Monacké knieža Albert II. oslavuje 60 rokov 

DALITO.SK/Monacké knieža Albert II. a monacká kňažná Charlene s kniežacimí dvojičkami - princeznou Gabriellou a princom Jacquesom sa pozerajú z balkóna Monackého paláca počas osláv Národného dňa Monaka v Monte Carle 19. novembra 2017. FOTO TASR/AP
DALITO -

Monacké knieža Albert II. sa dnes dožíva životného jubilea 60 rokov. Na trón nastúpil 12. júla 2005 po svojom zosnulom otcovi Rainierovi III. .

Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi je jediným synom kniežaťa Rainiera III., ktorý Monackému kniežatstvu vládol takmer 56 rokov (1949-2005), a americkej filmovej hviezdy Grace Kellyovej.

Svadba Monackého kniežaťa Rainiera III. a herečky Grace/foto: dalito.sk

Narodil sa 14. marca 1958 v Monaku. Má dve sestry – Caroline, princeznú hannoverskú, a monackú princeznú Stéphanie.

Keď Albertova matka Grace v roku 1982 tragicky zomrela pri autonehode, stal sa Albert predsedom monackého Červeného kríža a podpredsedom Nadácie Grace Kellyovej. Mal vtedy 24 rokov.

Korunný princ Albert prevzal v Monackom kniežatstve moc po svojom zosnulom otcovi kniežati Rainierovi III. 6. apríla 2005; na trón nastúpil oficiálne 12. júla 2005. Jeho slávnostná intronizácia ako monackého kniežaťa Alberta II. z rodu Grimaldiovcov sa konala 19. novembra 2005.

Monacký panovník je veľmi športovo aktívny. V rokoch 1988, 1992, 1994, 1998 a 2002 sa zúčastnil zimných olympijských hier na boboch a v rokoch 1985 a 1986 jazdil na Rallye Paríž-Dakar. Patrí k členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a je predsedom celého radu monackých organizácií – federácie plávania, jachtárskeho klubu, atletickej federácie, olympijského výboru i Monackej federácie moderného päťboja.

V apríli 2006 knieža Albert II. pokoril ako prvá úradujúca hlava štátu severný pól. Expedícia mala verejnosť upozorniť na problém globálneho otepľovania. Pred storočím sa jeho praprastarý otec Albert I. pokúšal o rovnaký čin, ale bez úspechu.

Socha Alberta I. v Monaku/foto: Dalito.sk

Po tomto hrdinskom čine založil 27. júna 2006 svoju vlastnú nadáciu zameranú na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj. Klimatické zmeny, biodiverzita a voda sú tri hlavné obory záujmu tejto nadácie.

Knieža Albert II. sa v júli 2011 oženil s plavkyňou Charlene Wittstockovou. Civilný sobáš uzavreli v korunovačnej sále renesančného paláca, ktorý je domovom monackej vládnucej dynastie Grimaldiovcov už celé stáročia. Cirkevný obrad sa konal na druhý deň na nádvorí paláca z 13. storočia, ktoré zmenili na katedrálu pod holým nebom.

Sobášom získala Wittstocková titul monackej kňažnej. V decembri 2014 sa kniežací pár stal rodičmi dvojičiek – princa Jacqua a princeznú Gabriellu pokrstili v máji 2015 v monackej katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Albert II. má aj dve nemanželské deti: Jazmin Grace Grimaldiovú (s Tamarou Rotolovou v roku 1992) a Alexandre Costovú (s Nicole Costovou v roku 2003).

Monako je bohatou krajinou a knieža Albert II. hovorí, že je to výsledkom práce a výkonov hospodárstva. Pozornosť médií mu skôr prekáža, novinári sa vŕtajú najmä v jeho súkromnom živote. V súvislosti so zámerom Európskej únie vytvoriť Stredomorskú úniu so severoafrickými štátmi ponúkol Monako ako centrum tohto diania.

Pracovnú návštevu Slovenskej republiky absolvoval monacký panovník knieža Albert II. v máji 2017 a v októbri 2006. Na Slovensku bol aj v máji 2002, ešte ako monacký korunný princ Albert.

Môže vás zaujať:

Boli sme na mieste, kde havarovala kňažná Grace. 14. septembra zomrela

1 reakcie na Monacké knieža Albert II. oslavuje 60 rokov