Máte problém so spánkom? Ako sa dobre vyspať aj po nočnej

Dalito.sk/ilustračné foto: Africa Studio / Shutterstock.com
PR -

Ak pracujete na smeny, medzi ktoré patria aj nepopulárne nočné, určite ste veľakrát mali problém dobre sa po nočnej vyspať. Pokiaľ bývate v bytovom dome, rušivých elementov je viac než dosť.

Čím viac susedov, tým viac kreativity v robení hluku

Cez týždeň býva situácia ešte znesiteľná, keďže väčšina susedov ide ráno do práce vtedy, keď vy z práce prichádzate a potom je v bytovke kľud. Horšie je ak prídete z nočnej smeny v sobotu alebo v nedeľu ráno.

Dokedy totižto prídete domov a vymeníte pracovné oblečenie za pyžamo, vaši susedia sa začnú pomaly prebúdzať a robiť rôzne viac, či menej hlučné činnosti. Deti, ktoré pobehujú už od rána a budia nielen svojich rodičov, ale aj vás, gazdinka, ktorá od skorého rána pripravuje obed a „klepe“ rezne, sused, o ktorom ste presvedčený, že má steny ako ementál lebo stále niečo vŕta alebo rozvedená suseda, ktorá sa udržuje vo forme, aby si našla nového partnera a cvičenie doma počas zavretých fitness centier sa jej tak zapáčilo, že už cvičí výhradne nad vašou hlavou. A to je len niekoľko príkladov.

Nechajte ich, nech si dupocú a búchajú

Proti hlučným susedom vykonávajúcim vyššie uvedené a mnohé iné činnosti zásadne vtedy, keď sa snažíte dospať nočnú, pomôže dobrá akustická izolácia vášho bytu. Ak ste si teraz predstavili nejaké hrubé materiály, ktorými obložíte byt a zmenšia tak váš priestor, nemusíte sa báť.

Moderné zvukové izolácie sú veľmi efektívne aj pri malých hrúbkach. Môžete si tak izolovať nielen steny a strop, aby vás nerušili vaši susedia, ale aby ste boli aj vy ohľaduplný, na podlahu môžete použiť izoláciu, ktorá utlmí hluk z vášho kráčania po byte.

Nezabudnite na slnko

Pri snahe o akustické odizolovanie svojho bytu však netreba zabúdať aj na ďalší element, ktorý nás vie zobudiť skôr, akoby sme chceli. A to obzvlášť v letnom období. Je to slnko.

Slnko v tomto ročnom období vychádza už pred piatou hodinou rannou, čiže oveľa skôr ako sa po nočnej uložíte do postele. A keďže náš organizmus je navyknutý spávať, keď je tma, môže byť preň oveľa ťažšie „uspať sa“ pri svetle.

Preto je dôležité mať kvalitné tienenie, či už v podobe žalúzií alebo roliet, ktoré zabráni tomu, aby vás slnečné lúče zobudili skôr ako budete dostatočne oddýchnutý.