrášlený, neskreslený. Veľká poklona a vďaka Vám všetkým z Vášho kolektívu. JOZEF Z KOŠÍC“

Jozef, ďakujeme veľmi pekne. Aj vďaka vám a ďalším vieme, že to má zmysel  a je nám úplne jedno, čo si o nás hlupáci myslia. Lebo aj opačný názor sa dá napísať slušne. Dokonca aj na socializmus, ktorý toľko čitateľov velebilo na Dalito počas mojej dovolenky. Až išiel z toho strach. O našu spoločnú budúcnosť. Aj preto nebude Dalito dávať takýmto primitívom verejný priestor.

Kedysi platilo, zákazník náš pán. Čitateľ náš pán. NIE! Nie za každú cenu. Aj to som sa konečne naučila na dovolenke. Lebo sa môžte postaviť aj na hlavu, Zem je jednoducho guľatá. A tiež jednoducho nemôžme zachrániť všetkých a kto chce kam, nech ide sám. Nemusíme mu ani pomáhať…

Vďaka všetkým slušným čitateľom. VĎAKA VÁM! A obrovská vďaka všetkým mojim kolegom.

DALITO je portál, ktorý sa nemusí hanbiť za svoj obsah. Portál, ktorý žije a píše život v súvislostiach a vy chcete byť jeho súčasťou. Neporovnáva, nesúdi, ale prijíma každého jednotlivca akým je.  Slušného jednotlivca. Dalito.sk inšpiruje rovnako, ako ho inšpiruje život. Lebo Dalito je váš život, vaše príbehy, vaša pravda. Ale slušná!  Ale aj naša na základe prežitého.

P.S. Áno, robím v živote chyby aj ja. A budem robiť aj ďalšie. Tak ako všetci „vážení tiež čitatelia“! Ale pravda o spravodlivosti a slušnosti je len jedna. A tej sa nevzdám. Nikdy!

Môže vás zaujať:

„Samozrejme, nesúhlasím s vojnou na Ukrajine, ALE…“