Mika hlási skvelú sezónu v ubytovaní domácich, analytička NBS zlé čísla aj pri tržbách
Skvelé čísla domáceho turizmu sa v roku 2021 dosiahli aj napriek pandemickým obmedzeniam, ktoré v roku 2020 neboli natoľko prísne. Pochválil sa nový riaditeľ štátnej Agentúry pre cestovný ruch Václav Mika. Leto tohto roka sa z pohľadu domáceho turizmu zapíše v slovenských štatistikách ako doteraz najlepšie. Uviedla to Karolína Ducká, hovorkyňa Slovakia Travel. Doplnila, že skvelé čísla domáceho turizmu sa v roku 2021 dosiahli aj napriek pandemickým obmedzeniam, ktoré v roku 2020 neboli natoľko prísne.
Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. V minulom roku letná návštevnosť domácich dosiahla takmer 940.000 hostí, pred dvoma rokmi to bolo takmer 882.000 hostí.
“Naskočili sme do rozbehnutého vlaku a pripravili kampaň, aká u nás v oblasti cestovného ruchu ešte nebola. O miestach na trávenie dovolenky sa hovorilo všade – v televíziách, rádiách, čítali ste o nich v tlačených médiách. Slováci sa rozcestovali po Slovensku a na vlastné oči videli miesta, o ktorých doteraz len čítali alebo počuli. Tie percentá by boli ešte vyššie, no treba si uvedomiť, že veľa Slovákov trávilo leto na svojich chatách alebo u priateľov,” pochválil sa Václav Mika, generálny riaditeľ Slovakia Travel. V závere priznal, že turizmus trpel pre pandemické opatrenia vlády počas leta. „Pre nepriaznivú a nejasnú pandemickú situáciu však podľa neho Slovensko naďalej zaznamenáva pokles zahraničných návštevníkov. V aktuálnej letnej sezóne sa ubytovalo na Slovensku 229.000 cudzincov, čo bolo o 63 % menej ako pred dvoma rokmi pred pandémiou,“ spresnil Mika s tým, že ten pokles je v dôsledku pandemických opatrení prirodzený a domáci turisti výpadok zahraničných cestovateľov nevykryjú.
Podnikatelia v turizme však dlhodobo upozorňujú, že peniaze počas dovoleniek logicky najviac prinášali práve turisti zo zahraničia.
Od NBS čierne na bielom
Národná banka Slovenska pri hodnotení turizmu na Slovensku slová skvelý nepoužila ani raz. Viera Mráziková, expertka a analytička NBS pridala dáta. Návštevnosť v aktuálnej letnej sezóne bola podľa analytičkytakmer rovnaká ako vlani, chýbali však zahraniční turisti.
Kým Slováci aj tento rok uprednostňovali dovolenky na Slovensku, počet zahraničných návštevníkov klesol počas dvoch letných mesiacov o takmer tretinu oproti letu 2020. Jedným z dôvodov bolo zrejme aj náhle zavedenie opatrení pri vstupe do krajiny pred začiatkom prázdnin a ich následná komunikácia. Povinnosť očkovania a testovania, resp. hroziaca karanténa odradili zrejme veľkú časť turistov najmä zo susedných krajín. Českí turisti tvoria dlhodobo najpodstatnejšiu časť zahraničných návštevníkov. Kým ešte v júni 2021 navštívili Slovensko v mierne vyššom počte ako pred rokom, v júli a následne aj v auguste počet turistov z Česka klesol až na polovicu oproti roku 2020.
Zahraniční
Tradične najviac turistov prilákali naše hory a príroda. Najnavštevovanejšími boli aj tento rok Prešovský a Žilinský kraj, pričom najviac turistov sa ubytovalo v okrese Poprad.
Naopak, najviac utrpela návštevnosť mestských hotelov. Okrem nedostatku zahraničných turistov mali problém prilákať aj viac domácich, keďže aj tento rok sa prehodnocovalo konanie rôznych kultúrnych eventov a veľkých podujatí (menej hudobných festivalov, výstav, divadelných predstavení, ….).
V porovnaní s obdobím pred pandémiou je situácia v hotelierstve naďalej nepriaznivá
Počty prenocovaní síce zostali na podobnej úrovni ako v roku 2019, keď v priemere turisti strávili na Slovensku 3 noci. Celkový počet turistov sa však prepadol až o 16,7 %. Slováci síce trávili svoje voľno na Slovensku vo väčšom počte, nedokázali však vykompenzovať straty zahraničných návštevníkov (prepad o 63 % oproti letu 2019). Pred pandémiou tvorili turisti z ostatných krajín takmer 40% všetkých ubytovaných, v súčasnosti ich podiel klesol o viac ako polovicu. Či už ide o susediace krajiny, či krajiny vzdialenejšie, pokles návštevníkov vidieť zo všadiaľ.
Hotelierov na severe Slovenska podržali domáci turisti, juhozápad sa v návštevnosti výrazne prepadol. Tatry, Liptov a okolie zaostávajú v návštevnosti za letom 2019 len mierne. Pokiaľ však ide o zahraničných turistov, až tretina z nich si pred pandémiou volila ako svoju dovolenkovú destináciu hlavné mesto a okolie. Preto sa s nástupom pandémie počet turistov v Bratislavskom kraji prepadol najviac a to až o polovicu.
Situáciu v ubytovaní podobnú minulému roku potvrdzujú aj tržby, keď príjmy v tomto odvetví vzrástli len veľmi mierne oproti letu 2020. Letné mesiace sú zvyčajne spojené s nízkou chorobnosťou. S príchodom jesene a sychravejšieho počasia sa aj zdravotná situácia zhoršuje. Napriek zhoršovaniu pandemickej situácie sú príjmy hotelierov v októbri vyššie ako pred rokom. Na jednej strane to súvisí s regionálnym covid-automatom, vďaka ktorému nie sú potrebné celoplošné opatrenia, na druhej strane je zrejme dôvodom aj menšia opatrnosť obyvateľstva, či už zaočkovaného alebo nie. Rovnako to vidieť aj vo vyššej mobilite ľudí ako počas minulej jesene.
Odvetvie cestovného ruchu čaká o chvíľu zimná sezóna. Tá minulá bola do veľkej miery poznačená zlou pandemickou situáciou a súvisiacimi prísnymi opatreniami. Aj keď zavedenie covid-automatu nepredpokladá opätovný celoštátny lockdown, už teraz máme okresy s najprísnejšími pravidlami a to najmä na severe a východe Slovenska. Ak tento trend bude pokračovať aj v ostatných okresoch (hlavne s nízkou zaočkovanosťou), hrozí, že bude aj terajšia zimná sezóna veľmi nepriaznivá. Ťažko skúšané odvetvie ubytovania tak zrejme bude aj tento rok ohrozené.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)