Minister Karas by mal návrh stiahnuť a Visolajský nech sa hádže aj o zem

ilustračné foto: archív Dalito

Viete si predstaviť civilizovanú krajinu, kde by minister predložil návrh, ktorý považuje za škodlivý? O to viac, keď ide o novelu Trestného zákona, ktorú každý príčetný – a nemusí byť expert ani na zdravotníctvo ani na trestné právo – musí považovať za nezmysel?

Minister Karas taký návrh nemal vôbec predkladať. Mal pomenovať dôvody, prečo je takýto návrh škodlivý a navrhnúť, aby sa o tejto veci s LOZ ešte rokovalo. Ak by LOZ neustúpilo, mohol celú vec odmietnuť a prípadne navrhnúť  prezidentke, aby mu odobrala poverenie. Ešteže sa spamätal aspoň teraz a je ochotný návrh stiahnuť.

Visolajský a spol.

Otázka je, prečo je predmetná vec témou až teraz. Odpoveď je jednoduchá. Visolajský a spol. natoľko otrávili celú spoločnosť, že v časoch kumulovania viacerých kríz už toho bolo naozaj dosť. Znechutenie a otrávenie gradovalo a všetci sme čakali, kedy sa to odborárske vydieranie vlády a v dôsledkoch aj celej spoločnosti konečne skončí. Rolu zohralo aj to, že z celého toho – ako inak – trčali platy lekárov. Ostatné detaily šli mimo pozornosť. No a tak ako predtým aj potom tu bolo množstvo iných vážnych problémov, vládna kríza na pokračovanie atď., takže ten bod zostal mimo záberu. No kto si ten nezmysel predsa všimol, azda dúfal, že vláda bude ťahať čas a potichu to nejako uprace.

A potom nejako bude

Pripomeňme si, že Hegerova vláda podpísala memorandum s LOZ deň pred termínom plánovaného odchodu vyše dvetisíc lekárov z nemocníc. Hrozil kolaps verejného zdravotníctva a tiež politická pohroma. Je možné, že premiér vlády s kolabujúcou dôverou si povedal, že to nedopustí a potom nejako bude.

No a tak sme dnes v absurdnej situácii. V pripomienkovom konaní je návrh zákona, s ktorým minister spravodlivosti nielenže nesúhlasí, ale dokonca ho považuje za škodlivý. Dúfa, že ho parlament neschváli. Nesúhlasí s ním ani predseda OĽaNO, ktorého nominanti memorandum podpísali.

Aby absurdnosť bola ešte väčšia, pripomeňme si, že sankcia za nesplnenie povinnosti zabezpečiť personálne normatívy už existuje aj dnes. Je v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý umožňuje uložiť pokutu až do výšky 9958 eur.

Možnosť basy natvrdo až 15 rokov

Zrejme neexistuje žiadny audit, žiadna analýza, kde a prečo nie sú personálne normatívy zabezpečené a ako bola takáto sankcia využívaná. Ale minister predkladá návrh omnoho väčšej sankcie – možnosť basy natvrdo až 15 rokov.

Ak by návrh prešiel, môže byť nástrojom na politický boj. Ak bude napríklad Smer v opozícii, môže rad radom podávať trestné oznámenia na štatutárov nemocníc, ktorí z dôvodu nedostatku financií nedokážu zabezpečiť personálne normatívy. Alebo to rovnako bude robiť Matovič (ako ho poznáme, nemusí to robiť len z opozície). Môže byť z toho divoký politický boj.

Len pre samovrahov

No a po druhé, kto schopný by chcel byť v takejto situácii riaditeľom nemocnice? Ak sa nejaký riaditeľ niekomu znepáči, ten ho nahlási, že nemá potrebný počet personálu a je vybavený. Kto by chcel byť popri množstve iných problémov vystavený možnému nástroju na politický boj, šikanovaniu a hrozbe basy?

Ak sa minister Karas s LOZ nedohodne, mal by návrh novely stiahnuť. Potom nech sa Visolajský a spol. hoci aj hádžu o zem.

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

Môže vás zaujať: