Na pracovných poradách zabíjame stále viac času. Mnohé znižujú produktivitu práce a oberajú nás o čas

ilustračné foto: Shutterstock.com - GaudiLab
DALITO -
  • Z manažérskej stoličky je to iné 
  • Fokus na nepozorných zamestnancov 
  • Straty vo firemnom rozpočte 

Od roku 2020 vzrástol čas strávený na poradách. Nielen v súvislosti so syndrómom modrého pondelka sa teraz vedú diskusie o tom, či sú firemné mítingy prospešné a aká je ich skutočná cena. 

Pracovné porady na začiatku týždňa sú vo väčšine firiem nevyhnutnosťou. Avšak čas strávený na nich možno prepočítavať nielen v osobohodinách, ale aj tisíckach či dokonca miliónoch eur. Žiaľ, reč je o nákladoch, ktoré stoja firmu nemalé investície a stratené príležitosti. Obzvlášť výrazným problémom sú neefektívne mítingy či rokovania, ktoré trvajú dlho a zabraňujú zamestnancom, aby sa venovali pracovným činnostiam, ktoré sa od nich vyžadujú. Negatívny dopad neefektívnych porád sa následne prejavuje aj vo väčšej chybovosti, nesústredenosti a odkladaní zamestnaneckých úloh či predlžovaniu deadlinov. Efektivita porád však závisí od všetkých zúčastnených pracovníkov.

Fokus na nepozorných zamestnancov 

Podobne, ako sa dnešní zamestnanci snažia vysporiadať so stresmi z mailovej komunikácie, takisto aj otrávenie či nervozita z porád nabúrajú ich produktivitu. Microsoft v priebehu prvého kvartálu roka 2023 uskutočnil prieskum na celosvetovej vzorke 31 000 pracovníkov z rozličných odvetví. Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že najväčšími faktormi, ktoré vplývajú na firemnú produktivitu, sú neefektívne mítingy a ich zvýšená frekvencia. 

Nielen Microsoft, ale aj ďalšie softvérové spoločnosti sa preto začali zaoberať tým, čo spôsobuje, že zamestnanci časom strácajú energiu do práce. Podľa výskumu spoločnosti Axios trávime v priemere až 57% času komunikáciou prostredníctvom chatov, online meetingov či vybavovaním e-mailov. Navyše, neefektívne či monotónne koordinovanie porád vedie k demotivácii a v závislosti od toho, ktorú pozíciu zamestnanci zastávajú vo firme, sa ich oslabenie odráža aj na podnikovej ekonomiky, konkrétne do ceny za prácu a hodinovej mzdy.

Z manažérskej stoličky je to iné 

Signály toho, že porady nie sú efektívne a bývajú preceňované, sa objavovali ešte pred pandémiou. Magazín Harvard Business Review odhalil, že až 71% opýtaných manažérov na seniorskej pozícii považovalo porady za neefektívne ešte v roku 2017. 

Viac sa dočítate v článku Pracovné porady nepohlcujú len produktívny čas, ale aj náklady firmy. Dá sa s tým niečo robiť?  na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: